Tip: Jak je váš počítač výkonný?
S pomocí nástrojů, vestavěných ve Windows 10 a 11, můžete snadno zjistit výkon klíčových…
Intel představil první 3D tranzistory! | foto: CHIP
Intel představil 22nm mikroprocesor, pracovně nazývaný Ivy Bridge, který bude prvním masově vyráběným čipem, jenž bude využívat 3D tranzistory Tri-Gate. Jde o významný průlom ve vývoji tranzistoru, tedy základního stavebního kamene moderní elektroniky. Vůbec poprvé od vynálezu křemíkových tranzistorů před více než 50 lety budou nyní do výroby uvedeny tranzistory využívající trojrozměrnou strukturu.
Společnost Intel zavede revoluční 3D tranzistor zvaný Tri-Gate, jehož základní obrysy byly poprvé představeny v roce 2002, do masové výroby ve své 22nm výrobní technologii v čipu, Ivy Bridge.
Trojrozměrné tranzistory Tri-Gate představují zásadní odklon od dvojrozměrných, plochých tranzistorů, které poháněly nejen všechny počítače, mobilní telefony a přístroje spotřební elektroniky, ale také elektroniku v automobilech, kosmických lodích, domácích spotřebičích, lékařských zařízeních a tisícovkách dalších zařízení, která každodenně používáme již po desetiletí.
Podívejte se na skvělé video, která najdete ZDE a které mnohé vysvětluje.
Vědci již delší dobu poukazují na výhody trojrozměrné struktury k udržení tempa tzv. Mooreova zákona (vývoj technologie se zrychlí zhruba každé dva roky – počet tranzistorů v procesoru se zdvojnásobí), jelikož rozměry elektronických zařízení se natolik zmenšily, že se z nich staly bariéry bránící dalšímu pokroku. Intel tedy využije tyto nové, trojrozměrné tranzistory v masové výrobě, což spustí novou éru Mooreova zákona.
Díky trojrozměrným tranzistorům Tri-Gate mohou procesory fungovat při nižším napětí s nižším únikem energie, takže oproti předchozím procesorům nabízejí lepší kombinaci energetické účinnosti a výkonu. Trojrozměrné 22nm 3D tranzistory nabízejí oproti plochým tranzistorům Intel 32nm nárůst výkonu o 37 procent při nízkém napětí - spotřebují méně než polovinu energie potřebné pro staré tranzistory na 32nm čipech.
Udržet vývoj Mooreova zákona je u 22nm generace ještě složitější, než tomu bylo v minulosti. Výzkumní pracovníci společnosti Intel však tento vývoj očekávali, a proto již v roce 2002 přišli s konceptem tranzistoru, který označili jako Tri-Gate. Dnes představená novinka je tak vyvrcholením několikaletého vývoje, na němž se podílely různé divize společnosti a který vyústil v uvedení tohoto tranzistoru do sériové výroby.
Tradiční ploché tranzistory byly nahrazeny tenkou trojrozměrnou křemíkovou vrstvou, jež vertikálně vystupuje z křemíkového substrátu. Kontrola proudu je zajištěna bránou na každé ze tří stran zmíněné vrstvy – dvě brány po stranách a jedna nahoře namísto pouhé jedné nahoře, jako je tomu u dvojrozměrných tranzistorů. Dodatečný tranzistor umožňuje maximální tok proudu při požadovaném vysokém výkonu a naopak téměř nulový tok v případě, že výkon očekáván není. Díky tomu se podařilo výrazně snížit spotřebu a tranzistor dokáže velice rychle přecházet mezi dvěma výše zmíněnými stavy, což opět vede k vyššímu výkonu.
Stejně jako mrakodrapy umožňují městským architektům optimalizovat dostupné místo tím, že se staví směrem vzhůru, tak trojrozměrný tranzistor Tri-Gate nabízí konstruktérům počítačů způsob, jak řídit hustotu. Tranzistorové „ploutve“ jsou vertikální, tudíž je možné je umisťovat velice blízko sebe. V budoucích generacích budou konstruktéři moci zvyšovat výšku těchto ploutví a dosahovat ještě vyššího výkonu a energetické úspornosti.
První představení 22nm 3D tranzistorů Tri-Gate
Tranzistor Tri-Gate bude implementován v novém 22nm výrobním procesu, který označuje velikost tranzistoru. Společnost Intel dnes představila první 22nm mikroprocesor označovaný jako Ivy Bridge pro notebooky, stolní počítače a servery. Právě procesory Intel Core budou prvními čipy, které budou využívat tranzistory 3D Tri-Gate. Procesory Ivy Bridge se začnou sériově vyrábět do konce roku.
Dosažený průlom rovněž umožní uvést na trh další produkty postavené na procesorech Intel Atom, které umožní vyšší škálovatelnost výkonu, funkčnosti i kompatibility, přičemž zároveň uspokojí požadavky na výkon, náklady a velikost.
Od vynálezu tranzistoru v roce 1947 se tato technologie vyvíjela velice rychlým tempem. Pokračování tohoto vývoje, a to tempem udávaným Mooreovým zákonem, přineslo mnohé inovace; v poslední době to byl „napnutý křemík“ („strained silicon“ – představil Intel v roce 2003) a high-k/metal gate (představil Intel v roce 2007). Nyní Intel chystá přijít s další radikální změnou designu tranzistorů.
Poprvé v dějinách vstoupily křemíkové tranzistory do třetího rozměru. Podívejme se na dějiny tranzistoru a jeho klíčové milníky.
S pomocí nástrojů, vestavěných ve Windows 10 a 11, můžete snadno zjistit výkon klíčových…
Webová stránka CalcMaps rozšiřuje tradiční Mapy Google o několik užitečných on-line nástrojů,…
Od vydání systému Windows 10 mohou aplikace generovat vyskakovací oznámení, která uživatele…
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…
Chatbot Bing od Microsoftu využívá naplno technologie OpenAI a nyní umožňuje i vytvářet…
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
Tuhle otázku si vědci, literáti i filozofové kladou už od prvních úvah a pokusů s umělou…