Menu

iOS 15: první informace o novém operačním systému od Apple

28.04.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
iOS 15: první informace o novém operačním systému od Apple

iOS 15: první informace o novém operačním systému od Apple | foto: 3D Animation Production Company/Pixabay

Každoroční představení nových operačních systémů Apple se blíží. Obvykle se koná začátkem června. Nyní se objevily první náznaky nových funkcí v systémech iOS 15 pro iPhone a iPadOS 15 pro iPad.

K představení nových operačních systémů výrobce už tradičně využívá vývojářskou konferenci WWDC. Letos by se opět měla uskutečnit začátkem června, a to od 7. do 11., vzhledem ke stávající situaci kompletně online. Mimo jiné se v jejím průběhu očekává představení systémů iOS 15 a iPadOS 15. Mark Gurman z agentury Bloomberg nyní od svých informátorů získal první podrobnosti o možných novinkách.

iOS 15: Apple upravuje systém oznámení

Poté, co společnost Apple v posledních letech opakovaně upravovala zobrazování push oznámení, dojde u systému iOS 15 v této oblasti opět k vylepšení. Upozornění na příchozí zprávy by mělo být konfigurovatelné v závislosti na tom, jaký status bude mít uživatel aktuálně nastavený. Patří sem například nastavení, zda se mají přehrávat zvukové signály, nebo zda se mají ztlumit oznámení.

Nové režimy mohou zahrnovat například řízení vozidla, spánek, nebo práci. Podle agentury Bloomberg budou k dispozici také vlastní scénáře. Výběr aktuálního režimu se má v systému iOS 15 realizovat prostřednictvím nabídky na zamykací obrazovce nebo v ovládacím centru. Tato funkce navazuje na už známé funkce »Nerušit«, nebo »Režim spánku«.

V návaznosti na nastavený režim by také mělo být možné nastavení automatických odpovědí na příchozí zprávy. Něco podobného je možné už od verze iOS 11, a to pokud aktivujete funkci »Při řízení nerušit«. V systému iOS 15 se má ale tato funkce výrazně rozšířit.

Očekává se, že vlastní komunikační platforma iMessage bude rozvíjena více jako sociální síť s cílem lepší a větší konkurence pro WhatsApp. Tyto změny jsou údajně teprve v počáteční fázi vývoje a mohou se objevit později. Konkretnější upřesnění k tomu Gurman ale neuvedl.

Uživatelé získají také více ochrany

ios15newinfo

Apple se pravděpodobně chystá v iOS 15 také zlepšit ochranu soukromí. | Zdroj: Squirrel_photos/Pixabay

Důležitou roli by letos mělo sehrát také téma ochrany soukromí uživatelů. Poté, co vývojáři ztížili sledování uživatelů v současných verzích systému iOS, sami uživatelé by měli do budoucna v iOS 15 dostávat více informací o všech sledovacích aktivitách.

Nová funkce by měla uživatelům pomoci zjistit, které aplikace tajně shromažďují jejich data na pozadí. Aplikace Guardian Firewall už podobné funkce nabízí.

iPad OS 15: Apple zlepšuje podporu widgetů v tabletu

Podle nejnovějších informací dostane systém iPadOS 15 novou domovskou obrazovku. Gurman popisuje připravovanou aktualizaci jako největší změnu od uvedení tabletu v roce 2010. Stejně jako u iPhonu a jeho iOS 14, uvedeného v loňském roce, by mělo být například možné umístit widgety kamkoliv na domovskou obrazovku. Klasické ikony aplikací by uživatel měl mít možnost zcela skrýt. Tato funkce je už také obsažena v systému iOS 14.

Bloomberg dále uvádí, že aktualizace podle očekávání obdrží také watchOS a tvOS. Předpokládá se ale, že po loňských velkých změnách v systému macOS Big Sur budou aktualizace systému macOS menší. Nové operační systémy Apple obvykle uvolňuje na podzim. Systémy iOS 15, iPadOS 15, macOS 12, watchOS 8 a tvOS 15 by tedy mohly být vydány v průběhu září nebo října letošního roku.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení