Menu

Jak důvěryhodný je vyhledávač DuckDuckGo? Alternativa Googlu mnoho uživatelů zklamala

30.05.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Jak důvěryhodný je vyhledávač DuckDuckGo? Alternativa Googlu mnoho uživatelů zklamala

Jak důvěryhodný je vyhledávač DuckDuckGo? Alternativa Googlu mnoho uživatelů zklamala | foto: Dawit/Unsplash

Alternativní vyhledávač DuckDuckGo byl vždy propagován jako anonymní a bez sledování uživatelů. Jeho cílem bylo oproti Google nabídnout možnost vyhledávání bez souvisejícího trackingu aktivit uživatelů. Mnoho z nich je ale zklamáno. Jak důvěryhodný DuckDuckGo vlastně je.

V oblasti internetových vyhledávačů je Google jasnou jedničkou a pro mnoho lidí je nepostradatelnou součástí každodenního života. Jeho provozovatel je ale často kritizován za velký objem sbíraných a sledovaných dat.

Vyhledávač DuckDuckGo, který funguje od roku 2008, chtěl vždy být anonymní alternativou bez zpracování osobních údajů uživatelů.

Jeden z bezpečnostních expertů se na míru zpracovávání uživatelský dat vyhledávačem DuckDuckGo podíval blíž a zjistil, že jeho tvrzení o anonymitě není tak úplně pravda. Můžeme tedy alternativní vyhledávač bez obav používat i nadále?

Sledování Microsoftu v DuckDuckGo? Co to pro uživatele znamená

traffic

S přibližně 100 miliony vyhledávání denně je DuckDuckGo žádanější, než tomu bylo dříve. | Zdroj: DuckDuckGo

Bezpečnostní expert Zach Edwards upozornil na skutečnost, že mobilní varianty vyhledávače DuckDuckGo pro Android a iOS nejsou zcela oproštěny od sledování uživatelů. Například služby Bing a LinkedIn, které patří pod Microsoft, jsou na bílé listině, a tedy povoleny.

Bing používá vyhledávací index, se kterým pracuje i DuckDuckGo. Jak přiznává šéf Gabriel Weinberg, smlouvy Microsoftu jsou tak přísně nastavené, že jejich trackery nelze blokovat. To se ale týká aplikací, nikoliv vyhledávače, který se jednoduše spouští z prostředí prohlížeče.

Problém s reklamními trackery se podrobně diskutuje ve twitterovém vlákně Zacha Edwardse:

twitter

| Zdroj: Twitter/Zach Edwards (@thezedwards)

Ačkoliv DuckDuckGo tvrdí, že s vyhledávacími dotazy uživatele nespojuje žádné osobní identifikátory, je možné, že zobrazené reklamy Microsoftu sledují IP adresu a User Agenta prohlížeče.

DuckDuckGo ale upřesňuje, že chování uživatele při klikání na reklamy neprofiluje a související informace ukládá pouze k účetním účelům.

Gabriel Weinberg v té souvislosti uvedl, že do budoucna se připravuje více opatření pro blokování sledovacích technologií třetích stran, souvisejících s Microsoftem.

Zmařená důvěra? Alternativy k DuckDuckGo

swisscows

Swisscows je švýcarská vyhledávací služba, která nabízí anonymitu a bezpečnost. Namísto indexu Bing využívá vlastní vyhledávací index. | Zdroj: Swisscows

Microsoft prostě tahá při jednání za delší konec páky, tudíž se mu daří prosadit si nasazení vlastních trackerů. Z našeho pohledu můžete určitě DuckDuckGo používat i nadále. Stačí jen odpovídajícím způsobem upravit White List a obejít se bez reklamního sledování Redmondem.

Pokud už vyhledávací službě nedůvěřujete, není třeba si dělat starosti. Naštěstí existují i jiné anonymní vyhledávače, které jsou také k dispozici zdarma:

– Swisscows: švýcarský vyhledávač s vlastím vyhledávacím indexem a naprostou anonymitou; k dispozici je také varianta pro smartphony,

– Startpage: vyhledává bez sledování se stejnými výsledky jako Google; nejsou ale k dispozici aplikace ke stažení, funguje jako zásuvný modul do prohlížeče.

Stačí obě varianty vyzkoušet a porovnat, zda získáte stejně kvalitní výsledky vyhledávání, jako v případě Google.

Jasná komunikace by byla na místě

DuckDuckGo nemůže neustále poukazovat na svou anonymitu a vyzdvihovat ji před Googlem, a přitom být tak neopatrný u vlastních kroků. Alternativní vyhledávač se samozřejmě nějak financovat musí, to by ale také mělo být jasně sděleno všem uživatelům.

Nyní, když se jeden z bezpečnostních expertů podíval hlouběji pod povrch, mají všechny vysvětlení od DuckDuckGo tak trochu hořkou příchuť. Z hlediska soukromí jsou jeho aplikace jistě lepší, než Google, ale pokud jde o ochranu soukromí, řada uživatelů stojí před těžkým rozhodnutím.

Zdroj: Twitter/Zach Edwards, SwisscowsStartpage

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    DDG / Bing

    Bing (a v důsledku pak i DDG) je tradiční M$ výplod. Ze strany indexovaných webů se zcela běžně stává, že z ničeho nic daný web vyhodí tento vyhledávač z indexu a při vyhledávání pak daný web nezobrazují. A přitom do onoho okamžiku vše fungovalo bez problémů a na daném webu se třeba velmi dlouho nic neměnilo. Prostě někomu v M$ hrábne (lhostejno zda algoritmu nebo člověku) a web z indexu zmizí a neexistuje skutečně žádný způsob, jak se dopídit třeba jen k vysvětlení, natož k nápravě stavu. Maximum teoreticky dosažitelného je obecná emailová odpověď, že web nesplňuje pravidla Bingu. Jaké mají na mysli není nikdy specifikováno. A ani této odpovědi se rozhodně nedostane každému. Stačí si popisovaný problém „vygůglit“ (ano – google – protože svět podle Bingu je hodně zmenšený) a dostanete dost příkladů ze života. (Jeden z mých projektů taky spadl mezi postižené, a že se to děje běžně jsem zjistil až následným hledáním.)

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení