Tip: změna velikosti obrázku na dvě kliknutí
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Jak je to v létě s roamingem? Tohle udělejte, abyste nemuseli doplácet | foto: senivpetro / Freepik
S létem jsou neoddiskutovatelně spjaty dovolené, třeba i různě po světě. V rámci přípravy na dovolenou byste si ale měli zmapovat i to, jak v té či oné zemi funguje evropský roaming. Jinak vás totiž po příjezdu domů může čekat velmi nepříjemná faktura.
Evropský roaming (též euroaming) je termín používaný v telekomunikacích pro popis služby, která umožňuje uživatelům mobilních telefonů a jiných zařízení používat své služby (hovory, textové zprávy a mobilní internet) i mimo svou domovskou zemi v rámci Evropské unie a některých dalších evropských zemí za cenu, jakou jsou zvyklí platit doma (tzv. pravidlo roam like at home).
Důležité je si pravidlo roamingu ověřit u každé konkrétní země, kterou navštěvujete. Pokud totiž vyrazíte na dovolenou do země bez euroaming, ale služby používáte „jako doma“, může vás po příjezdu domů vyděsit faktura od operátora. V některých zemích totiž mohou být služby i násobně dražší než v České republice.
Evropský roaming platí ve všech zemích Evropské unie (EU). Kromě toho je roaming za domácích podmínek navíc k dispozici také v zemích Evropského hospodářského prostoru: na Islandu, v Lichtenštejnsku a v Norsku.
Ověřit si obchodní podmínky telekomunikačních služeb v té či oné zemi, kam vyrážíte na dovolenou, doporučuje i Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Ten v poslední monitorovací zprávě odpovídá na dotazy spotřebitelů ohledně evropského roamingu:
„Na základě tohoto principu [roam like at home] lze na území členských států, zjednodušeně řečeno, využívat těchto služeb za stejných cen jako v domovském státě, tj. za vnitrostátní maloobchodní ceny.
V některých případech jsou regulované roamingové služby poskytovány i v evropských zemích, které nejsou členy Evropské unie, kupříkladu na území Velké Británie. I v tomto případě tedy doporučuje ČTÚ před samotnou cestou ověřit u příslušného operátora, jaké země začleňuje do zóny Evropské unie, neboť regulovaných cen se na zbytku evropského území nelze domáhat, zde záleží výhradně na obchodním rozhodnutí každého poskytovatele.“
Zdroj: Europa.eu, ČTÚ / monitorovací zpráva 5/2023
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Německý úřad pro ochranu osobních údajů chce podniknout kroky po úniku dat v Tesle. Podle…
V budoucnu už možná nebude o našem přijetí do zaměstnání rozhodovat jenom člověk – HR…
Bezkontaktní platby mobilními telefony se stávají běžnou záležitostí. Transakce…
Stačí objekt nebo okolí natočit chytrým telefonem či dronem a model umělé inteligence…