Menu

Jak rozeznávat hlavní typy cloudových služeb?

08.11.2015 20:07 | Aleš Přistál + Přidat komentář
Jak rozeznávat hlavní typy cloudových služeb?

Jak rozeznávat hlavní typy cloudových služeb? | foto: CHIP

Cloud je nejmodernější řešení pro klienty, kteří potřebují provozovat své virtuální servery v datovém centru s maximální dostupností poskytovaných služeb, velkou mírou flexibility a vysokou bezpečností dat.

Z nepřeberného množství cloudových služeb však mohou být někteří z nás poměrně zmateni. Přinášíme proto stručný přehled včetně výhod cloudu, který osvětlí nejen nejčastější typy cloudových služeb.

Mezi velké výhody cloudových služeb například patří to, že zákazník už nemusí přemýšlet, jak výkonný server bude potřebovat, protože v rámci cloud hostingu můžete flexibilně upravovat parametry serveru přesně podle svých potřeb. Tím má i výdaje vždy pod kontrolou.

Pokud bychom tedy měli shrnout známé výhody cloudových služeb, tak by to bezesporu řešení na míru (konzultace s odborníky při návrhu optimální serverové infrastruktury), nulové investiční náklady, možnost posílení výkonu Vašeho současného řešení prostřednictvím hybridního cloudu, garantovaná dostupnost služby, snadné navýšení výkonu, optimalizace provozních nákladů, snížení nákladů na SW licence, vysoká bezpečnost, možnost odkupu současného HW při přechodu na Cloud, podpora a dohled 24/7.

Typy cloudů dále uvádíme, jak je dělí i český poskytovatel datových a internetových služeb, Dial Telecom:

1) Veřejný cloud

je provozován na sdílené platformě poskytovatele, kde uživatel platí za daný výkon virtuálního serveru nebo infrastruktury. Výhodou veřejného cloudu je flexibilita řešení a možnost navyšování výkonu virtuálních serverů dle požadavků klienta. Zákazník tak platí pouze reálně využívaný výkon, který v případě potřeby může navyšovat nebo snižovat. Ve veřejném cloudu nelze využívat Microsoft licence zákazníka.

2) Privátní cloud

Oproti veřejnému cloudu zákazník platí celou část pronajaté infrastruktury. Zákazník má tak například pronajaté dva fyzické servery propojené do vlastního nebo sdíleného diskového pole. Pokud se zákazník dostane do situace, kdy potřebuje přidat další virtuální server, nemusí tak řešit další vícenáklady, ale server pouze přidá přes administrační rozhraní nebo pomocí naší technické podpory. Je tedy nutné počítat s nárůstem infrastruktury v období užívání privátního cloudu. Výhodou privátního cloudu, je garantovaný výkon pouze pro jednoho zákazníka. Jediné, co lze sdílet v rámci privátního cloudu, je diskové uložiště. Z tohoto důvodu lze použít Microsoft licence zákazníka.

3) Hybridní cloud

Hybridní cloud je ideálním řešením pro zákazníky, kteří mají vybudovanou vlastní infrastrukturu, ale rádi by část technologie přesunuli do datacentra. Hybridní cloud dokáže inteligentně propojit zákaznické servery a cloudové servery. IT správce pak jen nastavuje, kolik výkonu bude využívat v rámci svých serverů a kolik výkonu bude používat z cloudu. To vše navíc bez vlivu na koncového uživatele.

4) Disaster Recovery

Je Vaše podnikání závislé na IT? Pak je služba Disaster Recovery (neboli Business Continuity) ideální právě pro Vás. Představte si situaci, kdy Vaše servery v kanceláři někdo ukradne, zachvátí je požár, utopí je voda nebo se jednoduše pokazí. V tu chvíli nastupuje služba Disaster Recovery, která Vám dovolí obnovit provoz Vašeho IT z datacentra a mít jej takto až do opravení serverů v kanceláři.

Veškerá Vaše data jsou pomocí námi dodaného software zálohována do virtuálního prostředí v datacentru a je kontrolována jejich konzistence – tedy, zda je možné data zpětně obnovit. Zároveň je v datacentru připraven výkonný cloud, který je možné v případě havárie Vašich serverů automaticky spustit. Cloud si načte zálohy dat a nahradí servery ve Vaší kanceláři. Vše je zpět v provozu za jednotky minut. Po opravení Vašich serverů se provoz vrátí zpět a služba nadále funguje jako zálohování.

5) Cloud Storage

Služba cloud storage je určena pro bezpečné zálohování Vašich dat do datového centra. V rámci této služby máte k dispozici místo na datovém úložišti podle Vašich požadavků, na které si můžete bezpečně ukládat svá data a zálohy. Všechna zálohovaná data jsou umístěna mimo Vaši kancelář či sídlo společnosti. V případě potřeby k nim máte kdykoliv přístup. Data můžete stahovat rychlostí až 10 Gbps.

6) Cloud mail

Požadujete ve firmě efektivní komunikaci a týmovou spolupráci se synchronizací? Hostovaný Microsoft Exchange server je to pravé e-mailové řešení pro Vás. Podporuje práci s poštou, sdílení kontaktů a dokumentů, organizování složek, plánování, přidělování a sledování úkolů v týmu. Exchange server Vám zajistí neomezený přístup k vašemu e-mailu, kontaktům, kalendáři či úkolům pomocí tabletů, chytrých mobilů či jakéhokoliv PC připojeného k internetu.

Stručný přehled pravděpodobně neřekne všem, jaký typ zrovna jejich společnost či projekt vyžaduje, ani jejich optimální poměr cena-výkon, ale dozajista vás může správně nasměrovat a u vašeho operátora si ověřit nabízené doprovodné služby.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení