Menu

Jak rychle startují vaše Windows?

16.09.2016 06:05 | Karel Kovar + Přidat komentář
Jak rychle startují vaše Windows?

Jak rychle startují vaše Windows? | foto: CHIP

Zdá se vám, že vaše Windows 7 startují příliš pomalu? Zkuste změřit dobu startu systému a zároveň odhalit, případně i uvolnit brzdy systému. 

Není to ani příliš složité – všechny potřebné informace o rozjezdu počítače Windows protokolují. Musíte jenom najít a správně vyhodnotit skrytá data. Vhodným nástrojem pro tuto akci je nástroj »Prohlížeč událostí«. Spustíte ho v »Ovládacích panelech« v sekci »Systém a zabezpečení«, a poté v kategorii »Nástroje pro správu« dvojitým kliknutím na položku »Prohlížeč událostí«.

Nyní ve struktuře vlevo klikněte na »Protokoly aplikací a služeb | Microsoft | Windows |  Diagnostics-Performance«. Konkrétní protokolovaná data pak najdete v podsekci »Operační«. Nahoře v seznamu označte událost s identifikací »100« jako předpokládaný okamžik spuštění počítače. Níže pak na kartě »Obecné« uvidíte vysvětlení události i hledanou dobu startu v milisekundách.

Pokud vám nabíhání systému připadá příliš dlouhé, přejděte na kartu »Podrobnosti« a tam u jednotlivých na »Time« končících parametrů hledejte, která komponenta nejvíce přispívá ke zpoždění. Například vysoká hodnota parametru »BootDriverInitTime« prozrazuje nějaký problém s ovladačem.

Zajímavý je také parametr »BootPostBootTime«, který ukazuje čas od zobrazení plochy do spuštění všech programů fungujících na pozadí. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení