Menu

Je to jeden z nejlepších nástrojů na střih videa: a je také zcela zdarma

07.08.2020 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Je to jeden z nejlepších nástrojů na střih videa: a je také zcela zdarma

Je to jeden z nejlepších nástrojů na střih videa: a je také zcela zdarma | foto: CHIP

Nejen placený Adobe Premiere Pro je skutečnou hvězdou na nebi nástrojů pro střih videa. Existují i další profesionální nástroje. Jedním z nich je DaVinci Resolve, který se používal pro současné filmové produkce jako Deadpool 2 nebo StarWars: The Last Jedi. Navíc je zdarma.

Pokud se poohlížíte po bezplatném nástroji na úpravu videa na nejvyšší úrovni a nechcete platit drahé předplatné za Adobe, existuje v podobě DaVinci Resolve. Používá se v Hollywoodu pro televizní a filmové produkce, mimo jiné našel své uplatnění u The Walking Dead, série Piráti z Karibiku nebo Avataru. Pro soukromé účely lze program stáhnout a používat zcela zdarma.

Ale to dokonce ještě není vše: program dostává pravidelné aktualizace s novými funkcemi. V aktuální verzi 16.2.5 je nástroj kompatibilní i s novým mixážním a střihovým pultem ATEM mini Pro od stejného výrobce. Ten je zaměřen především na youtubery a uživatele, kteří vytvářejí sdílená videa, a chtějí využívat dostupné produkční technologie. Kromě toho vývojáři také odstranili některé chyby a zlepšili výkon nástroje.

Stáhněte si: DaVinci Resolve

davinci-logo

DaVinci Resolve 16.2.5

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí bezplatného editačního softwaru „DaVinci Resolve“ můžete upravovat svá videa a používat stejný nástroj, s jakým se pracuje při střihu velkých filmů.

Stáhněte si

 

Výhody
zdarma pro soukromé uživatele
skvělé možnosti úprav
podpora GPU
Nevýhody
3D zpracování není možné

Co je nového ve verzi 16

davinci1

Nový pracovní prostor pro střih, který je primárně zaměřen na rychlost, je určen především editorům v profesionální oblasti. | Zdroj: DaVinci screenshot

Největší novinkou updatu je integrace pracovního prostoru pro střih videa, který je určen profesionálním střihačům. Nabízí optimalizované uživatelské rozhraní a nové nástroje, které by vám do budoucna měly nabídnout rychlejší možnost práce. Ať už jde o import, střih, oříznutí, přechody a přidání titulků, vyvážení barev nebo mixování zvuku, "střižna" umožňuje dokončit projekt na jednom místě. Uživatelské rozhraní je také vhodné pro menší monitory a proto jej zvlášť ocení editoři, kteří musejí pracovat na cestách.

Nové jádro DaVinci Neural Engine napodobuje strukturu neuronových sítí a spoléhá se na strojové učení. Software rozpozná tváře ve vašich videích a může automaticky vytvářet adresáře pro každého herce jediným nastavením. Můžete tak snadno najít všechny videa s konkrétní osobou pouhými několika kliknutími. Kromě toho výrobce Blackmagic Design uvádí, že nová verze 16 obsahuje řadu zlepšení z hlediska kvality a rychlosti.

To je ale jen několik funkcí, které najdete v novém DaVinci Resolve 16. Vzhledem k jeho rozsahu byste si určitě měli naplánovat trochu času na seznámení, protože se jedná o velmi složitý a náročný program. To je zřejmé i z oficiální příručky, která je poměrně rozsáhlá a čítá bezmála 3000 stránek. Její stažení vám práci s programem velmi usnadní.

DaVinci Resolve: první kroky

davinci2

Program kombinuje mnoho užitečných funkcí pro produkci videa v jednom uživatelském rozhraní. | Zdroj: DaVinci screenshot

Po úspěšné instalaci a než začnete s nastavením můžete provést rychlou prohlídku nejdůležitějších nových funkcí programu. Předtím program zkontroluje váš hardware a upozorní na možné výkonnostní brzdy. Pokud například zjistí, že slabinou může být grafická karta, doporučí vám pracovat pouze s nižším rozlišením.

Na začátku každého projektu budete vždy dotázáni, s jakým rozlišením chcete pracovat. To sahá od SD až po UHD: pokud si budete přát, odpovídající variantu si můžete zvolit i později. Poté definujete cesty pro ukládání souborů a rozložení klávesnice. Uživatelům, kteří už dříve pracovali s Apple Final Cut Pro nebo Adobe Premiere Pro, umožňuje nastavit klávesové přiřazení, které už znají.

Ve své nové verzi je DaVinci Resolve bezpochyby jedním z nejrozsáhlejších programů pro editaci videa, které pro osobní potřebu můžete používat zdarma. S rozsáhlou nabídkou možností, kterou software disponuje, je ale obtížné začít. Z toho důvodu je dobré si také stáhnout příručku a nechat si ji otevřenou hned u kapitoly o prvních krocích. Vaše vytrvalost při osvojování programu bude stát za to, protože výsledky jsou působivé. Rychle také poznáte, proč se software používá k výrobě filmů a seriálů.

Malým problémem mohou být hardwarové nároky programu. Může se stát, že výkonnost grafické karty nebo procesoru nebude dostatečná. Grafická karta by také měla podporovat standard OpenCL.

Pro každého uživatele, který hledal vysoce kvalitní a bezplatný program pro editaci videa, je aktuální verze DaVinci Resolve naprosto nezbytným nástrojem. Zejména youtubeři nebo streameři na platformě Twitch tak mohou získat počáteční zkušenosti v oblasti produkce videa.

mohlo by vás také zajímat: bezplatný photoshop v prohlížeči – díky bezplatnému programu to jde

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.