Menu

Bezplatný Photoshop v prohlížeči? Díky šikovnému freewaru to jde

28.07.2020 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Bezplatný Photoshop v prohlížeči? Díky šikovnému freewaru to jde

Bezplatný Photoshop v prohlížeči? Díky šikovnému freewaru to jde | foto: CHIP

Pokud upravujete fotografie nebo vytváříte grafiku, Adobe Photoshop je nástrojem, bez kterého se jen těžko obejdete. Program je ale drahý a platí se za něj nemalé předplatné. Existuje mnoho alternativ, ale žádná se nepodobá originálu tolik, jako Photopea.

Pro soukromé uživatele je cena grafických programů vysoká a v případě kompletního Creative Cloudu se všemi příbuznými aplikacemi se vyplatí pouze profesionálům. Pro ostatní uživatele, kteří sice grafické programy také používají, ale jen čas od času, je to příliš drahé. Bezplatný editor fotografií Photopea se to snaží změnit, alternativa Photoshopu je snadno dostupná prostřednictvím internetu.

Webová aplikace: Photopea

photopea-logo

Photopea – Photoshop online 4.7

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Webová aplikace Photopea zprostředkuje dobrou a bezplatnou alternativu k Photoshopu, kterou můžete provozovat přímo v prohlížeči.

Stáhněte si

 

Výhody
nemusí se instalovat
velký rozsah funkcí
klávesové zkratky jako ve Photoshopu
Nevýhody
vyžaduje trvalé připojení k internetu
povinný upload obrázků
pracovní prostor omezuje reklama

Photopea: pouze levná náhražka?

photopea1

Přímé srovnání pracovních prostředí: Adobe Photoshop vlevo a freeware Photopea vpravo.

Kdo si zobrazí prostředí Photopea poprvé, bude pravděpodobně velmi překvapen, protože na první pohled lze freeware od původního Photoshopu jen těžko odlišit. Design webové aplikace je také proveden v tmavě šedé barvě, panel nástrojů je vlevo, různé nabídky nahoře a veškeré informace o vrstvách vpravo. Symboly jednotlivých nástrojů jsou také překvapivě velmi podobné. Uživatelé, kteří umí s Photoshopem, se ve webové aplikaci velmi rychle zorientují.

V prostředí webové aplikace Photopea lze buď vytvořit nový projekt, nebo nahrát různé typy souborů. Kromě nejrozšířenějších běžných obrázkových souborů a formátu Photoshopu jsou podporovány také soubory .XD, .sketch, .xcf a RAW. Zvolený obrázek se načte do editoru a můžete s ním začít pracovat obvyklým postupem. Pokud chcete nakonec výsledek své práce uložit, je potřeba soubor stáhnout na lokální úložiště počítače.

Široká nabídka funkcí: mnoho nástrojů a klávesových zkratek

photopea-tools

Nabídka freewaru Photopea je takřka totožná s Photoshopem, najdete jen několik málo rozdílů. Rozsah funkcí webové aplikace je také přesvědčivý.

Znalci Photoshopu se zorientují velmi rychle. Začátečníci budou potřebovat trochu praxe, ale základy si osvojí také během chvíle. Funkčnost Photopei je docela působivá, freeware nabízí téměř všechny nástroje Photoshopu. Panel nabídek poskytuje nastavení pro vrstvy, filtry a různá okna. Chybí pouze volba "3D". Vrstvy lze ovládat pomocí nabídky v pravé části okna. Poklepáním na vrstvu i Photopea otevře dialog s možnostmi nastavení jejích vlastností.

Webová aplikace také používá totožné klávesové zkratky jako Photoshop. Kdo je například zvyklý používat klávesu "M" pro nástroj výběru, nebo "G" pro nástroje k vyplňování, může je používat i ve freewaru Photopea. Podobně lze používat klávesové zkratky pro otevření souboru či vrácení změny. Oproti tomu známé hot key nefungují pro transformace, nastavení ostrosti hran nebo výběr velikosti štětce.

Úplně zadarmo ale Photopea není. Cenou za její používání je nabídka reklamy v pravé části obrazovky. To není příliš obtěžující, jen pokud používáte malý monitor, budete mít přirozeně menší pracovní prostor. Klávesou F11 můžete aktivovat režim celé obrazovky, tím skryjete všechna tlačítka v prohlížeči. Pokud se chcete zbavit i reklamních banerů, můžete si připlatit za prémiovou verzi. Ta stojí 5 USD/měsíčně. V té je i vyšší počet kroků, které můžete vrátit zpět.

Dobrá alternativa s několika vychytávkami

Photopea je bezpochyby dobrou alternativou k Photoshopu. Nástroj nabízí spoustu funkcí a dokonce je možné používat většinu hlavních klávesových zkratek používaných ve Photoshopu. Navigace v nabídce, design a celková orientace v programu není pro uživatele Photoshopu nic nového a rychle se v prostředí programu zorientují.

Nevýhodou je nutnost aktivního připojení k internetu, protože se jedná o webovou aplikaci, nikoli o instalovaný program. Kromě toho vaše obrázky musí být vždy nahrány na externí server, takže vlastně vůbec nevíte, co se s nimi dále bude či může dít. Reklama příliš neobtěžuje, pokud ale pracujete na zařízení s menším displejem, budete cítit jisté omezení. Přesto jako bezplatná alternativa Photoshopu je Photopea skvělá. A to zejména pro menší úpravy obrázků.

mohlo by vás také zajímat: díky aplikaci už nebudete potřebovat skener – adobe scan jej pro běžné použití zcela nahradí

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení