Tip: Více aplikací v nabídce „Start“
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Kaspersky Lab: rhybářům jde čím dál víc o peníze | foto: CHIP
Kybernetičtí zločinci využívající rhybaření, tedy phishing, se v roce 2013 stále více zaměřovali na krádeže peněz.
Dle studie zaměřené na finanční kybernetické hrozby Financial cyber threats in 2013 společnosti Kaspersky Lab 31,45 % phishingových útoků (v Česku 18,78 %) parazitovalo na jménech velkých bank, internetových obchodů a platebních systémů. To je oproti předchozímu roku nárůst o 8,5 procentního bodu. Phishing, česky také označovaný jako rhybaření, je metoda kybernetického zločinu, při níž útočníci chtějí získat osobní informace oběti. Využívají k tomu falešné stránky imitující legitimní internetové zdroje. Na rozdíl od malwaru určeného pro specifická zařízení phishing ohrožuje všechny přístroje připojitelné k internetu. Díky tomu je mezi kyberzločinci značně oblíbený – v loňském roce před ním produkty Kaspersky Lab ochránily 39,6 milionu uživatelů.
V roce 2013 byly mezi nejoblíbenějšími phishingovými stránkami imitace webů velkých bank – tvořily 70,6 % všech phishingových útoků na online finanční služby. V roce 2012 to bylo 52 %.
Zhruba 60 % všech phishingových útoků využívajících falešné stránky bank zneužilo jména jen 25 velkých společností. Oblíbenost online platebních systémů je definovaná ještě výrazněji – 88,3 % těchto útoků zneužilo jednu ze čtyř velkých značek – PayPal, American Express, MasterCard či Visa. Už několik let je Amazon.com nejoblíbenější značkou kybernetických zločinců v kategorii e-shopů, v roce 2013 jej imitovalo 61 % útoků. Mezi top třemi se pak objevili ještě Apple a eBay.
Standardní ochranou před phishingem je v řešeních Kaspersky Lab pro domácnosti a malé podniky oceňovaná technologie Safe Money, která spolehlivě zabezpečí data během internetového bankovnictví nebo online platby. Mnohavrstvé zabezpečení klientů a vlastní reputace firem zabývajících se finančními transakcemi nabízí komplexní platforma Kaspersky Fraud Prevention. Obsahuje technologie ochrany koncových zařízením zákazníků, serverů a komponenty k vývoji bezpečných mobilních aplikací.
„Rhybáři“ přitom imitují nejenom stránky finančních institucí – často útočí na sociální sítě. Počet falešných facebookových a jiných stránek vzrostl loni o 6,8 procentního bodu a celkem se na phishingu podílel 35,4 %. Phishingové útoky v Česku se na celosvětovém objemu podílejí jen 0,06 %.
Studie ‘Financial cyber threats in 2013’ využívá anonymní data dobrovolně poskytnutá uživateli cloudové databáze Kaspersky Security Network. Ta neustále zpracovává informace o hrozbách, na něž narazí produkty Kaspersky Lab.
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Mikrofon svého počítače, tedy většinou notebooku, můžete využít pro mnoho činností. Pokud…
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…