Menu

Kdo si hraje, procvičuje mozek: počítačová hra trénuje kognitivní schopnosti a paměť českých seniorů

18.10.2021 07:30 | Petr Moláček + Přidat komentář
Kdo si hraje, procvičuje mozek: počítačová hra trénuje kognitivní schopnosti a paměť českých seniorů

Kdo si hraje, procvičuje mozek: počítačová hra trénuje kognitivní schopnosti a paměť českých seniorů | foto: Tima Miroshnichenko/Pexels

Tak jak my a naši blízcí stárneme, určitě čas od času přemýšlíme, jak máme proti stárnutí bojovat. A to nejen proti fyzickému úbytku sil, ale také proti snižování mentálních schopností, které můžou vyústit až do demence.

To může být i přes jisté pokroky v medicíně jak pro jednotlivce, tak i rodiny postižených velkou zátěží. Je ale prokázáno, že mezi řadu faktorů, které duševní svěžest pozitivně ovlivňují a pomáhají udržet bystrou mysl, je množství různých aktivit a koníčků. A možná se to může zdát až překvapivé: jedním z nejlepších způsobů, jak udržet mozek ve formě, je hraní počítačových her a videoher.

Touto cestou se vydali výzkumníci a vývojáři z NÚDZ – Národního ústavu duševního zdraví, kteří vyvinuli prototyp počítačové hry Trekog (www.trekog.cz). „V projektu jsme se zabývali vývojem počítačové hry, určené k trénování paměti a dalších poznávacích funkcí. V současnosti je totiž na českém trhu jen omezený počet her vhodných pro trénování paměti přímo přizpůsobených osobám ve vyšším věku. Proto jsme vytvořili koncept zcela nové hry, zaměřené zejména na trénink paměti“, říká Iveta Fajnerová, neurovědkyně a vedoucí pracovní skupiny Virtuální realita v neurovědách.

Hráč se na začátku hry Trekog přistěhuje do nového bytu v obytném domě. Postupně se seznamuje s prostředím domu a bytu, a následně i se svými sousedy. Cílem hry je poznat sousedy co nejlépe a zapamatovat si o nich co nejvíce informací. Na konci každého herního dne si může informace o sousedech, které už zná, projít. Pak na něj čeká krátké opakování, ověřující, zda si informace pamatuje. Hra je zpestřena řadou zábavných úloh a miniher, díky kterým může hráč dále trénovat zejména pozornost, paměť a schopnost plánovat.

trekog

| Zdroj: Trekog.cz

Výzkumníci NÚDZ zatím posuzují, zda tato hra dokáže být přínosná v procesu zdravého stárnutí nebo při prevenci kognitivního deficitu rozvíjejícího se také u Alzheimerovy choroby. Zahraniční literatura ale ukazuje, že preventivní trénink může příznaky rozvíjejícího se onemocnění oddálit, nebo alespoň zmírnit. Bohužel postup tohoto onemocnění nelze úplně zastavit. Proto v případě Alzheimerovy choroby je rovněž důležitá také farmakologická léčba.

Hra Trekog byla vyvíjena ve spolupráci s Oddělením kognitivních poruch NÚDZ v rámci projektu PoC komercializačních konceptů se společností ILA, která se věnuje inovacím a novým technologiím. Vývoj hry probíhal pod záštitou Operačního Programu Praha → pól růstu ČR s registračním číslem projektu CZ.07.1.02/0.0/0.0/16_040/0000369. Hlavním vývojářem aplikace je Václav Sahula, který se pod vedením dr. Fajnerové v NÚDZ zabývá vývojem VR aplikací.

Až budeme tedy přemýšlet, čím rodiče a prarodiče k tréningu jejich paměti obdařit, zkusme tuto zatím netradiční pomůcku. Možná tento nástroj bohatě využijí a jeho testováním navíc podpoří rostoucí výzkumnou databázi, která je klíčová pro další zdokonalování tréninkové hry.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení