Menu

Když se do vaší Wi-Fi vetřou cizí uživatelé: jak se zbavit nechtěných návštěvníků

18.03.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Když se do vaší Wi-Fi vetřou cizí uživatelé: jak se zbavit nechtěných návštěvníků

Když se do vaší Wi-Fi vetřou cizí uživatelé: jak se zbavit nechtěných návštěvníků | foto: Jadon Kelly/Unsplash

Pokud není vaše Wi-Fi řádně zabezpečena, mohou na váš účet pohodlně surfovat nezvaní hosté. V lepším případě jen surfovat. 

Wi-Fi je vaše, vy za internetovou konektivitu platíte a vy tedy rozhodujete, kdo ji bude používat. Samozřejmé to je v případě rodiny, ale v případě přátel už je vhodnější síť pro hosty, kterou lze u většiny routerů snadno nastavit. Ujistěte se, že používáte moderní šifrování a dostatečně bezpečné přístupové heslo.

Jste si ale opravdu jisti, že se k vaší Wi-Fi nepřipojují cizí lidé? Tuto skutečnost můžete snadno zkontrolovat v administraci Wi-Fi routeru. Zpravidla tam najdete přehled všech aktuálně připojených zařízení, případně i s historií. Možná vás překvapí, jak rozsáhlý takový seznam může být.

wirelessnetworkwatcher-logo

Wireless Network Watcher 2.30

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj odhalí připojená zařízení ve stejné síti během několika sekund.

nirsoft.net/utils/wireless_network_watcher.html

 

Vrátný Wi-Fi: Wireless Network Watcher

wirelessnetworkwatcher

Zobrazení připojených zařízení do Wi-Fi sítě: nástroj Wireless Network Watcher zobrazí seznam všech zařízení, která používají vaši Wi-Fi. | Zdroj: Wireless Network Watcher

Použití nástroje Wireless Network Watcher může být o něco jednodušší, než pravidelné procházení seznamu připojených zařízení v administraci routeru. Wireless Network Watcher stačí spustit a hned se zobrazí seznam zařízení ve Wi-Fi síti. Kromě názvu připojených zařízení software také zobrazuje adresy MAC a krátké popisy.

Upozornění při přihlášení nových zařízení

wnw-2

Praktické upozornění: pokud se do Wi-Fi připojí nové zařízení, zazní krátký oznamovací tón. | Zdroj: Wireless Network Watcher

Nástroj nabízí praktický způsob, jak prostřednictvím nastavení v nabídce "Options" okamžitě odhalit nového uživatele Wi-Fi. Můžete si nastavit, aby program přehrál zvukový signál, jakmile se do Wi-Fi přihlásí nové zařízení. Stačí aktivovat volbu "Beep On New Device". Program si také můžete prostřednictvím nastavení v "Options" umístit jako ikonu na Hlavní panel. Poběží na pozadí a monitoruje zařízení, připojená do sledované Wi-Fi.

Blokování uživatelů

Pokud do sledované Wi-Fi přistupují pouze známá zařízení, je vše v pořádku. Co ale dělat v případě, kdy se na seznamu objeví zařízení, které neznáte a nepatří do skupiny povolených. Jakmile zjistíte, že se jedná o nezvaného vetřelce, můžete ho zkusit různými způsoby zablokovat. Můžete například zakázat přístup zařízení s vybranou MAC adresou přímo v administraci směrovače. To se ale může minout účinkem, protože MAC adresy lze zfalšovat. Nejjednodušší způsob, jak se zbavit nezvaných hostů v síti Wi-Fi, je změnit přístupové heslo. Čas od času je to dobrý nápad a poté můžete opět jednotlivým zařízením postupně povolovat přístup. Získáte tak znovu kontrolu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  brigádnice

  Víkendový článek brigádnice. Nejspíše rodina někoho z redaktorů a nebo milenka. O ničem a za darmo drahé.

  Reagovat na komentář

  IQ

  VY trpíte nízkým IQ tam je problém

  Reagovat na komentář

  Klik

  Aby to nebylo další otevření vrátek pro nazvaného hosta…

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení