Menu

Klienti Raiffeisenbank, zpozorněte: do internetového bankovnictví raději nechoďte

04.08.2022 14:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Klienti Raiffeisenbank, zpozorněte: do internetového bankovnictví raději nechoďte

Klienti Raiffeisenbank, zpozorněte: do internetového bankovnictví raději nechoďte | foto: Eduardo Soares / Unsplash

Některé bankovní společnosti na českém trhu byly napadeny sofistikovaným podvodem v Google vyhledávači. Jakmile vyhledáte web své banky ve vyhledávači, nabídne se vám i podvržený web, na němž číhají podvodníci.

První o tomto podvodu informovala Česká bankovní asociace (ČBA), která ale neuvedla, o jaké bankovní společnosti se v podvodu týká. Oficiální stanovisko ČBA zní: “Stránky vypadají jako originální web banky, jde ale o podvodné odkazy, kvůli kterým mohou lidé přijít o peníze. Před zadáním přístupových údajů doporučujeme zkontrolovat adresu. Bezpečnější je zadávat ji přímo do řádku pro webové adresy, nikoli pomocí vyhledávače. Poptávané odkazy se často tváří jako placená reklama. Odkaz se proto často zobrazí jako první v řadě.”

Falešný web Raiffeisenbank

Později přinesl server Seznam Zprávy ucelenější pohled na to, že jednou ze zneužitých bankovních společností je oblíbená žlutá Raiffeisenbank. Jak celý podvod probíhá? Pokud vyhledáte ve vyhledávači webové stránky vaší banky a přes ně přecházíte na systém internetového bankovnictví, buďte v těchto dnech pozornější. Objevují se totiž podvodné stránky, které se umisťují hned nahoře ve vyhledávači Google a jsou označené jako reklama.

Jde o webové stránky, které vypadají úplně stejně jako oficiální web Raiffeisenbank, ale většina odkazů a prokliků nefunguje. Pro podvodníky je však klíčové přihlášení do vašeho internetového bankovnictví. Pokud tam zadáte své údaje, nebudete přihlášení, ale přihlášení se rovnou přesměruje k hackerům a vy můžete přijít o své peníze.

Dávejte si určitě pozor na to, jak se webová stránka jmenuje a jakou má adresu. Oficiální web žluté banky má totiž adresu “rb.cz”, nikoliv “raiffaisenrb.blogspot.com", jak uvádí podvodníci. Přímo zastoupení Raiffeisenbank radí, ať klienti používají pro přihlášení do bankovnictví oficiální aplikaci, kterou zločinci zneužít touto formou nemohou. Společnost Google, na jejímž vyhledávači se podvodné stránky objevují jako “reklama” se k situaci nijak nevyjádřila.

Zdroj: Raiffeisenbank, ČBA, Seznam Zprávy

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Ani se nedivím. . .

  Reakce na Petr Nýdrle: kontakt na co ?
  Jste v diskusi o RB, pokud jste si nevšiml . . .

  Reagovat na komentář

  Dobrý den hloupá lékařka mi mi nechala odebrat řidičský průkaz na autobus a traktor. Bylo marné i vysvětlovat že se jedná o D2 né o D1. Děkuji za kontakt. Petr Nýdrle

  Reagovat na komentář

  Bravo fajn názor

  Reakce na aod:

  Reagovat na komentář

  Reakce na aod: vy chodíte na přepážku..

  Reagovat na komentář

  Yq

  Zase chytrák, kterej má v malíčku hry a ty počítačový ptákoviny… … 99% populace, tak chodí běžně

  Reagovat na komentář

  Od RB jsem už raději odešel před časem.
  Arogance moci a odírání o peníze klientů jim jde výborně.
  Jejich proziravou finanční politikou jsem přišel na výnosech o 500 000 za 2 měsíce a dalších 180 000 Kč na kreditní, kam se mi vložili hackeři bez nahrady

  Reagovat na komentář

  Jak přežít - www.neocipuj-se.cz

  www.jak-prezit.cz

  Reagovat na komentář

  No

  Reakce na aod: A takovému idiotiOdbanovano 176.74.134.242 a 91.139.111.137. Ta prvni IP vypada na firemni, z te druhe prichazely spojeni jen na recek@rati.cz . Z obou se pripojovalo i nejake zarizeni jeste hure rozbitym zpusobem new to DVR na Verexu (pripojit, odpojit, pripojit, odpojit, pripojit… atd, aniz by se vubec pokusilo prihlasit se nebo neco poslat)

  Reagovat na komentář

  IQ tykve

  Jenom idiot půjde do banky přes vyhledávač.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení