Menu

Kompaktní 3D tiskárna jen za 10 000 Kč

14.10.2019 14:19 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Kompaktní 3D tiskárna jen za 10 000 Kč

Kompaktní 3D tiskárna jen za 10 000 Kč | foto: CHIP

Original Prusa MINI je nová, chytrá, kompaktní a výkonná 3D tiskárna se spoustou vychytávek, u které se podařilo cenu snížit těsně pod 10 tisíc korun.

Společnost Prusa Research českého podnikatele a investora Josefa Průši začínala v podstatě v garáži a v současné době patří mezi největší výrobce 3D tiskáren s obratem 750 mil USD v loňském roce. V nabídce má 3D tiskárnu Original Prusa i3 MK3S a také tiskárnu Original Prusa SL1 s technologií SLA (tiskne z fotocitlivé pryskyřice). A teď představila malou tiskárnu Original Prusa MINI.

prints-3-nahled

Našim cílem bylo vytvořit přístroj, kde se snoubí výkon a efektivita, jednoduchost i síla. Výsledkem je MINI: tiskárna, jakou jsme my sami chtěli a potřebovali – například pro naši tiskovou farmu.“, řekl o ní Josef Průša ze společnosti Prusa Research.

Tisková plocha nové tiskárny má rozměry 18×18×18 centimetrů. Tiskárna samotná má půdorys pouhých 33×37 cm a je 38 cm vysoká. Pro správné fungování samozřejmě vyžaduje trochu větší prostor - zhruba 35×45 centimetrů (kvůli kabelům). Na jeden regál se tak vejde výrazně více těchto tiskáren (v porovnání s klasickou tiskárnou MK3S). Díky nízké ceně a kompaktním rozměrům se tak snadno tvoří tisková farma.

 nested-sequence-05-00-00-00-13-still001-nahled

Velkoformátové 3D tiskárny mají jeden zásadní problém, a to, že tiskové úlohy obvykle trvají desítky hodin. A pokud tisk třeba po třech dnech z jakéhokoliv důvodu selže, je to nepříjemné.  MINI dokáže i navzdory malým rozměrům velké věci - stačí složit dohromady pár dílů a můžete tisknout.

Podle výrobce uživatele i při nízké ceně čekají prakticky všechny výhody, díky kterým jsou tiskárny tak Prusa populární po celém světě: každá součástka je plně otestovaná a se zárukou, uživatel získá detailní návody a příručky, vyladěné tiskové profily v PrusaSliceru, nonstop technickou podporu v češtině a pravidelné aktualizace firmwaru. A samozřejmě i obrovskou komunitu, kde najdou pomoc začátečníci i pokročilí. Díky tomu je MINI ideální první 3D tiskárna nejen pro jednotlivce, ale i pro podniky či školy.

 

Chytrá a se spoustou funkcí

MINI bude k mání jako úplně jednoduchá “stavebnice”. Podle výrobce dáte dohromady tři díly a během půl hodiny můžete tisknout. Cena je jen 9990 Kč, což je polovina ceny stavebnice tiskárny MK3S. MINI má přitom plně barevnou LCD obrazovku (2.8’’, 320×240, 65k barev), vyměnitelné ocelové tiskové pláty, ethernetové rozhraní, Wi-Fi jako volitelný doplněk, tisk přes USB a Mesh Bed Leveling. Dále například podporu E3D trysek, automatickou kalibraci všech tří os díky tichým Trinamic 2209 driverům, interně vyvinutou 32-bitovou základní desku, aktualizace firmwaru přes internet.

motherboard-nahled

Tiskárna umí “tisk na jeden klik” – vložíte USB flash disk s naslicovaným modelem a tisk zahájíte jediným kliknutím. Předehřátí pro tisk z PLA trvá asi minutu, pro tisk z ASA pak asi 3 minuty. Trysky je možné měnit. Tu standardní, 0,40mm, lze vyměnit za 0,25mm trysku. V tiskárně je použita vlastní, interně vyvinutá 32bitová základní deska „Buddy“. Je postavená na chipsetu ARM STM32F407, obsahuje RTOS (Real Time OS), tiché drivery Trinamic 2209 a podporu ESP (pro volitelný Wi-Fi modul). Prusa začne novu tiskárnu rozesílat prvním zákazníkům už za několik týdnů – na konci listopadu.

MINI tu není od toho, aby nahradila produktovou řadu i3 MK3s. Ta bude pokračovat. A Prusa připravuje i velkoformátovou 3D tiskárnu s pracovním názvem “Prusa XL”. Řeč je o tiskovém prostoru 40×40×40 cm a o spoustě dalších věcí. Ale nebude to jen přerostlá MK3S. Prusa XL bude postavena na CoreXY architektuře a nabídne mimo jiné přepracovaný extruder a vylepšený heatbed.


ORIGINAL PRUSA MINI
ORIGINAL PRUSA i3 MK3S
Rozměry tiskové plochy 18 × 18 × 18 cm 25 × 21 × 21 cm
Výška vrstvy 0.05 – 0.35 mm 0.05 – 0.35 mm
Maximální rychlost 200+ mm/s 200+ mm/s
Pracovní teploty trysky / podložky 280 °C / 100 °C  300 °C / 120 °C
Elektronika Deska „Buddy“ vlastního návrhu s 32bitovým čipsetem STM32 a nejnovějšími tichými Trinamic 2209 drivery Einsy RAMBo – 8bitová s tichými Trinamic ovladači 2130, vytvořená ve spolupráci s Ultimachine
Extruder Bowden, podávací motor s převodem 3:1 Direct drive / Přímý náhon
LCD obrazovka 2,8″ grafický barevný displej (65k barev) Jednobarevné LCD
Tiskový povrch magnetická vyhřívaná podložka s vyměnitelnými tiskovými pláty magnetická vyhřívaná podložka s vyměnitelnými tiskovými pláty
Průměr struny filamentu 1,75 mm 1,75 mm
Průměr trysky 0,4mm (základní) / podpora vyměnitelných trysek 0,4mm (výchozí) / podpora vyměnitelných trysek
Podporované materiály PLA, PETG, ASA, ABS Jakýkoliv kompatibilní termoplast včetně nylonu a polykarbonátu
Filament senzor Volitelný doplněk Ano
Zotavení ze ztráty napájení V budoucnu jako softwarový upgrade, přesnost na jednu vrstvu Hardwarový power panic – přesnost na jednu řádku G-Codu
RJ45/LAN připojení Ano Přes Raspberry Pi
Wi-Fi připojení V budoucnu přes volitelný ESP Wi-fi modul Přes Raspberry Pi
Senzory 3 termistory, senzor otáček větráku 4 termistory, senzor otáček větráku
Režim tiskové farmy Ano (po softwarové aktualizaci) Ano, s dodatečným HW
Kalibrace Automatická, Mesh Bed Leveling Automatická, Mesh Bed Leveling
Zdroje tisku USB disk / LAN SD karta
Aktualizace firmware přes USB disk / LAN Z PC přes USB kabel
Zdroj 160W, externí adaptér od značek Meanwell či Delta (dle oblasti) 240W, na zakázku vyrobený Delta zdroj s hardwarovou ochranou pro zotavení z výpadku proudu
Cena stavebnice 9990 Kč (vč. DPH) 19990 Kč (vč. DPH)
Cena složené tiskárny 26990 Kč (vč. DPH)

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení