Menu
CHIP Speedtest

Kompletní správce hesel: roky oblíbený nástroj pro hesla září novotou

13.05.2020 17:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Kompletní správce hesel: roky oblíbený nástroj pro hesla září novotou

Kompletní správce hesel: roky oblíbený nástroj pro hesla září novotou | foto: CHIP

Bezpečná hesla jsou důležitým základem každé bezpečnostní strategie. Nemusíte na to myslet sami, pomůže vám v tom vhodný správce hesel. Nástroj s otevřeným zdrojovým kódem PWGen dobrou práci odváděl roky.

Nyní je k dispozici jeho nástupce, který s názvem Password Tech nabízí mnohá vylepšení. Mnoho uživatelů při vymýšlení dostatečně bezpečných hesel ztrácí kreativitu. Zpravidla sklouznou ke známým a stále se opakujícím vzorcům a používají termíny, které si snadno pamatují anebo kombinují stejné klíčové prvky. V tomto ohledu se hodí generátory hesel, které vytváří hesla zcela náhodná.

Generátory hesel jsou zpravidla součástmi správců hesel. Dává to smysl, protože pokud si vytvoříte heslo se všemi předpoklady bezpečnosti, je lepší, pokud si jej zapamatuje správce hesel. Nástroj PWGen se na generování hesel mnoho let specializoval a byl velmi populární. Nově se ale objevuje pod změněným názvem Password Tech. Stejně jako dříve je hlavní důraz kladen na vytváření bezpečných hesel, ale přidán byl také správce hesel.

Stáhněte si: Password Tech

pwtech-logo

Password Tech (PWTech) 3.0.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

PWGen se nyní nazývá PWTech. Generátor zabezpečených hesel je nyní také plnohodnotným správcem hesel.

Stáhněte si

 

Výhody
volitelný typ hesla
obsahuje správce hesel

Správce hesel a vylepšené uživatelské rozhraní

pwtech1

Novinkou starého známého je kromě jména i integrovaný správce hesel.

Po prvním spuštění vypadá Password Tech velmi podobně jako původní PWGen. Pokud se ale zaměříte na jeho design detailněji, poznáte optické vyladění. Ikony jsou nové a vzhled programu je mnohem přehlednější. Uživatelé se tak v programu snadno orientují a rychle najdou cestu ke svému cíli.

Hlavní rozdíl mezi Password Tech a jeho předchůdcem PWGen spočívá v tom, že nyní je integrován správce hesel s názvem PassCube. Je stále v beta verzi a je docela minimalistický. Ukládá uživatelské jméno, heslo, webovou adresu, klíčové slovo, a také poznámky. V záznamech hesel je také možné vyhledávání, co ale chybí je možnost importu stejně jako mnoho dalších funkcí, které jsou dnes u správců hesel běžné. Jde například o dvoufaktorovou autentizaci hlavních hesel nebo kontrolu úniku hesla.

Vytvářejte hesla s mnoha vlastnostmi

pwtech2

Password Tech nabízí mnoho možností pro generování hesel.

Je dobré mít na paměti, že Password Tech není správce hesel s integrovaným generátorem hesel, ale naopak: generátor hesel s integrovaným password managerem. Proto jsou především funkce pro vytváření hesel odpovídajícím způsobem rozsáhlé. Samozřejmě lze zadat požadovanou délku hesel a použité znaky. Password Tech může také do přístupového hesla kombinovat jednotlivá slova, kombinovat znaky a slova, a také generovat hesla odvozená od hlavního hesla.

Uživatelé si mohou nastavit, jakou chtějí použít metodu šifrování, zda AES nebo ChaCha20, v obou případech 256bitovou. Brzy je jasné, že Password Tech nemíří na typického koncového uživatele, protože nástroj je na generování jednotlivých hesel příliš silný. Dává smysl v případech, kdy potřebujete vygenerovat velké množství hesel. Například pokud jako správce vytváříte uživatelské účty ostatním a poskytujete jim i hesla. To lze také automatizovat pomocí skriptovacího jazyka Lua.

Silný generátor hesel

Pokud hledáte správce hesel, existují lepší alternativy, než Password Tech. A to i když je jeho hlavní novinkou právě integrovaný správce hesel. Pokud jde o generování hesel, tam Password Tech ukazuje své silné stránky. Nevyužijí je ani tak koncoví uživatelé, kteří občas potřebují nové heslo, jako spíš administrátoři, kterým přijdou vhod jeho rozsáhlé funkce.

mohlo by vás také zajímat: objevena velká bezpečnostní díra – aplikace pracující s hesly lze snadno oklamat

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.