Menu

Konec předposlední řady Stranger Things se blíží. Proč byste se na něj neměli těšit?

17.06.2022 07:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Konec předposlední řady Stranger Things se blíží. Proč byste se na něj neměli těšit?

Konec předposlední řady Stranger Things se blíží. Proč byste se na něj neměli těšit? | foto: Netflix / Stranger Things

Historicky nejoblíbenější několikařadový seriál na platformě Netflix za pár týdnů odkroutí svou čtvrtou řadu. Jak se ale na předposlední sezonu Stranger Things dívá a čím dokázala zklamat i letité fanoušky?

Režisérské duo bratří Dufferů vypustilo na konci května čtvrtou řadu svého seriálu Stranger Things. Konkrétně 27. května vyšlo prvních sedm epizod, přičemž zbývající dvě dorazí 1. července. Veřejným tajemstvím je, že jde o předposlední sérii a tou pátou celý epos skončí.

Nové Stranger Things

Sezona s pořadovým číslem 4 nabízí hned několik příběhových linek. Diváka vezme do provařeného města Hawkins, také zasněžené Sibiře či nového bydliště hlavní postavy Eleven, kam se s novou rodinou stěhuje na konci třetí řady. Tvůrci servírují to, co fungovalo i předtím: známé postavy (dojde ale i na pár staro-nových), oblíbenou retro atmosféru, kterou umocňuje skladba Running Up That Hill (Deal With God) od zpěvačky Kate Bush, ale také hororovou tísnivost jako z románů Stephena Kinga.

Něco je ale přece jenom jinak. Podobně jako Harry Potter rostl s diváky rok od roku, i Stranger Things se vyvíjí. V poslední sérii se nebojí větší snahy o hororovost, krev sice tolik neteče, slabé povahy přesto mohou mít problém některé scény zhlédnout.

A jiné jsou i postavy. Ačkoliv je hrají stejní herci, nejsou to stejní lidé jako na samém začátku v roce 2016. Konkrétně třeba u Finna Wolfharda (Mike) či Noaha Schnappa (Will) je přerod z chlapců v muže až nepříjemně evidentní.

Nepříjemná stopáž

 

Trailer na druhou část Stranger Things 4 | Zdroj: Netflix / YouTube kanál

Možná největší problém pro diváka však může představovat konstantní pokus o prodloužení stopáže. Jednotlivé díly mají celkem komplexní chronotop a vyprávění, víc se ale objevují vztahové scény připomínající spíše teenagerské melodrama než “staré dobré Stranger Things”. Zatímco u prvních dvou řad byla obvyklá stopáž 45 až 55 minut, čtyřka se posouvá daleko za hranici 60 minut na díl.

Tak kupříkladu sedmý díl nakynul na těžko přijatelných 98 minut a ani to není úplný strop. Pokud jste již dokončili sledování aktuálně dostupné porce epizod a těšíte se na červencový příchod druhé části, obrňte se trpělivostí. Poslední devátá epizoda totiž nabízí stopáž 150 minut, tedy 2,5 hodiny.

Nejen z těchto důvodů není vyloučeno, že část diváků nad seriálem prostě zlomí hůl. Ozývají se i hlasy, že bratři Dufferové udělali z nadějného seriálu “dojnou krávu”. Dnes, v roce 2022, je Stranger Things velká značka a každou novou řadu provází enormní očekávání. V kontextu toho zní až moc sympaticky fakt, že tvůrci rovnou ohlásili s příští řadou velké finále a tudíž i konec seriálu. Jak už to tak ale bývá, nedivili bychom se, kdyby krátce po ukončení následovala smršť oznámení nových knih, videoher či snad dokonce spin-offů a celovečerního filmu. Netflix totiž nemá jediný důvod takto lukrativní značku zakopat pod zem.

Zdroj: Netflix, IMDB

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení