Menu
CHIP Speedtest

Konečně připraven i pro Windows 10 2004: jde o nejlepší bezplatný zálohovací program?

18.06.2020 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Konečně připraven i pro Windows 10 2004: jde o nejlepší bezplatný zálohovací program?

Konečně připraven i pro Windows 10 2004: jde o nejlepší bezplatný zálohovací program? | foto: archiv CHIP.cz

Dříve byla funkce pro zálohování integrována přímo do Windows, ale už dlouho to tak není. Pokud si chcete vytvořit kompletní zálohu systému, je třeba sáhnout po některém zálohovacím programu.

Můžeme doporučit bezplatný Macrium Reflect, který byl uvolněn v nové verzi. Ještě před necelým rokem a půl mohli uživatelé Windows 10 použít pro kompletní zálohu systému integrovanou funkci pro tvorbu obrazů disku. Nástroj už v současných verzích Windows 10 nelze najít z důvodu jeho stáří. Stále totiž pocházel z doby Windows 7. Pro zálohování je tedy potřeba použít externí nástroj. Pokud dojde z jakékoliv příčiny k selhání počítače, pravidelné zálohování vám ušetří spoustu času a problémů.

Zálohovací program by měl fungovat spolehlivě a v ideálním případě by měl být také bezplatný. Z tohoto pohledu můžeme doporučit Macrium Reflect. Tento nástroj nyní získal aktualizaci, která odstraňuje nepříjemnou chybu, která se objevovala u nových Windows 10 2004. Je tedy možné i po květnové aktualizaci pokračovat v používání programu k tvorbě záloh.

Stáhněte si: Macrium Reflect Free

macriumreflect-logo

Macrium Reflect Free 7.2.4971

CHIP hodnotí Dobrý

Zálohovací software „Macrium Reflect“ vytváří kopie pevného disku 1:1.

Stáhněte si

 

Výhody
provádí rozdílové zálohy
umožňuje klonování disků
plánování záloh
Nevýhody
chybí ochrana proti ransomwaru
chybí inkrementální zálohy

Macrium Reflect Free: dobrá podpora hardwaru

macriumreflect1

Přehledný: Macrium Reflect zobrazí všechna rozpoznaná datová úložiště v jasném přehledu.

Macrium Reflect může zálohovat starší počítače se systémem BIOS i moderní systémy s UEFI. Program se ovládá výhradně prostřednictvím grafického rozhraní, na úvodní obrazovce zobrazí všechna připojená zařízení pro ukládání dat, která jsou k dispozici. Například vestavěná SSD a externí pevné disky.

Tip: nejjednodušším způsobem, jak bezpečně ukládat vytvořené obrazy interních disků pro zálohy, je na externí pevný disk připojený přes USB.

Kompletní záloha systému

macriumreflect2

Plná záloha: bezplatná verze programu Macrium Reflect umí provádět pouze kompletní nebo rozdílové zálohy.

Bezplatná verze Macrium Reflect má svá omezení a nelze ji tedy považovat za komplexní nástroj, disponující všemi funkcemi pro bezstarostné zálohování. Pro cílené ukládání souborů budete potřebovat jiný nástroj. Co však program zvládne skvěle a rychle, je kompletní backup vybraných oddílů nebo celého systému. K tomu slouží funkce "Klonování disku" a "Vytvoření obrazu disku". První funkce kopíruje například vaše SSD na připojený externí disk, druhá funkce vytvoří image datového nosiče.

Nastavení plánu záloh

macriumreflect3

Vestavěné plány: předem definované rozvrhy zálohování uživatelům pomáhají s tvorbou záloh.

Ale i v bezplatné verzi nabízí Macrium Reflect zajímavé funkce. Například jsou zálohy automaticky prověřovány, takže v případech potřeby jejich obnovení nemáte vadné zdroje. Kromě toho lze zálohy komprimovat a plánováním automatizovat. Nefungují ale všechny předem připravené plány zálohování, protože free verze neobsahuje inkrementální zálohování.

Pořiďte si nástroj pro zálohování

Provádění pravidelných záloh a jejich udržování odděleně od systému, na kterém každodenně pracujeme, je určitě dobrou praxí. Protože už Microsoft do podpory a vývoje vlastního programu pro vytváření záloh a obrazů disků neinvestuje, jsme odkázáni na nástroje třetích stran. Macrium Reflect je vhodnou bezplatnou alternativou, nabízející všechny základní funkce pro pořízení úplných záloh.

mohlo by vás také zajímat: dříve než selže disk dokáže varovat program Crystal disc info


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.