Menu
CHIP Speedtest

Dříve než selže disk: bezplatný nástroj varuje před blížícím se výpadkem

16.06.2020 15:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Dříve než selže disk: bezplatný nástroj varuje před blížícím se výpadkem

Dříve než selže disk: bezplatný nástroj varuje před blížícím se výpadkem | foto: CHIP

Životnost disků SSD je opředena řadou mýtů, jedna věc je ale jistá: pokud dojde k jeho selhání, hrozí katastrofa v podobě ztráty dat. Bezplatný nástroj CrystalDiskInfo dokáže včas varovat, pokud zjistí, že HDD nebo SSD není v dobrém stavu.

SSD disky jsou zpravidla velmi spolehlivé a snadno zpracovávají velké objemy dat denně po dobu několika let. Proč si tedy dělat starosti. Pozitivní pověst a dobré statistiky jsou nám ale k ničemu, když dojde k nečekanému výpadku. Pokud neprovádíme pravidelné zálohy, hrozí ztráta dat. Existují firmy, které dokáží dostat data i z havarovaných disků, ale není to se stoprocentní zárukou a služba bývá dost drahá. Existuje ale nástroj, který by měl uživatele varovat, pokud není s diskem něco v pořádku. Malý program CrystalDiskInfo varuje před selháním a je k dispozici i v přenosné verzi. Nyní byla uvolněna jeho nejnovější verze s označením 8.6.

Stáhněte si: nástroj pro péči o HDD a SSD

crystaldiskinfo-logo

CrystalDiskInfo Portable 8.6

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Užitečný monitorovací nástroj: „CrystalDiskInfo Portable“ čte hodnoty SMART pevného disku a informuje o dosažení kritických hodnot.

Stáhněte si
crystaldiskinfo-logo

CrystalDiskInfo 8.6

CHIP hodnotí Dobrý

Instalace programu pro detekci stavu disků. Obsahuje adware, z nichž některý nelze v procesu instalace zrušit.

Stáhněte si

 

Výhody
snadné načtení hodnot SMART
stručný přehled všech parametrů disku

Novinky verze 8.6: tmavý režim programu

diskinfo10

Populární tmavý režim získal v nové verzi také program CrystalDiscInfo.

Nejnovější aktualizace s označením 8.6 přináší dlouho očekávanou inovaci: tmavý režim. Program v něm vypadá elegantně a je i šetrnější pro oči. Po stažení a instalaci program můžete design změnit prostřednictvím tlačítka "Téma" a volbou "Tmavé".

Novinkami jsou také volby "Uložit text" a "Uložit obrázek", které najdete pod položkou nabídky "Soubor". Jejich prostřednictvím tak snadno a rychle uložíte informace z analýzy programu na PC. Text lze také kopírovat přes pravé tlačítko myši, případně přímo [Ctrl]+[C]. Všechny změny, které přináší nová verze, najdete v oficiálním seznamu poskytovatele.

Jednoduché ovládání

diskinfo11

Kontrola kondice: celkový přehled ukazuje, jaký je stav vašeho pevného disku nebo SSD.

Nejdůležitějším ukazatelem programu CrystalDiscInfo je položka "Celkový stav/Health Status". Pokud se vyhodnotí jako "Dobrý", je vše v pořádku. Ve všech ostatních případech byste měli v prvé řadě provést rychlé zálohování důležitých dat a připravit si postup, jak v případě výpadku rychle a bezproblémově pokračovat v práci. Co je důležité: varování automaticky neznamená, že pevný disk či SSD v nejbližších dnech selže. Označuje pouze chyby, které zvyšují pravděpodobnost selhání. V tomto případě je to tak trochu jako s předpovědí počasí.

Včasné varování

diskinfo2

Způsob upozornění na nastalý problém lze detailně nastavit.

V prostředí programu klikněte na "Možnosti" a zaškrtněte položku "Zobrazení v systémové liště". CrystalDiskInfo se poté umístí ho Hlavního panelu a vy budete mít informaci o kondici svého HDD/SDD neustále na očích. Pokud se stav vašeho disku změní, nástroj vydá varování. Prostřednictvím ikony v Systémové liště můžete také konfigurovat způsob varování. Pokud zaškrtnete možnost "Spouštět spolu s Windows", program se automaticky spustí při každém restartu systému.

UŽITEČNÝ NÁSTROJ ale NENAHRAZUJE ZÁLOHU

Pravidelné prověřování stavu systému je každopádně dobrá věc a CrystalDiskInfo je užitečný pomocník, který upozorní v případech problémů s HDD nebo SSD. Je ale dobré pamatovat na to, že nástroj nenahrazuje zálohu. Nezapomeňte proto pravidelně zálohovat, abyste pro případ výpadku disku o svá data nepřišli.

mohlo by vás také zajímat: vývojář správce úloh pro Windows prozrazuje své nejlepší triky pro práci s programem

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Program CrystalDiskInfo - dotaz na počet hodin

  Dobrý den,
  používám program CrystalDiskInfo ve verzích 7.0.5 a 8.6.6 a u obou verzích je údaj „Počet zapnutí“ správný, ale u některých ( ne u všech ) disků typu SSD je určitě chybný údaj „Zapnuto hodin“. Tento údaj je mnohem menší než by měl být. Oba údaje jsou dobře u externích klasických HDD.
  Můžete mi prosím sdělit, jaká je příčina toho nesprávného údaje a co je třeba udělat pro to, aby údaj o počtu hodin zkoumaného disku byl správný ? Oper. systém je Windows 10 32 bir a také 64 bit.
  Děkuji předem za Vaši ochotu
  S pozdravem
  Ludvík Láhner

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.