Menu

Hackerský Linux 2020: Kali chrání data a skenuje WLAN

20.02.2020 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Hackerský Linux 2020: Kali chrání data a skenuje WLAN

Hackerský Linux 2020: Kali chrání data a skenuje WLAN | foto: CHIP

Software jako Kali Linux je nástrojem, který lze využít jak k dobrým účelům, tak i zcela naopak. Operační systém je také označovaný jako hackerský Linux. Nyní je k dispozici nová aktualizace s označením 2020.1.

Takzvaný hackerský Linux přináší do počítače celou řadu funkcí. Kali vám pomůže obnovit data, o kterých jste si mysleli že jsou ztracená, zkontrolovat WLAN na případné zranitelnosti nebo zkontrolovat zabezpečení hesel. Na druhou stranu dodávané programy také umí prolamovat hesla, špehovat v sítích WLAN nebo zatížit servery útoky. Distribuce je určena především pro realizaci penetračních testů.

Jako nástupce bezpečnostních distribucí BackTrack a jeho předchůdce Whoppix není založen na Ubuntu, ale na Debian Linuxu. Systém má k dispozici více než 600 bezpečnostních nástrojů. Jejich cílem je především odhalit mezery v zabezpečení a chyby konfigurací. Aktuálně vydaná verze 2020.1 přichází s novým tématem pro všechny uživatele Gnome, kteří si nyní mohou vybrat mezi světlým a tmavým režimem.

Novým standardem Kali je nastavení uživatelského přístupu v režimu běžného účtu, tedy s omezenými právy. Doposud jste automaticky měli plný přístup na úrovni root, to se ale od updatu 2020.1 mění.

Stáhněte si: Kali Linux

kali-logo

Kali Linux (64 i 32 bitů) 2020.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nyní si můžete stáhnout nástupce BackTracku, „Kali Linux“, ve verzi 2020.1.

Stáhněte si
nethunter-logo

Kali Nethunter 2020.1

CHIP hodnotí Dobrý

S „Kali Nethunter“ pro Android můžete zkontrolovat zabezpečení vaší sítě.

Stáhněte si

Nastavení Kali Linuxu: první kroky

kalilinux1

Distribuce operačního systému je vybavena řadou hackerských nástrojů.

Dříve, než se začnete věnovat nástrojům, měli byste přizpůsobit Kali vlastním potřebám. Postranní panel na levé straně obrazovky se objeví automaticky poté, kdy přesunete myš k okraji. Stejně rychle ale také zmizí. Pokud vám to vadí, můžete to pomocí ladícího nástroje vypnout.

Mohlo by vás také zajímat: BlackArch Linux je v oblasti bezpečnosti pojmem

Abyste mohli Kali používat v nabízeném režimu live, přihlaste se pomocí uživatelského jména a stejného hesla: "kali". Pokud potřebujete administrátorská práva, všechny možnosti máte přístupné ve skupině sudo. Také je dobré pamatovat na to, že pokud chcete plně využít Kali Linux, je nezbytné stabilní připojení k internetu a zabezpečený router.

Přečtěte si také: Top 10 srovnávací test WiFi routerů

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení