Menu

BlackArch Linux: bezplatný hackerský OS sdružuje tisíce bezpečnostních nástrojů

13.01.2020 08:25 | Jiří Palyza + Přidat komentář
BlackArch Linux: bezplatný hackerský OS sdružuje tisíce bezpečnostních nástrojů

BlackArch Linux: bezplatný hackerský OS sdružuje tisíce bezpečnostních nástrojů | foto: CHIP

Pokud se zajímáte o bezpečnost, rychle skončíte u Linuxu. Žádný jiný operační systém nenabízí tak bohatou výbavu bezpečnostními nástroji.

Spolu s Kali Linuxem je v této oblasti pojmem BlackArch. BlackArch je linuxová distribuce, která je určena především bezpečnostním expertům. Technicky je postavena na Arch Linuxu a v současné době obsahuje kolem 2400 bezpečnostních nástrojů. Tím jednoznačně překonává alternativní systémy, jakým je např. Kali Linux. K čemu je to potřeba? Především k penetračnímu testování. Různé nástroje lze použít k odhalování bezpečnostních mezer, jako např. analýze sítě WLAN, podvádění virových skenerů nebo prolamování hesel.

blackarchlinux-logo
BlackArch Linux 2020.01.01    
BlackArch Linux je penetrační testovací systém vyvinutý především pro bezpečnostní experty, nabízející tisíce bezpečnostních nástrojů.

 

Velký download

blackarchlinux10

Image systému pro VirtualBox má kapacitu neuvěřitelných 35 GB.

Přestože je BlackArch sám o sobě ve sportovním měřítku lehkou vahou, download ISO souboru je poměrně kapacitní. V ISO souboru s přibližnou kapacitou 14 GB je kromě základního operačního systému zahrnuta i kompletní sbírka nástrojů. Od výrobců je k dispozici také samostatná verze, určená pro provoz ve Virtual Boxu. Její kapacita je ale více než dvojnásobná, tedy neuvěřitelných 35 GB. Oproti tomu Kali Linux působí se svými 2,8 GB velmi štíhle. Kdo preferuje kompaktnější verze, lze použít i odlehčený netinstall ISO s kapacitou necelých 500 MB.

Stáhněte si: Kali Linux

kalilinux-logo
Kali Linux 2019.4    
Následníka systému BackTrack „Kali Linux“ si nyní můžete stáhnout ve verzi 2019.4.

 

kalinethunter-logo
Kali Nethunter 2019.4    
S „Kali Nethunter“ pro Android si můžete otestovat zabezpečení vaší sítě.

 

Možný je provoz live systému nebo instalace

blackarchlinux2

BlackArch lze provozovat i jako live systém.

BlackArch umožňuje dva režimy provozu operačního systému. ISO lze spustit jak v režimu live nebo prostřednictvím skriptu trvale nainstalovat. Nejlepší je použít USB disk. Podle kapacitních možností si uživatelé mohou zvolit, které nástroje chtějí nainstalovat, či zda se mají instalovat hned celé skupiny nástrojů najednou. Co je důležité vědět pro počáteční spuštění systému: uživatel "root" má standardní heslo "blackarch".

Široká nabídka nástrojů

blackarchlinux3

Nástroje si lze snadno vybrat pomocí nabídky.

Základní práce v operačním systému a jeho ovládání není těžké. Bezpečnostní funkce se dají spouštět prostřednictvím nabídky, kde jsou rozdělené do odpovídajících skupin. Komplikovanější je už samostatné spouštění nástrojů. Je potřeba vědět, jak je správně používat. Ve většině případů skončíte u příkazového řádku. Pak ale musíte vědět nebo zjistit, s jakými parametry se nástroje spouští a jaký je jejich význam.

Alternativa Kali Linuxu

BlackArch je výkonná alternativa k testovacím nástrojům, jako např. Kali Linuxu. Jeho hlavní předností je bezpochyby rozsáhlá kolekce bezpečnostních nástrojů. V současné době jich existuje více než 2400, díky tomu je ale ISO download docela veliký. Cílovou skupinou pro tuto distribuci Linuxu jsou bezpečnostní specialisté a penetrační testeři, kteří používají profesionální nástroje k vyhledávání bezpečnostních slabin.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.