Menu
CHIP Speedtest

Konečně, Microsofte: zabudovaný čistící nástroj ve Windows 10 bude lepší

11.11.2019 12:00 | Jiří Palyza
Konečně, Microsofte: zabudovaný čistící nástroj ve Windows 10 bude lepší

Oficiálně už neměl být nadále rozvíjen, ale nyní se objevila inovace v nástroji pro Vyčištění disku systému Windows 10. Přesto je lepší rovnou přejít na Optimalizaci jednotek. Pracuje automaticky a na pozadí.

Čištění Windows provádějí uživatelé rádi. Nástroje jako CCleaner vděčí za svůj úspěch především pasivitě Microsoftu v této oblasti. Ve Windows už existuje nástroj pro čištění datových nosičů delší dobu. Podle volby uvolní ukládací prostor na disku, vymaže staré nepotřebné soubory instalace Windows nebo dočasné soubory.

Stejné funkce však nabízí také nástroj pro optimalizaci jednotky. Od aktualizace z října 2018 je proto Vyčištění disku ve skutečnosti vyřazeno. Z důvodu kompatibility zůstal nástroj ve Windows, ale už neměl být nadále rozvíjen. Nyní Vyčištění disku získalo aktualizaci, kterou si jistě mnoho uživatelů už dlouho přálo.

ccleaner-logo
CCleaner 5,63 Slim
CCleaner od Piriformu je bezplatný software pro optimalizaci systému. Slim je verze bez obtěžující reklamy.

 

Žádné nové funkce, ale přeci jen jedna změna

cleaningtoolw101

Zastaralý: nástroj Vyčištění disku se už nevyvíjí. Čištění systémových souborů vyžaduje oprávnění správce.

Od října 2018 zahrnuje Vyčištění disku také složku Stažené soubory. To bylo uživateli silně kritizováno. Kdo vyčištění spustí, možná omylem odstraní všechny soubory, které složka obsahuje. V aktuálním insider sestavení Windows 10 už k této chybě dojít nemůže. Z poznámek k vydání vyplývá, že Microsoft tuto možnost zrušil.

Vyčištění disku v budoucnu nedostane žádné nové funkce. Microsoft označuje klasický nástroj jako zastaralý, ale přesto chce, aby byl integrován do systému Windows 10. Důvodem je kompatibilita. Uživatelé by ale raději měli přejít k Optimalizaci jednotek, protože umí vše, co Vyčištění disku, a ještě něco navíc.

Optimalizace jednotek ve stopách CCleaneru

cleaningtoolw102

Více funkcí: Optimalizace jednotek odstraní také místní soubory, které jsou synchronizovány pomocí OneDrive.

Optimalizaci jednotek stačí pouze zapnout a můžete na nástroj znovu zapomenout, protože zbytek za vás systém obstará automaticky. Asistent možná bude v průběhu optimalizace potřebovat pár upřesnění ohledně detailů optimalizace, které se dle požadavků uživatele provedou.

Jedna z optimalizačních funkcí se například stará o spolupráci s cloudovým úložištěm OneDrive. Má integrovanou funkci, která uživatelům umožňuje synchronizovat soubory v cloudu s místním diskem.

Nástroj Optimalizace jednotek nyní nabízí místní odstranění souborů, pokud jste je už nějakou dobu nepoužívali. Pro činnost optimalizace si můžete vybrat z možností intervalů 1, 14, 30 nebo 60 dnů. Tato funkce vám ušetří spoustu místa na disku při stahování zřídka používaných složek a souborů.

Používejte Optimalizaci jednotek

Po větších updatech Windows je jeden z nejlepších tipů nástroj Vyčištění disku už nechat plavat. Dá se sice stále používat, ale lepší je si zvyknout na novou Optimalizaci jednotek. Dříve nebo později poroste množství funkcí, které už Vyčištění disku nebude nabízet. Pokud jste doposud čištění disku příliš neřešili, doporučujeme rovnou začít s Optimalizací jednotek.

Dobré je, že nemusíte nic moc nastavovat a nástroj pracuje citlivě na pozadí.

Stáhněte si: šikovné nástroje pro čištění disku BleachBit a Winapp2

bleachbit-logo
BleachBit 3.0
S freewarem BleachBit získáte zpět volné místo na disku a nenávratně smažete data.

bleachbit-logo
BleachBit Portable 3.0
Pomocí freewaru BleachBit Portable, který sám o sobě nemusí být nainstalován, získáte zpět volné místo na disku a bezpečně smažete citlivá data.

bleachbit-logo
Winapp2 v10/19
Prostřednictvím malého souboru Winapp2.ini rozšířite BleachBit, CCleaner, ale i řadu dalších čistících nástrojů o nová pravidla čištění.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení