Menu
CHIP Speedtest

Microsoft Edge Chromium: nový prohlížeč od Microsoftu to chce Chromu a Firefoxu ukázat

18.11.2019 12:05 | Jiří Palyza
Microsoft Edge Chromium: nový prohlížeč od Microsoftu to chce Chromu a Firefoxu ukázat

Starší verze prohlížeče Edge, předinstalovaná na Windows 10, se mezi uživateli doposud příliš nechytla. Převážná většina volí mezi velkou dvojkou Chrome a Firefox.

S novou verzí Edge spoléhá Microsoft na jádro Chromium. Mnoho kritiků tento postup nazývá uniformitou prohlížeče. V praxi se však ukazuje, že MS Edge Chromium je opravdu rychlý a na stejné úrovni jako Chrome. Díky praktickým doplňkovým funkcím, mezi které patří vestavěná ochrana proti sledování a podpora rozšiřujících modulů pro Chrome, by se Edge (Chromium basis) mohl stát mnohem zajímavější alternativou pro uživatele Windows 10.

Přeci jen už trochu pozdě, ale Microsoft nabízí nový Edge také pro platformy Windows 7 a 8, macOS, Android a iOS. Připravuje i verzi pro Linux. Pro všechny uživatele Chrome a Firefoxu dostává Edge druhou šanci.

Nová technika pro Microsoft Edge

Spolu s vydáním nové verze Windows 10 v polovině roku 2015 chtěl Microsoft znovu více proniknout do segmentu prohlížečů. Už v této době byl Internet Explorer v oblasti technologií daleko pozadu a Edge tak měl uživatelům zabránit v houfné migraci na Chrome a Firefox. Plán však nezafungoval a mnoho uživatelů použilo Edge pouze ke stažení a instalaci svého oblíbeného prohlížeče.

Úsilí v oblasti vývoje prohlížečů je extrémně vysoké a Microsoft pravděpodobně neviděl žádný další potenciál pro svou vlastní technologii. Podobně jako mnoho jiných výrobců se tedy rozhodl jít cestou vývoje svého prohlížeče na jádru Chromium. Na jednu stranu je to škoda, protože uživatelé tak postrádají možnost výběru. Na druhou stranu jádro Chromium nabízí některé výhody, jako např. vysokou pracovní rychlost a velmi dobrou podporu webových standardů. Namísto práce na vývoji jádra prohlížeče se Microsoft může více soustředit na optimalizaci důležitých vizuálních funkcí. Nový Edge ještě není dokončen, jeho vydání je naplánováno na 15. ledna 2020. U Windows 10 20H1 bude nový prohlížeč pravděpodobně nedílnou součástí Windows 10.

edge-logo
Microsoft Edge (Chromium Basis) 79.0 Release Candidate
Nový webový prohlížeč Microsoftu s jádrem Chromium je nyní k dispozici ke stažení ve verzi Release Candidate.

 

edgechromium1

Stejně jako v případě Chrome lze používat experimentální nastavení pomocí tzv. Flags.

Paralelní používání nového a starého Edge

Také v případě listopadové aktualizace Windows 10 Microsoft dodává starou verzi prohlížeče Edge, který lze poznat podle starého loga. Pokud chcete novou verzi prohlížeče, musíte si ji explicitně načíst a instalovat. Kdo to bude dělat s aktuální verzí Release Candidate a chce jí nahradit starou verzi Edge, musí provést před instalací malý trik v Registru.

Prostřednictvím příkazu Regedit spusťte Registr a jděte do položky SOFTWARE/Policies/Microsoft. Pokud tam najdete klíč EdgeUpdate, klikněte na něj. Pokud ještě neexistuje, vytvořte jej prostřednictvím kontextového menu. Poté vložíte novou položku s názvem DWORD (32 bitů) s názvem Allowsxs a nastavíte ji na hodnotu 1. Po restartu už můžete instalovat nový prohlížeč, jeho stará verze bude v systému nadále přítomna jako Microsoft Edge Legacy.

Rychlejší než Firefox

Jádro Chromium je skvělé, a to předvede nový Chrome v praxi a v benchmarkových testech. Při načítání webových stránek už nevznikají žádné sekundové prodlevy, čeho jste mohli být svědky u staré verze Edge. Každodenní surfování probíhá mnohem plynuleji a bez kolapsů. Benchmarky potvrzují, nový Edge je srovnatelný s prohlížečem Chrome a například zpracování java skriptu bylo v testovacím benchmarku Jetstream mnohem rychlejší než u Firefoxu.

edgechromium2

V benchmarku Jetstream v testu rychlosti zpracování Java scritpu Edge výrazně překonává konkurenční Firefox.

Zabudovaná ochrana proti sledování

Ochrana osobních údajů je ve Windows 10 docela problém, protože operační systém je docela zvědavý a integrovaný Edge mu v tom významně pomáhá. V nové verzi Edge je však vidět pozitivní vývoj. Uživatelé získávají větší kontrolu: přestože nový Edge chce hned od začátku získat právo na personalizovanou reklamu vycházející z historie prohlížeče, je snadné se s tím vypořádat. Přenos sledovacích dat lze v nastavení Edge také vypnout, ale stále je sledování také hodně závislé na nastavení v samotných Windows.

Co je příjemné, nový Edge má vestavěnou ochranu proti sledování a je aktivována. Podobně jako ve Firefoxu můžete ochranu přizpůsobit a zpřísnit. Předvolená je vyvážená úroveň ochrany (Balanced), která je navržena tak, aby zabránila sledování typu cross-site (napříč více domén, mezi doménami a aplikacemi, nebo shromažďování, vyhodnocování a sdílení dat z různých aktivit třetími stranami).

edgechromium3

Nová verze Edge přichází se zabudovanou ochranou.

Na komfort může být Edge pyšný

Dosavadním problémem Microsoft Edge byl v tom, že kromě mobilních variant byl k dispozici pouze pro Windows 10. To se nyní mění, běží od Windows 7, také na MacOS a připravuje se dokonce i pro Linux. Abyste mohli začít na všech platformách s novým Edge rychle pracovat, je k dispozici integrovaná synchronizace historie, záložek, a hesel, a to prostřednictvím účtu Microsoft. U všeho, co je synchronizováno, lze provést i specifická nastavení. Úzká integrace s vyhledáváním Bing není pro každého, ale i to lze změnit. Uživatelé mohou přejít na Google nebo na alternativní vyhledávače, mezi které patří StartPage nebo DuckDuckGo.

Spousta rozšíření

Dostupnost rozšíření je důležitým argumentem při výběru prohlížeče pro mnoho aktivních uživatelů. Velkým plusem oproti předchůdci Edge je, že nová verze může používat rozšíření pro prohlížeče Chrome. Doposud byla řada rozšíření poměrně omezená, nyní můžete čerpat v plném rozsahu. V současné době je primárním zdrojem rozšíření stále obchod Microsoft Store. Můžete však povolit alternativní zdroje a poté použít internetový obchod Chrome.

edgechromium4

Uživatelé nového Edge mohou používat rozšíření pro prohlížeč Chrome.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení