Menu

Nejlepší testovací nástroje: zjistěte, zda váš hardware nemá skryté rezervy

31.01.2020 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nejlepší testovací nástroje: zjistěte, zda váš hardware nemá skryté rezervy

Nejlepší testovací nástroje: zjistěte, zda váš hardware nemá skryté rezervy | foto: CHIP

Perfektní počítač se skládá z kombinace dobře konfigurovaného softwaru, který běží na dokonale fungujícím hardwaru. Jakou ale mají uživatelé jistotu, že jejich hardware funguje opravdu optimálně?

Přesvědčit se o tom můžete pomocí testovacích nástrojů, které vám pomohou odhalit i případné chyby. Předtím, než se pustíte do cílených hardwarových testů, měli byste provést revizi své výbavy. Pomůže vám v tom program HWiNFO, který je nyní k dispozici v nové verzi 6.22 a který rozpozná nejnovější komponenty. Můžete tak podrobně zjistit, jakým hardwarem disponuje váš počítač. Freeware vám poskytne nejdůležitější informace bez ohledu na to, zda se jedná o typ procesoru, grafické karty nebo pevného disku. Pomocí softwaru můžete také ověřit, jaké vydrží tempo.

Monitorovací nástroj mimo jiné také dohlíží na provoz monitoru, grafické karty, CD/DVD jednotek a síťových připojení, a podle požadavku poskytuje nasbíraná data v různých formátech. V omezené míře tak můžete předem identifikovat chyby a možné vady.

hwinfo-logo

HWiNFO Portable 6.22

CHIP hodnotí Dobrý

Malý nástroj HWiNFO informuje uživatele o hardwarových komponentách používaného PC a diagnostikuje případné závady. Nyní bez nutnosti instalace v přenostitelné verzi.

Stáhněte si

Testování intelovských procesorů

diagnostictools1

Kontrola CPU: Intel poskytuje zdarma diagnostický nástroj pro své vlastní procesory.

Existují také speciální nástroje, pomocí kterých lze specificky kontrolovat jednotlivé hardwarové komponenty. Např. pro procesory Intel existuje Intel Processor Diagnostic Tool. Kromě všech podrobností o osazeném procesoru freeware nabízí také zátěžový test. Nastavením vás provede asistent, který poté automaticky spustí benchmark. Je-li na konci testu zobrazeno shrnutí jeho výsledku se zeleným pozadím, máte jistotu, že váš CPU je plně funkční.

inteldiagnostictool-logo

Intel Processor Diagnostic Tool 4.1.4.36

CHIP hodnotí Dobrý

Freewarový nástroj vám umožní prozkoumat do detailu používaný procesor Intel. Jeho součástí je i benchmarkový test.

Stáhněte si

 

Přečtěte si také: Srovnávací Top 10 procesorů

Testování paměti

diagnostictools2

Test paměti: MemTest kontroluje funkčnost operační paměti.

Operační paměť není žádná jaderná elektrárna, ale drobné vady RAM jsou častým důvodem nestability Windows. Samotná Windows mohou test RAM provést, důkladněji to ale udělá specializovaný nástroj. Pomocí MemTestu podrobíte svou RAM důkladné prohlídce.

Před provedením testu je dobré uložit veškeré otevřené soubory, ukončit všechny programy a až poté spustit MemTest. Software prověří jak rychle RAM přijímá data jak spolehlivě je dokáže vracet. Mezitím na počítači nemůžete dělat nic, protože test paměti si přisvojí veškerý výpočetní výkon.

memtest-logo

MemTest 7 final

CHIP hodnotí Dobrý

Freeware MemTest prověří chybovost operační paměti.

Stáhněte si

Otestování HDD a SSD

diagnostictools3

Test pevného disku a SSD: CrystalDiscMark kontroluje, jak rychle funguje vaše úložiště paměti.

Čtěte dále – testy disků, grafické karty a kompletního systému

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení