Menu

Skvělé barvy, přesvědčivý zvuk a inovativní technologie: testovali jsme nový OLED TV od Sony

01.03.2023 16:45 | Michal Bareš + Přidat komentář
Skvělé barvy, přesvědčivý zvuk a inovativní technologie: testovali jsme nový OLED TV od Sony

Skvělé barvy, přesvědčivý zvuk a inovativní technologie: testovali jsme nový OLED TV od Sony | foto: Michal Bareš/Chip

55” televizor Sony XR-65A95K předvádí tak intenzivní barvy, jaké jsme u žádného jiného televizoru zatím neviděli. Obrazovka zároveň slouží i jako reproduktor s vysokou hlasitostí a čistým zvukem.

Nejvyšší řada televizorů Sony používá QD OLED panel, který pro ní vyrábí Samsung. Tento panel kombinuje modré OLED s červenými a zelenými Quantum Dot krystaly, které známe z konkurenční LCD technologie.

Zajímavá technologie obrazovky, skvělé hodnoty

Subpixely obrazového panelu 4K televizoru Sony XR-55A95K jsou uspořádány do trojúhelníkové matice. Na vrcholu matice se nachází o něco větší zelený pixel a pod ním jsou umístěny červený a modrý pixel. Tímto uspořádáním se technologie QD OLED jasně liší od klasických OLED panelů, kde jsou bílé, červené, modré a zelené subpixely umístěny vedle sebe v horizontální řadě.

Při měření obrazu nás Sony XR-55A95K překvapil především širokým barevným rozsahem. Zatímco jiné špičkové televizory zaplňují se štěstím 100 % barevného prostoru DCI-P3 (HDR), tento televizor Sony tuto hodnotu výrazně překračuje a dosahuje dokonce 123% pokrytí HDR prostoru. Zejména v případě zelené a červené barvy proniká daleko do vyššího barevného prostoru BT.2020.

Budete-li na televizoru Sony XR-65A95K sledovat současné HDR filmy v kinematografickém režimu, vysokého barevného rozsahu si asi ani nevšimnete. Pokud však přepnete do režimu živých barev, obraz se najednou stane mnohem barevnější.

65-a95k-titan-blk-slate-blk-front-position-style-front-w-camera-web

Sony Bravia XR-55A95K, foto: Sony

Bez bílých subpixelů si barvy zachovávají svou barevnost i při vysoké úrovni jasu a neblednou. S naměřenou hodnotou 1 042 cd/m² v režimu živých barev představuje tento QD OLED špičku mezi současnými televizory, dokonce i v režimu Cinema jsme stále naměřili úžasnou svítivost 960 cd/m².

Takový jasový výkon je potřeba hlavně pro zvýraznění světelných zdrojů, jako jsou světlomety automobilů, ale dostatečné rezervy obrazovky se hodí i při sledování obsahu při intenzivním denním světle. Televizor mimochodem nepodporuje HDR10+, protože v HDR režimu se Sony spoléhá výhradně na technologii Dolby Vision.

Úprava panelu pro dosažení vysokého maximálního jasu se lehce negativně projevuje tím, že tmavé odstíny šedé na okolním světle ztrácejí svou sytou černou barvu, charakteristickou pro OLED panely. Výhodou kvantových bodů ale je, že rozptylují světlo do všech směrů, a proto povrch této QD OLED obrazovky odráží mnohem méně paprsků než běžné OLED panely. Ve tmě jsme naměřili poměrně vysoký šachovnicový kontrast 234:1. Jak je pro OLED typické, kontrast a barvy zůstávají stabilní i při velmi širokých pozorovacích úhlech. Herní latence 17 milisekund není nijak rekordní, ale stačí i pro náročnější hráče.

Výborné hodnocení televizor získal i při subjektivním sledování obrazu. Full HD obraz z televizních kanálů nebo Blu-ray disků se výborně škáluje na rozlišení 4K. Při rychlých pohybech se kontury nezdvojují a zaznamenali jsme pouze minimální blikání, například když fotbalový míč letí před nestabilním pozadím. Všechny detaily jasných částí našich testovacích sekvencí rozlišuje Sony téměř dokonale dokonce i ve 4K kvalitě, v tmavých scénách se slévají pouze dvě nejtemnější části.

20230320-121416-web

Unikátní rozložení obrazových bodů QD OLED panelu. Foto: Michal Bareš, Chip

Trojúhelníkové uspořádání subpixelů se zelenou barvou nahoře a červenou a modrou barvou dole je však také příčinou efektu, který může při pohledu zblízka působit rušivě. Při velmi silném kontrastu se na delších rovných hranách objevují barevné okraje o šířce půl pixelu. Při pohledu zblízka je například na vodorovných okrajích bílých písmen na černém pozadí vidět zelenou linku nahoře a fialovou linku dole. Bohužel si toho všimnete i pokud budete chtít používat obrazovku Sony XR-55A95K jako počítačový monitor. Při obvyklé sledovací vzdálenosti okolo dvou metrů však již tento efekt nezaznamenáte, zvláště ne u pohyblivých obrázků.

20230320-121416-1

Deatil subpixelů QD OLED panelu, foto Michal Bareš, Chip

I QD OLED panely mohou být při dlouhodobém zobrazování jasných obrazových prvků ohroženy tzv. vypalováním. Sony XR-55A95K se proti tomu brání mimo jiné speciální vrstvou, odvádějící teplo ze zadní strany panelu. Kromě toho televizor rozpoznává statické obrazové vzory, jako jsou loga kanálů, a po určité době snižuje jejich jas a střídavě posouvá jejich polohu o jeden pixel.

Pokud necháte hlavní obrazovku s menu televizoru otevřenou příliš dlouho, televizor ji za chvíli překryje spořičem obrazovky. Ten tvoří atraktivní fotografie a obrazy, takže člověk je téměř v pokušení nechat běžet spořič obrazovky neustále. Během klidových fází se čas od času spustí regenerační programy pixelů, proto byste nikdy neměli nechat televizor delší dobu odpojený od proudu.

Pokračování článku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení