Menu

Test: Asus ROG Strix Scar 18 – maximální herní notebook

22.03.2023 19:29 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: Asus ROG Strix Scar 18 – maximální herní notebook

Test: Asus ROG Strix Scar 18 – maximální herní notebook | foto: Asus

Velký herní notebook nabízí v současnosti nejvyšší dostupný výpočetní i herní výkon v atraktivním balení a s krásným a rychlým 18” displejem. Cena se ale dotýká hranice 100 000 Kč.

Nejvýkonnější současný procesor a grafika

Tento notebook obsahuje bezpochyby to nejlepší, co lze do mobilního počítače na začátku roku 2023 sehnat. O pohon se stará 24jádrový procesor Intel Core i9-13980HX (Raptor lake) s celkem 32 výpočetními vlákny (8 výkonných jader typu P s HyperThreadingem a 16 efektivních jader typu E). Výkonná jádra procesoru mohou v turbo režimu dosahovat až frekvence 5,6 GHz, efektivní jádra mohou pracovat až na frekvenci 4,0 GHz, základní frekvence začíná na 2,6 GHz.

S procesorem spolupracuje 32 GB rychlé operační paměti DDR5 a data se ukládají na NVMe SSD disk zapojený v režimu RAID 0. Ten má kapacitu 2 TB a přenáší data do systému průměrnou přenosovou rychlostí 7 323 MB/s při čtení a 4 700 MB/s při zápisu s přístupovou dobou 0,044 ms (čtení), resp. 0,039 ms (zápis).

 

top-view-of-stris-scar-18-laptop

Asus ROG Strix Scar 18, foto: Asus

 

Kombinace výkonného procesoru, rychlé operační paměti a bleskového SSD zajišťuje notebooku absolutní svobodu ve výběru provozovaných aplikací. Na tomto přenosném počítači poběží plynule i extrémně náročné úlohy, jak se prokázalo i v rámci našich měření.

V testu PCMark 10 dosáhl Asus ROG Strix Scar 18 rekordně vysokého výsledku 8 654 bodů a byl to první notebook, který v historii našich měření s PCMarkem 10 přesáhl hranici 8 000 bodů. Stejně tak dosáhl tento notebook rekordního a mezi mobilními procesory doposud nedosaženého výsledku 24 701 bodů v multijádrovém testu Cinebench R23. Běžné notebooky dosahují v tomto testu čtvrtinového výsledku a slušné pracovní stanice polovičního výsledku.

rear-side-of-the-scar-16-18-highlighting-its-design-with-rgb-lighting

Asus ROG Strix Scar 18, foto: Asus

Špičkové a rekordní výsledky jsme samozřejmě zaznamenali i ve starším testu PCMark 8, kde jsme v režimu Home dosáhli 5 728 bodů a ve scénáři Work 6 150 bodů. V procesorovém scénáři testu 3DMark CPU Profile jsme notebooku naměřili rovněž rekordní výsledek na úrovni 12 119 bodů při práci se všemi vlákny a 1 137 bodů při práci na jedno, nejvýkonnější jádro.

Vysoký výpočetní výkon se samozřejmě projevuje na výdrži baterie a hlučnosti stroje. Tento notebook není na práci na baterii stavěný. Vzhledem k vysoké energetické náročnosti procesoru, grafiky i displeje zvládne při práci s náročnějšími kancelářskými aplikacemi přibližně dvě hodiny na baterii. Při hraní náročných her se výdrž zkracuje na desítky minut.

Vzhledem k tomu, že notebook váží přes tři kilogramy a napájecí adaptér přes půl kilogramu ale nečekáme, že by tento spíše převozný počítač chtěl někdo používat cestou do práce. Každopádně pro přesnost uvádíme, že v testu PCMark 10 Battery Modern Office dosáhl notebook výdrže dvou hodin a dvou minut, v energeticky náročnějším testu PCMark 8 Work pak zvládl 77 minut provozu na baterii.

Nvidia GeForce 4090 16GB: herní dokonalost

Extrémní výpočetní výkon a rychlý provoz aplikací ale není tím hlavním důvodem, proč si tento notebook pořídit. Je to primárně herní zařízení, takže hlavní roli zde hraje grafická karta, v tomto případě také ta nejvýkonnější, jakou lze momentálně do přenosného počítače instalovat.

Uvnitř notebooku Asus ROG Strix Scar 18 se v testované konfiguraci skrývala grafická karta Nvidia GeForce 4090 s vlastní 16GB grafickou pamětí a maximálním příkonem na úrovni 175 wattů. V prodeji bude také o cca 12 000 Kč levnější verze s grafikou GeForce 4080 s 12 GB grafické paměti a 1TB SSD diskem.

Testovanému notebooku s grafickou kartou GeForce 4090 16GB jsme v herním benchmarku 3DMark naměřili v různých scénářích rovněž dosud nejvyšší zaznamenané výsledky. V testu 3DMark Port Royal dosahuje notebook výsledku 12 488 bodů, ve scénáři FireStrike Ultra pak 12 573 bodů, Time Spy Extreme vykázal 9 713 bodů. FireStrike dosáhl 32 214 bodů.

20230321-182616-1

Efektní, ale stylové osvětlení notebooku Asus ROG Strix Scar 18, foto: Michal Bareš, Chip

Ve všech scénářích zvládá GeForce 4090 přehrávat tituly v ultravysokém 4K rozlišení s maximálními detaily s obnovovací frekvencí přes 50 fps, v nativním rozlišení displeje (2 560 x 1 600 bodů) se pak obnovovací frekvence pohybuje mezi 65 až 120 fps. Ve Full HD rozlišení jsme u všech testovaných her na ultra detaily zaznamenali obnovovací frekvence nad 170 fps. V současnosti tedy neexistuje hra, u které byste si na tomto notebooku museli při provozu na maximální detaily stěžovat na výraznější trhání.

Vysoký výpočetní a herní výkon logicky potřebuje intenzivní odvod generovaného tepla, takže provozu na maximální výkon doprovází i hlučný ventilátor. Při běžné práci pracuje notebook prakticky bezhlučně, ale ventilace se občas sepne i při běžných činnostech, jako je instalace aplikací nebo aktualizací. Hluk není vysoký, nicméně přítomný je.

Dobrá zpráva je, že díky dobře dimenzovanému chlazení pracuje jak použitý procesor, tak grafická karta na maximum svých možností a nedochází k umělému snižování výkonu jako ochraně proti přehřátí. Při běhu benchmarků i běžném hraní je ale ventilace slyšet poměrně značně.

Pokračování článku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení