Tip: jak vyčistit mobil od největších žroutů paměti – skoncujte s nepotřebnými soubory
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Test: Asus ROG Strix Scar 18 – maximální herní notebook | foto: Asus
Velký herní notebook nabízí v současnosti nejvyšší dostupný výpočetní i herní výkon v atraktivním balení a s krásným a rychlým 18” displejem. Cena se ale dotýká hranice 100 000 Kč.
Tento notebook obsahuje bezpochyby to nejlepší, co lze do mobilního počítače na začátku roku 2023 sehnat. O pohon se stará 24jádrový procesor Intel Core i9-13980HX (Raptor lake) s celkem 32 výpočetními vlákny (8 výkonných jader typu P s HyperThreadingem a 16 efektivních jader typu E). Výkonná jádra procesoru mohou v turbo režimu dosahovat až frekvence 5,6 GHz, efektivní jádra mohou pracovat až na frekvenci 4,0 GHz, základní frekvence začíná na 2,6 GHz.
S procesorem spolupracuje 32 GB rychlé operační paměti DDR5 a data se ukládají na NVMe SSD disk zapojený v režimu RAID 0. Ten má kapacitu 2 TB a přenáší data do systému průměrnou přenosovou rychlostí 7 323 MB/s při čtení a 4 700 MB/s při zápisu s přístupovou dobou 0,044 ms (čtení), resp. 0,039 ms (zápis).
Asus ROG Strix Scar 18, foto: Asus
Kombinace výkonného procesoru, rychlé operační paměti a bleskového SSD zajišťuje notebooku absolutní svobodu ve výběru provozovaných aplikací. Na tomto přenosném počítači poběží plynule i extrémně náročné úlohy, jak se prokázalo i v rámci našich měření.
V testu PCMark 10 dosáhl Asus ROG Strix Scar 18 rekordně vysokého výsledku 8 654 bodů a byl to první notebook, který v historii našich měření s PCMarkem 10 přesáhl hranici 8 000 bodů. Stejně tak dosáhl tento notebook rekordního a mezi mobilními procesory doposud nedosaženého výsledku 24 701 bodů v multijádrovém testu Cinebench R23. Běžné notebooky dosahují v tomto testu čtvrtinového výsledku a slušné pracovní stanice polovičního výsledku.
Asus ROG Strix Scar 18, foto: Asus
Špičkové a rekordní výsledky jsme samozřejmě zaznamenali i ve starším testu PCMark 8, kde jsme v režimu Home dosáhli 5 728 bodů a ve scénáři Work 6 150 bodů. V procesorovém scénáři testu 3DMark CPU Profile jsme notebooku naměřili rovněž rekordní výsledek na úrovni 12 119 bodů při práci se všemi vlákny a 1 137 bodů při práci na jedno, nejvýkonnější jádro.
Vysoký výpočetní výkon se samozřejmě projevuje na výdrži baterie a hlučnosti stroje. Tento notebook není na práci na baterii stavěný. Vzhledem k vysoké energetické náročnosti procesoru, grafiky i displeje zvládne při práci s náročnějšími kancelářskými aplikacemi přibližně dvě hodiny na baterii. Při hraní náročných her se výdrž zkracuje na desítky minut.
Vzhledem k tomu, že notebook váží přes tři kilogramy a napájecí adaptér přes půl kilogramu ale nečekáme, že by tento spíše převozný počítač chtěl někdo používat cestou do práce. Každopádně pro přesnost uvádíme, že v testu PCMark 10 Battery Modern Office dosáhl notebook výdrže dvou hodin a dvou minut, v energeticky náročnějším testu PCMark 8 Work pak zvládl 77 minut provozu na baterii.
Nvidia GeForce 4090 16GB: herní dokonalost
Extrémní výpočetní výkon a rychlý provoz aplikací ale není tím hlavním důvodem, proč si tento notebook pořídit. Je to primárně herní zařízení, takže hlavní roli zde hraje grafická karta, v tomto případě také ta nejvýkonnější, jakou lze momentálně do přenosného počítače instalovat.
Uvnitř notebooku Asus ROG Strix Scar 18 se v testované konfiguraci skrývala grafická karta Nvidia GeForce 4090 s vlastní 16GB grafickou pamětí a maximálním příkonem na úrovni 175 wattů. V prodeji bude také o cca 12 000 Kč levnější verze s grafikou GeForce 4080 s 12 GB grafické paměti a 1TB SSD diskem.
Testovanému notebooku s grafickou kartou GeForce 4090 16GB jsme v herním benchmarku 3DMark naměřili v různých scénářích rovněž dosud nejvyšší zaznamenané výsledky. V testu 3DMark Port Royal dosahuje notebook výsledku 12 488 bodů, ve scénáři FireStrike Ultra pak 12 573 bodů, Time Spy Extreme vykázal 9 713 bodů. FireStrike dosáhl 32 214 bodů.
Efektní, ale stylové osvětlení notebooku Asus ROG Strix Scar 18, foto: Michal Bareš, Chip
Ve všech scénářích zvládá GeForce 4090 přehrávat tituly v ultravysokém 4K rozlišení s maximálními detaily s obnovovací frekvencí přes 50 fps, v nativním rozlišení displeje (2 560 x 1 600 bodů) se pak obnovovací frekvence pohybuje mezi 65 až 120 fps. Ve Full HD rozlišení jsme u všech testovaných her na ultra detaily zaznamenali obnovovací frekvence nad 170 fps. V současnosti tedy neexistuje hra, u které byste si na tomto notebooku museli při provozu na maximální detaily stěžovat na výraznější trhání.
Vysoký výpočetní a herní výkon logicky potřebuje intenzivní odvod generovaného tepla, takže provozu na maximální výkon doprovází i hlučný ventilátor. Při běžné práci pracuje notebook prakticky bezhlučně, ale ventilace se občas sepne i při běžných činnostech, jako je instalace aplikací nebo aktualizací. Hluk není vysoký, nicméně přítomný je.
Dobrá zpráva je, že díky dobře dimenzovanému chlazení pracuje jak použitý procesor, tak grafická karta na maximum svých možností a nedochází k umělému snižování výkonu jako ochraně proti přehřátí. Při běhu benchmarků i běžném hraní je ale ventilace slyšet poměrně značně.
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…
Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…