Menu

Test: Čtečka, která mluví česky a vydrží i pod vodou

08.03.2023 20:02 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: Čtečka, která mluví česky a vydrží i pod vodou

Test: Čtečka, která mluví česky a vydrží i pod vodou | foto: Michal Bareš, Chip

Čtečky elektronických knih PocketBook jsou oblíbené díky široké podpoře formátů, české lokalizaci a kvalitnímu zpracování, ale model Era jasně funkční výbavou, rychlostí a možnostmi převyšuje všechny PocketBooky, které jsme měli možnost vyzkoušet.

PocketBook 700 Era Sunset Copper se 7palcovým e-ink displejem má nový vzhled a lépe se drží v ruce díky přepropramovatelným tlačítkům, gyroskopu a perforovaným zádům jak pravákům, tak levákům. Ovládat ji ale samozřejmě lze i dotykově.

Intenzitu podsvícení displeje s jemným rozlišením 1 234 x 1 680 bodů lze ovládat v rozsahu, který umožňuje pohodlné čtení na slunci i v noci, při večerním čtení jsme ocenili i nastavitelnou intenzitu regulace modrého světla SmartLight. Jak intenzitu podsvícení, tak barevnou teplotu lze nastavit ručně, tak díky senzorům i automaticky.

era-sunset-copper-03-alice-1-web

PocketBook 700 Era Sunset Copper, foto: PocketBook

Kvalita zobrazení je na perfektní úrovni, písmena se přepisují přesně, nezůstávají okolo nich reziduální stíny, jen kontrast by mohl být o trochu vyšší. Trochu za to může antireflexní odolná ochranná vrstva displeje, což je daň, kterou jsme ochotni rádi zaplatit. Vysokou odolnost má celá čtečka, která snese i dlouhodobé ponoření do vody (IPX8).

Testovaný model Sunset Copper má rámeček elegantní měděné barvy a celých 64GB interní paměti (k dispozici 57,4 GB), existuje i stříbrná verze s 16 GB paměti, která je o tisíc korun levnější.

Během testu jsme u čtečky zaznamenali výrazné zrychlení reakcí systému i načítání knih, což je rozhodně příjemná změna.

era-sunset-copper-04-2-web

PocketBook 700 Era Sunset Copper má pohodlná a neklouzavá záda, foto: PocketBook

Na boku zařízení se nachází otvory pro zvukový výstup integrovaného reproduktoru a USB konektor, který je naštěstí typu C, sluchátka nebo externí reproduktor je třeba připojit pomocí Bluetooth. Pro komunikaci s okolím a hlavně s cloudovými službami PocketBook Cloud (cloudové úložiště vašich knih) a Send-to-PocketBook (přímé odesílání knih do čtečky pomocí emailové adresy), případně s obchodem PocketBook slouží integrovaná Wi-Fi.

Interní paměť má na kategorii čteček elektronických knih ohromnou kapacitu, kterou textovými dokumenty prakticky nelze zaplnit, ale lze ji využít i k uložení audiosouborů s mluveným slovem. K jejich přednesu je hlavně interní reproduktor určen, na lepší poslech hudby doporučujeme spíše sluchátka.

img-20230106-154123-web

PocketBook 700 Era Sunset Copper, foto: Michal Bareš, Chip

Ze čtečky ale můžeme poslouchat nejen audioknihy, díky výkonnému procesoru dokáže zařízení přečíst nahlas i textové dokumenty a e-knihy. Ke stažení je velmi povedený ženský hlas Katka, který zdaleka nezní jako plochý robotický překlad a lze jej dobře poslouchat i delší dobu. Ke stažení je momentálně k dispozici okolo 30 jazykových verzí převodu textu na řeč. V aplikační nabídce nechybí slovníky, základní hry ani internetový prohlížeč.

Čtečka nás potěšila skvělou výdrží na 1 700mAh baterii. Ta záleží na nastavené intenzitě podsvícení i na kvalitě překreslování stránek, ale při dlouhodobém testu a pravidelném čtení jsme zařízení dobíjeli jednou za dva až tři týdny. Pokud jsme pravidelně četli několik hodin denně, občas jsme ji dobíjeli jednou za týden, ale minimálně deset knih (cca 2 500 stran) zvládne na jedno nabití spolehlivě. Pokud čtečku na pár týdnů odložíte, najdete ji prakticky stejně plnou jako předtím, zařízení je ve spánku příkladně úsporné.

Technická data

Displej 7", E-Ink, dotykový, podsvícený, SmartLight
Rozlišení displeje 1 680 × 1 264 bodů / 300 dpi
Kapacita úložiště   64 GB
Konektivita   Wi-Fi, Bluetooth, USB-C, reproduktor
Podporované textové formáty EPUB, PDF, FB2, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI)
Rozměry a hmotnost  155 x 134 x 8 mm / 228 g
Cena 5 990 Kč
CHIP výborný (1,2)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Pod vodou? Klidně.

    Reakce na David Štencl: Nejde o žádný nesmysl. Konektorem nemá voda jak pronikat, pokud není porušený, to snad jako opravář víte. Každopádně každé zařízení, které je na vodu připravené, má detekci vody v konektoru a nemá problém vypnout komunikaci a omezit napětí na minimum jen pro občasnou detekci vlhkosti. Takže nějaká oxidace nehrozí. Samsung telefony to tak mají taky a neměl jsem s nimi nikdy problém a to už byly ve vodě mockrát. Jen prostě, dokud konektor nevyschne, můžu nabíjet jen bezdrátově.

    Reagovat na komentář

    pod vodou? Nesmysl

    Dobrý den, trošku mě mrzí, že podobný článek vidím zrovna u Vás, ale nedá mi to a dovolte abych Vás opravil a upozornil čtenáře na nesmysl, který je v nadpisu článku. Žádná elektronika, která není naprosto vakuově uzavřená a vysloveně dělaná na používání ve vodě do vody NEPATŘÍ!!! Jsem technik opravující telefony, notebooky, tablety a sem tam i čtečky. Věřte mi, že i kdybych opomenul všechny ostatní vstupy do zařízení přes které se voda do zařízení na konec stejně dostane, tak máte na tomto zařízení naprosto otevřenou „díru“ s usb, které je pod proudem. Jakmile se do konektoru dostane voda, tak začne konektor v lepším případě oxidovat a tím i ničit. V horším případě se dostane i dál do zařízení kde bude škoda mnohem horší a může se pak stát, že zařízení nepůjde vůbec dobíjet a bude nutná výměna konektoru. Případně už nepůjde zapnout vůbec. Už vůbec nemluvě o tom, když je v konektoru vlhkost/voda a připojíte usb kabel s nabíječkou. To se potom dějou věci. S pozdravem Štencl

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení