Menu

Test: Huawei Watch 3 Pro

21.07.2021 11:11 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: Huawei Watch 3 Pro

Test: Huawei Watch 3 Pro | foto: Chip

Huawei Watch 3 Pro jsou krásné chytré hodinky, ale oproti modelu Huawei Watch GT 2 Pro nabízí, alespoň prozatím, jen pár věcí navíc, které sotva opodstatní dvakrát vyšší cenu.

Ano, Huawei Watch GT 2 Pro spadají oproti Watch 3 Pro do kategorie tzv. „chytrých fitness hodinek“ bez možnosti instalace dalších aplikací a neobsahují e-SIM modul pro samostatné telefonování, ale pro Watch 3 Pro se systémem Harmony OS zatím nejsou k dispozici žádné zásadní aplikace a e-Sim v jejich podání u nás zatím také žádný operátor nepodporuje, takže je jejich praktická použitelnost téměř stejná. Přesto přináší Huawei Watch 3 Pro několik příjemných novinek.

Tělo je stejně jako u Watch GT2 Pro vyrobeno ze slitiny titanu, „ciferník“ kryje safírové sklo a dýnko tvoří keramická vrstva bez viditelných fyzických konektorů, která umožňuje bezdrátové dobíjení. Tato kombinace dává hodinkám prémiový vzhled a slibuje dlouhou životnost, také zajišťuje s ohledem na rozměry zařízení příjemnou hmotnost, díky které za chvíli nošení téměř zapomenete, že máte tyto velké hodinky na zápěstí. Pravda, kvůli 14mm výšce se nevejdou pod každou košili a nosíte-li batoh, občas se vám o ně zadrhne. Nicméně není to nic hrozného a s hodinkami se dokonce dá občas i spát.

Huawei Watch 3 Pro, zdroj: Huawei

Huawei Watch 3 Pro, zdroj: Huawei

Novinkou je větší o malinko displej s 1,43“ poloměrem a rozlišením 466 x 466 bodů, který má vynikající kontrast a svítivost, takže je skvěle čitelný i na přímém slunečním světle. Z hlediska ovládání je zásadní změnou využití otočné proklikávací korunky, která v základním prostředí systému Harmony OS slouží je zvětšení grafických ikon a v nabídkách pro snadné procházení položek. Pod korunkou je už jen tlačítko pro rychlý přístup ke sportovním funkcím, samozřejmě lze hodinky ovládat i dotykem prstu po displeji.

Huawei u těchto hodinek použil operační systém Harmony OS, ale to běžného uživatele moc zajímat nemusí. Spolupráci s chytrým telefonem zajišťuje stále aplikace Huawei Zdraví, která je k dispozici pro telefony Huawei se systémem EMUI (bez GMS), ale lze ji stáhnout i do telefonů s klasickým Androidem nebo iOS. Grafické aplikační rozhraní je povedené, ale aplikace se na kruhový displej řadí do čtverců. Zvláštní, ale nakonec stejně praktické jako jakékoliv jiné řešení, na které si zvyknete.

Ikony s aplikacemi na základní stránce lze zvětšovat pomocí otočné korunky od rozlišení 3 x 3 do 5 x 5 ikon. Aplikace se spouští ťuknutím prstem na příslušnou ikonu, korunkou se můžeme pohybovat mezi různými okny aplikace a její další stisknutí vyvolá návrat na domovskou obrazovku. Ovládání je rychlé, přirozené a intuitivní, lepší než u předchozího systému LiteOS.

Huawei Watch 3 Pro, zdroj: Chip

Huawei Watch 3 Pro, zdroj: Chip

Nabídka aplikací pokrývá všechny běžné funkce chytrých telefonů, v továrním nastavení nabízí kromě nejpoužívanějších sportovních aktivit a měření tělesného stavu i přístup ke kontaktům, kalendáři, budíku, časoměru i telefonu. Další aplikace lze stahovat po kliknutí na ikonku obchodu Huawei AppGallery, ovšem k tomu je, stejně jako k telefonování, kvůli prozatím nefunkční e-SIM potřeba mít hodinky spárované s telefonem a být v jeho Bluetooth dosahu. V aplikaci telefonu lze nastavit, které aplikace mohou posílat do hodinek upozornění, samozřejmostí jsou možnost příjmu hovorů i  komunikace prostřednictvím mikrofonu a reproduktoru hodinek), bohužel na notifikace nejde odpovídat, dají se jen přečíst a vymazat. Pro odpověď na e-mail nebo WhatsApp zprávu tedy musíte vzít do ruky telefon. 

Hodinky pohání procesor HiSilicon Hi6262 a k dispozici má 2 GB RAM a 16GB úložiště pro instalaci aplikací. Odezva hodinek je bleskurychlá, z hlediska výkonu si nikdo stěžovat nemusí. Po delším testování můžeme prozradit, že hodinky vydrží v úsporném režimu s jen minimálně omezenou funkčností klidně 20 dní (přepnuto na úsporný režim), ale pokud chcete jejich funkce využívat bez omezení, budete muset dobíjet cca každých čtyři až osm dní. Neměli jsme možnost vyzkoušet výdrž na baterii při aktivované e-SIM, ale pokud budou hodinky fungovat i jako samostatný telefon, určitě to výdrž na baterii ještě zkrátí. Pokud ale moc necvičíte a používáte hodinky jen pro sledování času, notifikací a senzorů, můžete počítat s osmidenní výdrží, při přepnutí na úsporný režim a zjednodušeným UI spotřebují v případě nouze jen cca čtyři procenta baterie za den.

Huawei Watch 3 Pro, zdroj: Chip

Huawei Watch 3 Pro, zdroj: Chip

Dobíjení je bezdrátové, a to i v případě dodávaného miniaturního magnetického puku s 10W výkonem. Bohužel je napevno připojený k USB kabelu, což znamená, že pokud se cokoliv rozbije, musíte kupovat nabíječku i kabel. Naštěstí lze použít jakoukoliv Qi kompatibilní bezdrátovou nabíječku nebo telefon s reverzním bezdrátovým dobíjením.

Chytré hodinky musí obsahovat řadu snímačů okolního prostředí a tělesných funkcí, v tomto případě přibylo k obligátnímu seznamu pohybové aktivity, tepové frekvence a okysličení krve i měření teploty pokožky. Z informací od přítomných senzorů pak hodinky vypočítávají úroveň stresu a kvalitu spánku. Snímače krevního tlaku a srdeční aktivity ale chybí. Na první pohled atraktivně vypadá měření teploty, ale jedná se v praxi pouze o měření teploty pokožky, což je z hlediska zdravotního stavu a bez další analýzy málo relevantní, po měsíčním používání můžeme říct i zbytečný údaj. Samozřejmě lze nějaké tendence teploty povrchu pokožky vyčíst z dlouhodobého grafu, ale je třeba brát v úvahu prostředí, ve kterém se uživatel pohybuje. V době testování jsme měli k dispozici firmware 2.0.0.170.

Aktivní sportovci však budou spokojeni, hodinky podporují snad stovku sportovních aktivit a k některým z nich nabízí i funkci trenéra. Díky odolnosti vůči vodě není problém s nimi sportovat v jakémkoliv počasí, lyžovat nebo plavat.  Samozřejmostí je přesné určení polohy, hodinky podporují GPS, Galileo, Glonass i Beidou. Hodinky mají barometrický tlakoměr a výškoměr, který ale v testovaném firmwaru občas vykazoval značné odchylky od reality, někdy i na úrovni 40 výškových metrů.

Huawei Watch 3 Pro, zdroj: Chip

Huawei Watch 3 Pro, zdroj: Chip

Prostředí aplikace Huawei Zdraví je stejné jako u ostatních hodinek tohoto výrobce, nabízí podrobné informace o sportovních aktivitách i historii naměřených hodnot ze zdravotních senzorů. Umožňuje změnu ciferníků (některé jsou placené), ale v testované verzi jsme v něm nenašli způsob, jak do hodinek nahrát vlastní hudbu, stejně tak chybí podpora nejznámějších hudebních streamovacích služeb. Problém však nebyl s instalací aplikací. Ta probíhá přímo z prostředí hodinek a i když je nabídka aplikačního obchodu pro naše podmínky poněkud omezená, například navigaci pomocí Petal Maps jsme rozchodili bez problémů.

Huawei Watch 3 Pro, zdroj: Chip

Huawei Watch 3 Pro, zdroj: Chip

Po měsíčním používání jsme si na tyto hodinky zvykli a dokázali bychom je používat i delší dobu. Skvělé je jejich zpracování a navzdory větším rozměrům, které ve verzi Watch 3 Pro budou vyhovovat asi jen mužům, se nosí skvěle. K hodinkám jsme se nechovali nijak opatrně, ale za měsíc jsme na nich nenašli jedinou známku opotřebení nebo škrábanců. Kladem je možnost vyměnit pásek, protože hodinky používají klasický 22mm úchyt. Škoda je, že alespoň prozatím nelze využít e-SIM (to by se ale mělo změnit), nelze jimi platit přes NFC (to by se také časem mohlo změnit) a mají jen omezenou nabídku aplikací. Z hardwarového hlediska jsou ale perfektní, mají výborný displej, intuitivní ovládání, jsou vyrobeny z prémiových materiálů a dlouho vydrží na baterii

Technická data

Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení) AMOLED/ 1,43" / 466 × 466 bodů (326 ppi)
CPU / RAM / Úložiště HiSilicon Hi6262 / 2 GB / 16 GB
Operační systém HarmonyOS, Android 6.0+, iOS 9.0+
Rozhraní a výbava Wi-Fi 802.11n (2,4 GHz), Bluetooth 5.5.2, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, NFC, LTE, mikrofon, reproduktor, akcelerometr, gyroskop, senzor tepu, SpO2, barometr, teplotní senzor, e-SIM, vodotěsnost 5 ATM
Výdrž na baterii cca 7 dní (20 dní v ultraúsporném režimu), 790 mAh
Rozměry a hmotnost (bez řemínku) 48 mm x 49,6 mm x 14 mm, 64 g
Cena 10 999 Kč
CHIP velmi dobrý (1,5)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení