Menu

Test: LaCie 1 big DOCK SSD Pro 2TB

04.01.2021 14:23 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: LaCie 1 big DOCK SSD Pro 2TB

Test: LaCie 1 big DOCK SSD Pro 2TB | foto: LaCie

Designová krabička LaCie v sobě spojuje funkce externího disku, dokovací stanice a napájecího adaptéru. Nabízí 2 TB rychlého úložného prostoru a možnost připojení monitoru.

S počítačem komunikuje prostřednictvím jediného USB-C kabelu, přes který tečou nejen data, ale i napájení notebooku. Zařízení podporuje standardy Thunderbolt 3 a Power Delivery, přičemž zvládne připojenému notebooku dodávat až 70 wattů. 

K disku lze pomocí DisplayPort 1.4 konektoru na zadní straně připojit externí monitor s 4K  rozlišením. Monitor lze k disku připojit i pomocí druhého USB-C konektoru s podporou Thunderbolt 3. Ten lze ale použít i například pro připojení externího 2,5” disku. Na přední straně krabičky LaCie se dále nachází USB-A konektor standardu 3.1, k němuž lze připojit externí disk, flash disk nebo třeba chytrý telefon. Data z kamer a digitálních fotoaparátů lze načíst prostřednictvím dvou čteček paměťových karet (Compact Flash a SD).

lacie-1big-dock-ssd-pro-left-1000x1000

LaCie 1 big DOCK SSD Pro 2TB, zdroj: LaCie

Díky možnosti automatického nastavení záloh se majitelé kompatibilních notebooků s USB-C TB3, PD konektorem prakticky nebudou muset o nic starat. Stačí, když přijdou, zapojí jediný kabel a z notebooku se stane stolní a pečlivě zálohovaný počítač. Ocenili bychom ale i možnost zapojení disku do LAN. Stejně tak bychom pro použití v roli dokovací stanice uvítali i větší počet USB-A portů pro připojení klávesnice a myši.

Testovaný externí box obsahoval 2TB NVMe SSD disk Seagate FireCuda, v prodeji jsou i modely se 4GB SSD. V rámci testu jsme 2TB verzi naměřili přenosové rychlosti pohybující se v benchmarcích okolo 2 700 MB/s při čtení i při zápisu, v reálném testu přenosu velkých souborů a adresářů se výkon disku pohyboval od 2 700 MB/s při čtení a 2 400 MB/s při zápisu 30GB obrazu a cca 2 700 MB/s při čtení a 950 MB/s při zápisu adresáře 100 GB se středně velkými soubory. Oceňujeme skvělou kvalitu zpracování i použitých materiálů. Disk má obal vyrobený z tlustého hliníku a je opravdu robustní. Za výkon a design se v tomto případě platí víc, než je zvykem. 2TB verze se prodává za celých 33 500 Kč.

 

Technická data

Kapacita SSD 2 TB (1,95 TB)

Porty 2x USB-C (TB3, PD), 1x DisplayPort, SD, CF, USB-A (3.1)

Přen. rychlost (čtení/zápis) 2 710 MB/s / 2 680 MB/s

Rozměry / hmotnost 217 x 118 x 56 mm / 1,7 kg

Cena 33 500 Kč

CHIP velmi dobrý (1,1)

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.