Tip pro Windows 10: změna umístění instalovaných aplikací
Pokud vám na systémovém disku začíná docházet volné místo a nemáte už jinou možnost, jak…
Test: Vivo X80 Pro 5G – nástup do první třídy | foto: Zdroj: foto výrobce
Nový smartphone Vivo X80 Pro se povedl. Má výborný výkon, skvěle fotografuje a má rozumnou výdrž na baterii, která se rychle nabije. Máme pro vás ukázkové fotografie i výsledky testů.
Značka Vivo je na českém trhu teprve od února loňského roku a pomalu se jí daří posilovat pozici. Pro start si firma vybrala levnější modely z řady Y, prodává už i smartphony řady V střední třídy a modely z vyšší třídy X60 Pro a X60 Pro+. Novinkou, se kterou se Vivo skutečně dostává do první třídy, je vlajkový model X80 Pro s vysokým výkonem, čtyřmi zadními fotoaparáty a rychlým nabíjením.
S výkonem nemá Vivo X80 Pro problém. | Zdroj: Work 3.0
Základem nového smartphonu je čip Snapdragon 8 Gen 1 doplněný pamětí LPDDR5 o kapacitě 12 GB a 256GB flash pamětí připojenou před rozhraní UFS3.1. Výkonu je tedy opravdu dostatek, o čem svědčí i výsledky benchmarků. Kapacita flash paměti (k dispozici vám zůstane 222,2 GB) je ale vzhledem k nemožnosti rozšíření o microSD kartu na hraně. 512 GB by bylo vzhledem k ceně lepších.
Nejviditelnější je na smartphonu displej, v tomto případě 6,8“ a po stranách prohnutý, který až na malý otvor pro přední fotoaparát pokrývá téměř celou přední stranu. Jde o OLED displej s rozlišením 3 200 x 1 440 bodů a frekvencí až 120 Hz. Naměřili jsme u něj výborný jas 1 122 cd/m2 a šachovnicový kontrast 153:1 a spokojeni jsme byli i s barvami. Je tedy dobře viditelný i za jasného osvětlení. Pod displejem je umístěn velký 3D ultrazvukový snímač otisku prstů od Qualcommu. Vivo u něj slibuje snadné zaznamenání nového prstu i velmi rychlé odemknutí, a to se v praxi potvrdilo. Na displej skutečně stačí jednou přiložit prst při zadávání, a pak stačí ťuknout pro odemčení. Plocha pro odemčení je velká. Nastavit můžete i odemykání aplikací pomocí dvou prstů najednou.
Firma Vivo na vývoji fotografické části spolupracovala se společností Zeiss. Ta měla na starosti optiku a ladila barevnou věrnost a ostrost snímků. | Zdroj: Zeiss
Kromě předního 32Mpx fotoaparátu má Vivo na zadní straně systém čtyř fotoaparátů, který se skládá z 50Mpx základního fotoaparátu s optickou stabilizací obrazu, laserovým zaostřováním a světelností f/1.57, 48Mpx širokoúhlého fotoaparátu (f/2.2), 12Mpx portrétního fotoaparátu (2X zoom, f/1.85) s gimbalem a 8Mpx periskopového fotoaparátu (5X zoom – až 60X digitální, f/3.4). Při kompozici snímku si tedy máte z čeho vybírat a u hlavního fotoaparátu můžete také přepnout na makro a získat tak i celkem pěkné snímky zblízka. Všechny fotoaparáty jsou umístěny v mírně vystupujícím a dost velkém modulu s keramickou povrchovou úpravou a certifikací IP68. Ten se ale dost leskně a zapatlává, takže ho budete muset pravidelně otírat. Čelní kamerka v „průstřelu“ má rozlišení 32 Mpx a clonu f/2.5.
Na vývoji částí smartphonu, které mají na starosti fotografování, spolupracovalo Vivo s tradiční značkou Zeiss, která má bohaté zkušenosti s optikou i fotografováním. Kromě obvyklých režimů fotografování nabízí tak Vivo i režim Zeiss, při kterém se využívá technologie Natural Color 2.0. Svět sociálních sítí je pestrý a barevný, a tak to s barvami většina fotoaparátů smartphonů přehání a většina uživatelů je s tím spokojena. Pokud chcete mít na fotografii barvy přirozené, podobné tomu, co vidí lidské oko, zvolte tento režim, který se snaží co nejlépe reprodukovat barvy a automaticky optimalizovat expozici i vyvážení bílé. Rozdíly jsou vidět na ukázkových fotografiích. Kromě fotografií se Zeiss podílel i na nové funkci Cinematic Video Bokeh pro nahrávání videa s oválným bokeh efektem a formátem 2,39:1, který umožňuje vytvořit širokoúhlý filmový efekt objektivu.
Na zadní straně je modul s fotoaparáty s keramickou povrchovou úpravou. | Zdroj: Vivo
Kromě už zmíněného režimu Zeiss s přirozenými barvami a jasem je k dispozici řada dalších režimů pro fotografování a nahrávání videa. Kromě tradičních, jako je režim Portrét nebo Noc, jich ale najdete mnohem víc. Například v režimu Noc můžete dále zvolit z několika barevných filtrů (Kyberpunk, Černobílé), ale i speciální scénické režimy s dlouhou expozicí, jako je Noční graffiti, Plynutí provozu (auta za sebou nechávají světelnou stopu), Ohňostroj, nebo Hvězdné nebe. Bez problémů udržíte v ruce i několikasekundovou expozici. A noční režim lze využít i za dne pro fotografování vodopádů nebo vodotrysků. Z vody se pak díky delšímu času expozice stane závoj. Podobně můžete zvolit i několik typů portrétů a se snímky si skutečně vyhrát. Navíc u portrétu po vyfotografování můžete ještě měnit nastavením hloubky ostrosti a zaostřit jinam a jinak.
Nechybí samozřejmě ani režim Panorama, nebo Profi režim, kdy si můžete parametry fotoaparátu nastavit sami. S hlavním fotoaparátem můžete také pořídit snímek v plném rozlišení, tedy 8 160 x 6 120 bodů, což je dvojnásobek oproti běžnému rozlišení. Snímky pak mají samozřejmě více detailů, ale zaberou také více místa (cca 23 MB). K dispozici je i režim HDR a několik videorežimů, včetně možnosti nahrávat videa téměř bez otřesů.
U nového fotoaparátu je tedy vidět, že se Vivo snažilo fotografickou část co jevíce vylepšit. Nakonec hezké fotografie jsou to, co uživatele na chytrých telefonech většinou nejvíce zajímá. My jsme byli s fotografiemi spokojeni, nakonec výsledky můžete posoudit. Snímky z hlavního fotoaparátu jsou bohaté na detaily ve středu i na okrajích a mají velmi málo šumu. Za dobrého světla jsou použitelné i fotografie pořízené se zoomem, ale u nich je už znát nižší světelnost objektivu a velikost a rozlišení snímačů. S různými režimy si můžete vyhrát a pořídit poutavé snímky. V noci dokáže Vivo scenérii úplně rozsvítit, někdy až přehnaně (u nočních snímků režim Zeiss nelze použít). Nabídka různých režimů v aplikaci Fotoaparát, někdy i zdvojených, je ale trochu matoucí.
Kapacita akumulátoru nového smartphonu X80 pro je 4 700 mAh. To na celodenní práci stačí a v našich testech on-line surfování vydržel 11 hodin a 9 minut. To nijak špičková hodnota není, ale Vivo to dohání velmi rychlým 80W nabíjením FlashCharge (nabíječka je v balení), tak i 50W bezdrátovým. V praxi to znamená, že telefon plně nabijete už za 40 minut a po 30 minutách nabíjení už máte 88 procent kapacity a vydržíte pak pracovat dalších téměř 10 hodin.
Vivu se nový model povedl. Spokojeni jsme byli jak s výkonem, tak i s vybavením (zmínit je možné ještě například infraport), výdrží, displejem, i fotoaparátem. Má rozumnou hmotnost (219 g), je voděodolný a výborně zpracovaný. Dobře zní i reproduktory. Výrobce pak slibuje až 3 roky velkých aktualizací operačního systému (zatím se hlavně ladí překlady OS). V našem žebříčku smartphonů se zařadil mezi špičkové konkurenční modely a skončil na sedmé pozici. V tomto případě se ale Vivo nebojí si nechat tuto kvalitu zaplatit. Téměř 27 000 Kč je hodně.
CHIP velmi dobrý (1,3)
| Zdroj: YouTube/"Vivo X80 Pro: video v režimu Zeiss Cinematic"
Pokud vám na systémovém disku začíná docházet volné místo a nemáte už jinou možnost, jak…
Společně s Windows 8.1 uvedl Microsoft také nový typ pohotovostního režimu, kdy se počítač…
Windows Defender si dokáže udržet svou pozici i mezi placenými antivirovými řešeními a pro…
Krize se pomalu podepisuje na každém spotřebiteli, podle ekonomů ten hlavní důrazný nárůst…
S blížícím se měsícem září se blíží zároveň i vydání nových iPhonů 14. Nyní se však ozývají…
Google v současné době hromadně skupuje starší notebooky od různých výrobců na eBay. Souvisí…
Lidstvo od nepaměti trápí otázka, zdali jsme ve vesmíru sami. Občas se ale stane něco, co…
TikTok již dnes, pár let po svém vzniku, patří k největším sociálním sítím na trhu. A zjevují…