Menu

Trochu škola, Microsofte: praktický editor získal nové funkce

18.03.2020 14:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Trochu škola, Microsofte: praktický editor získal nové funkce

Trochu škola, Microsofte: praktický editor získal nové funkce | foto: CHIP

Textový editor, integrovaný ve Windows 10, sice má integrované všechny důležité funkce, ale nebyl vyvinut na věky a také jeho design není něco, co by uživatele zrovna ohromilo.

Slušivá aplikace pro Windows 10, Notepads, je ovšem jiná píseň. Nyní je bezplatný nástroj k dispozici ve verzi 1.1. Vizuálně má aplikace Notepads ve srovnání se zastaralým standardním editorem Microsoftu rozhodně co nabídnout a je založen na novém designu Windows 10. Na rozdíl od Poznámkového bloku freeware nabízí stylové pozadí s tématem Acrylic a umožňuje otevírání souborů na kartách. Z hlediska nabídky funkcí se freeware ovšem také nemá za co stydět.

Spolu s aktutalizací aplikace Notepads 1.1 jsou k dispozici i další inovace. Kromě nové možnosti tisku souborů je v nabídce také přidána položka, prostřednictvím které lze otevírat naposledy použité dokumenty. Byly také přidány další možnosti nastavení velikosti písma a posuvník pro zoomování. Zvlášť praktická je funkce vyhledávání vybraného textu přímo online na internetu. Kromě toho jsou podporovány i další formáty souborů, pro různé typy souborů jsou k dispozici nové ikony a pomocí klávesové zkratky Ctrl+Num (1-9) lze měnit jednotlivé karty.

Stáhněte si: Notepads

notepads-logo

Notepads - Windows 10 App 1.1.4.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

S aplikací Notepads získáte kompaktní editor, který běží rychle a vypadá dobře.

Stáhněte si

Notepads: slušivý editor s fluent designem

notepads1

Editor je vybaven užitečnými možnostmi nastavení.

Podobně jako nedávno představená konzole Windows Terminal, která brzy nahradí příkazový řádek a Power Shell, Notepads má poloprůhledné pozadí ve Windows stylu Acrylic a možnost zobrazování na kartách. Znamená to, že v jednom okně lze otevřít více textových souborů současně. K dispozici jsou také základní funkce editoru. Můžete například vyhledávat text a použít funkci nahrazování a uložit dokumenty v různých formátech souborů.

Ve výbavě programu je také celá řada možností nastavení. Lze vybrat nejen písma, ale také upravit motiv a barvy, nebo zvolit tmavý režim. Aplikace prochází aktivním vývojovým cyklem a je pravidelně automaticky aktualizována prostřednictvím Windows Store.

Perfektní doplněk

Pro fanoušky fluent designu je program Notepads určitě vítanou alternativou pro ve Windows zabudovaný Poznámkový blok. Software hladce zapadá do přiznaného a velmi dobře provedeného designu Windows 10. Každopádně je překvapivé, že čtyři roky po vydání aktuální verze Windows jsou hobby vývojáři ti, kdo přizpůsobují základní nástroje, jako třeba Průzkumník nebo Poznámkový blok, moderním designovým standardům.

Mnoho částí Windows 10 se v průběhu let nezměnilo. Kromě toho má přidání nových funkcí v případě aktualizací často přednost před jejich designovými úpravami, které by operačnímu systému poskytly jednotný styl. To je škoda a Microsoft tak vypadá ve srovnání se společností Apple neprofesionálně. V blízké budoucnosti to však nevypadá na nějaké výrazné zlepšení. Pak uživatelům nezbývá, než použít externí nástroje, které by přinesly na pracovní plochu Windows čerstvý vítr.

Mohlo by vás také zajímat: Update Notepadu++, textový editor je opět vylepšen

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení