Menu
CHIP Speedtest

Windows update pod kontrolou: oblíbený update manager je k dispozici v nové verzi

13.12.2019 12:15 | Jiří Palyza
Windows update pod kontrolou: oblíbený update manager je k dispozici v nové verzi

Aktualizace jsou bezpochyby důležité z hlediska bezpečnostních záplat a občas přinášejí zajímavé funkce a rozšíření, která jsou uživatelům vhod. Na druhou stranu si někdy při pohledu na vzniklé komplikace řeknete: proč.

Je mnoho důvodů, proč by se mnozí uživatelé současných Windows 10 nejraději vrátili ke starým dobrým časům Windows 7. Nakonec pořád jsou z celkového počtu uživatelské základny Windows aktivně využívány v poměru 25 až 30 %. K nejpádnějším z důvodů by jistě patřila politika aktualizací, která se uživatelům doslova vnucuje. Ke dobru Microsoftu ale musíme připsat, že vynucování aktualizací přeci jen poněkud zmírnil. Konkrétní verzi systému Windows 10 můžete nyní používat zhruba jeden a půl roku. Teprve po jejím uplynutí vás Microsoft bude tlačit do aktualizace, protože starší verzi vyprší podpora. Co by ale uživatelé jistě uvítali, je větší kontrola nad řízením aktualizací.

Bezplatný opensourcový nástroj WuMgr by v této věci mohl pomoci. Umožňuje aktualizace Windows nejen zablokovat a instalovat ručně, ale mohou být po instalaci také odebrány s uvedením systému do předchozího stavu.

wumagr-logo
WuMgr (Správce aktualizací pro Windows) 1.1    
Pomocí bezplatného nástroje „Správce aktualizací pro Windows“ můžete nainstalovat aktualizace pro svůj operační systém Windows ručně a mít nad svým systémem větší kontrolu.

 

Program je přenositelný, není nutná instalace

Windows Update Manager

WuMgr je zdarma a funguje bez nutnosti instalace. Pro svou správnou funkci ale potřebuje administrátorská práva.

WuMgr je přenosný nástroj, který není nutné instalovat a stačí jen spustit. Je také vhodné mít jej instalovaný na USB disku. První aktivitou v programu by mělo být zaškrtnutí volby v levém dolním rohu s názvem "Spouštět vždy v roli administrátora". Poté klikněte na vyhledávací tlačítko, prostřednictvím kterého WuMgr zobrazí nadcházející aktualizace systému Windows, nainstalované a skryté aktualizace, a také jejich úplnou historii. Praktické je, že čekající aktualizace můžete ihned instalovat ručně nebo kliknutím na "Skrýt" přesunout do seznamu ignorovaných aktualizací. Již instalované aktualizace můžete odstranit později.

Blokace vynucených aktualizací

Aktuální přehled nastavení programu naleznete v levé dolní části karty "Auto-Updates". Tam uživatelé mohou Windows Update Server zcela zastavit nebo aktualizační služby zablokovat. Protože WuMgr funguje také pod Windows 7, existují i další nastavení, která pomohou uživatelům se s aktualizacemi vypořádat. Pokud aktualizace čeká na vyřízení, je o tom možné dostávat upozornění. Také lze nastavit stahování a instalaci podle plánu. Windows 10 tyto funkce nepodporují, nastavení jsou zobrazena šedě jako nepřístupná. Mimochodem zde lze provést další nastavení aktualizací, např. deaktivovat automatické aktualizace aplikací nebo skrýt nastavení Windows Update.

Aktualizace více pod kontrolou

Pokud vás vynucené aktualizace s náhlými restarty štvou, bude pro vás tento bezplatný nástroj dobrým pomocníkem. WuMgr poskytuje uživatelům větší kontrolu nad aktualizacemi Windows. Opensourcový nástroj upgraduje už delší dobu známé funkce v systému Windows 10.

Ale s možnostmi kontroly nad aktualizacemi přichází i určitá odpovědnost. Co by se určitě nemělo stát je odpojení všech aktualizací a následné opomenutí, že se musí provádět. Tak by se brzy mohlo stát, že budete pracovat s nezabezpečeným systémem. Takže pokud používáte WuMgr pro správu aktualizací, musíte si stanovit jasný řád a na pravidelné aktualizace rozhodně nezapomínat.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení