Menu
CHIP Speedtest

Záložky ve Windows: s bezplatným nástrojem nemusíte čekat na rozhodnutí Microsoftu

24.09.2019 07:00 | Jiří Palyza
Záložky ve Windows: s bezplatným nástrojem nemusíte čekat na rozhodnutí Microsoftu

Šlo o jeden z největších experimentů pro Windows 10 a netrpělivě se očekával.

Skoro všechny aplikace dnes používají systém karet stejně jako prohlížeče. S výjimkou Windows. Systém karet zná každý uživatel. Jde o praktickou funkci, která umožňuje sdružovat několik otevřených stránek do okna programu a je standardem ve všech prohlížečích. Uživatelé Windows by podobnou funkci ocenili i pro Průzkumník, kde by např. bylo možné v jednom okně sdružovat karty Správce souborů, Wordu a Edge. Microsoft má ale jiné plány. Systém karet delší dobu vyvíjel pod názvem Sets (sady) a měl umožňovat kombinaci různých programů do jediného okna. Projekt integrace karet do Windows 10 byl ale pozastaven. Přesto se nedávno objevily informace, že karty by mohly být v roce 2021 jedním z velkých rozšíření Windows.

Sady plánované pro Windows v 2021: Microsoft zprávu dementoval

windows-multitasking

Nová funkce měla umožňovat použít karty u všech programů.

V tuto chvíli je potřeba postupovat obezřetně ve snaze udržet krok s Microsoftem. Na podzim je k dispozici stále verze Windows 10 1909, za největší rozšíření je považován service pack. Pro rok 2020 už mohou členové insider programu delší dobu testovat Windows 10 2OH1. A očekává se, že to nebude dlouho trvat a Microsoft poskytne v insider programu první build Windows 10 pro rok 2021. Zde už měly být podle všech náznaků karty integrovány. Tyto spekulace ale Microsoft dementoval. Brandon LeBlanc, senior program manager programu Windows Insiders, integraci karet v tomto sestavení vyvrátil.

Používání karet ve Windows

windows-sets

Systém sdružování programů do karet zprostředkuje např. nástroj Multrin.

Přes všechny naděje fanoušků Windows to ale vypadá, že karty v jeho uživatelském rozhraní v dohledné době k dispozici nebudou. Alespoň ne jako oficiální funkce integrovaná Microsoftem. Uživatelé se jich ale nemusí úplně vzdát. Funkcionalitu karet lze do Windows doplnit různými pluginy, např. rozšíření QTTabBar je určené pro Průzkumník. Multrin je ale nástroj, který si vzal za cíl vrátit téma karet pro Windows pěkně z gruntu.

Můžete jej použít k přetažení jakéhokoliv programu Windows do společného okna. Kombinovat můžete např. Průzkumník, Firefox a přehrávač médií a umístit je na jednotlivé karty. Poté můžete mezi nimi snadno přepínat. Otestování stojí za to.

Multrin 1.0.0 velmi dobrý
Pomocí tohoto nástroje dodáte Windows 10 funkcionalitu karet, kterou Microsoft prozatím stáhl. stáhněte si

Microsoft chtěl příliš mnoho

Microsoft nechtěl jen jednoduše nabídnout funkci karet pro Průzkumník, ale znovu otevřít toto téma jako univerzální funkci prostředí Windows. To, co jste doposud na toto téma mohli vidět, bylo velmi komplikované a náchylné k chybám. V současné době nejsou další plány Microsoftu moc jasné. V nejbližší době se ale s kartami velmi pravděpodobně nesetkáme. Pokud uživatelé chtějí využívat systém karet i mimo prostředí browserů, musí sáhnout po dodatečných nástrojích.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení