Menu

Která grafika je nejlepší? - 48 GPU v testu

11.12.2014 10:05 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Která grafika je nejlepší? - 48 GPU v testu

Která grafika je nejlepší? - 48 GPU v testu | foto: CHIP

Jen málo herních fanoušků se dokonale vyzná v označení grafických procesorů a dokáže správně ohodnotit jejich výkon. Je lepší GTX 690, nebo HD 7990? Máme pro vás odpověď – přehlednou tabulku 46 grafických čipů s jejich technickými specifikacemi a výsledky.

titan-nahled

Grafických karet s různými grafickými čipy, tedy GPU, je v nabídce opravdu hodně. A v jejich označení se vyzná jen málokdo. Existují sice jen dva výrobci grafických čipů, tedy AMD a nVidia, ale nabízí grafické čipy pro různé segmenty trhu. Nejvýkonnější modely jsou určeny pro herní nadšence, nebo zájemce o skutečně výkonné grafické stroje. Grafické karty se dají využít v některých aplikacích i pro výpočty, takže nemusí nutně sloužit jen pro rychlé zpracování grafiky ve hrách.

Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku 46 grafických čipů, které různí výrobci používají je svých grafických kartách. Najdete v ní technické parametry (frekvenci, velikost paměti, výrobní technologii), ale i výsledky benchmarků a aktuální cenu. Kromě výkonnostního pořadí v tabulce najdete i hodnocení výkonu vzhledem k ceně (poměr výkon/cena normovaný na 100) – a to je velmi zajímavý údaj z kterého zjistíte, jestli se karta vyplatí koupit a zda za vynaložené peníze dostanete hodně výkonu.

Jako první grafika založena na nové architektuře Maxwell byla do našeho žebříčku zařazena GeForce GTX 980, která se umístila na čtvrté pozici. Se svým čipem taktovaným na 1 127 MHz a čtyřmi GB rychlé grafické paměti se stará o extrémní grafický výkon a překonává tak grafiku GeForce GTX 780 Ti, zatím nejvýkonnější jednoprocesorové řešení. Přes vyšší výkon vyžaduje GTX 980 mnohem méně energie než starší GTX 780 Ti: místo 250 W totiž ke své činnosti potřebuje jen 165 W. Kvůli ceně cca 16 700 Kč, ale naše doporučení ke koupi nedostává. Mnohem levnější je v této nejvyšší výkonnostní kategorii AMD Radeon R9 290X, ve střední třídě doporučujeme AMD Radeon R9 270X a v nejnižší pak Radeon R7 265.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení