Menu

Legendární iPhone slaví 16 let. Současný model je přitom bída a Apple ještě dostal mastnou pokutu

09.01.2023 14:05 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Legendární iPhone slaví 16 let. Současný model je přitom bída a Apple ještě dostal mastnou pokutu

Legendární iPhone slaví 16 let. Současný model je přitom bída a Apple ještě dostal mastnou pokutu | foto: Mathieu Improvisato / Unsplash

Dne 9. ledna 2007 jistý Steve Jobs, šéf úspěšně technologické firmy Apple, představil světu budoucnost v podobě malého zařízení jménem iPhone. V současnosti by firma (již po smrti Jobse) na úspěch první generace ráda navázala, ale nějak se nedaří.

První iPhone před 16 lety

Představení prvního iPhonu, které se odehrálo na den přesně před 16 lety, dodnes udivuje svou precizností, zábavností a poutavostí. Steve Jobs měl charisma a dokázal zaujmout publikum. Expresivním vyjadřováním a osobitým projevem světu před 16 roky představil zařízení, které kombinuje telefon, hudební přehrávač a zařízení pro prohlížení internetu.

Jenom pro tu vzpomínku – první iPhone s názvem iPhone 2G disponoval 3,5″ LCD dotykovým displejem, 2Mpx zadní kamerou (přední tehdy ještě nebyla v kurzu), proprietárním operačním systémem iPhoneOS a také tělem s kombinací hliníku a plastu. 

Apple tehdy založil trend, který v proměnách vídáme i dnes. iPhone byl prvním telefonem dnešního střihu – placka s displejem na přední straně, bez hardwarové klávesnice, která se ovládá prstem, nikoliv stylusem nebo něčím podobným.

Bez zajímavosti není ani cena. Zaváděcí částka za iPhone 2G byla 599 dolarů, tedy podle tehdejšího kurzu necelých 14 tisíc korun včetně DPH. Jak ale správně upozorňuje CNBC, dnes by první iPhone stál s inflací zhruba 850 dolarů, tedy asi 23 tisíc korun včetně DPH. 

 

| Zdroj: John Schroter / YouTube

V roce 2022 má Apple problémy

Bohužel, Apple v současnosti nemá tolik důvodů k radosti. Nejnovější řada iPhone 14 představená vloni na podzim nesklízí takový úspěch, jaký by si výrobce přál. Na pultech obchodů je iPhonů málo a třeba takový iPhone 14 Plus nikdo nechce, model prostě nezaujal. V prodejích půjde zřejmě o propadák; daleko větší, než Apple tvrdil u iPhonu 12 Mini a 13 Mini.

Na americkou firmu se však valí další „pohroma“. Situaci v Evropě nemá snadnou – do budoucna musí zavést USB-C port (byť raději používá vlastní Lightning) a také vyjímatelnou baterii (což u celokovového šasi půjde jen těžko).

K tomu se přidává nemalá pokuta, kterou Applu vypočítal francouzský státní orgán pro ochranu uživatelských dat. Apple podle všeho neoprávněné sbíral uživatelská data, která později využíval pro cílený marketing v rámci svého obchodu s aplikacemi App Store.

Za porušení francouzského zákona a eurounijního nařízení GDPR byla americké firmě vypočtena pokuta 8 milionů eur, tedy asi 191 milionů korun.

Zdroj: MacRumors, CNBC, Bleeping Computer

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení