Tip: Více aplikací v nabídce „Start“
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Legendární iPhone slaví 16 let. Současný model je přitom bída a Apple ještě dostal mastnou pokutu | foto: Mathieu Improvisato / Unsplash
Dne 9. ledna 2007 jistý Steve Jobs, šéf úspěšně technologické firmy Apple, představil světu budoucnost v podobě malého zařízení jménem iPhone. V současnosti by firma (již po smrti Jobse) na úspěch první generace ráda navázala, ale nějak se nedaří.
Představení prvního iPhonu, které se odehrálo na den přesně před 16 lety, dodnes udivuje svou precizností, zábavností a poutavostí. Steve Jobs měl charisma a dokázal zaujmout publikum. Expresivním vyjadřováním a osobitým projevem světu před 16 roky představil zařízení, které kombinuje telefon, hudební přehrávač a zařízení pro prohlížení internetu.
Jenom pro tu vzpomínku – první iPhone s názvem iPhone 2G disponoval 3,5″ LCD dotykovým displejem, 2Mpx zadní kamerou (přední tehdy ještě nebyla v kurzu), proprietárním operačním systémem iPhoneOS a také tělem s kombinací hliníku a plastu.
Apple tehdy založil trend, který v proměnách vídáme i dnes. iPhone byl prvním telefonem dnešního střihu – placka s displejem na přední straně, bez hardwarové klávesnice, která se ovládá prstem, nikoliv stylusem nebo něčím podobným.
Bez zajímavosti není ani cena. Zaváděcí částka za iPhone 2G byla 599 dolarů, tedy podle tehdejšího kurzu necelých 14 tisíc korun včetně DPH. Jak ale správně upozorňuje CNBC, dnes by první iPhone stál s inflací zhruba 850 dolarů, tedy asi 23 tisíc korun včetně DPH.
| Zdroj: John Schroter / YouTube
Bohužel, Apple v současnosti nemá tolik důvodů k radosti. Nejnovější řada iPhone 14 představená vloni na podzim nesklízí takový úspěch, jaký by si výrobce přál. Na pultech obchodů je iPhonů málo a třeba takový iPhone 14 Plus nikdo nechce, model prostě nezaujal. V prodejích půjde zřejmě o propadák; daleko větší, než Apple tvrdil u iPhonu 12 Mini a 13 Mini.
Na americkou firmu se však valí další „pohroma“. Situaci v Evropě nemá snadnou – do budoucna musí zavést USB-C port (byť raději používá vlastní Lightning) a také vyjímatelnou baterii (což u celokovového šasi půjde jen těžko).
K tomu se přidává nemalá pokuta, kterou Applu vypočítal francouzský státní orgán pro ochranu uživatelských dat. Apple podle všeho neoprávněné sbíral uživatelská data, která později využíval pro cílený marketing v rámci svého obchodu s aplikacemi App Store.
Za porušení francouzského zákona a eurounijního nařízení GDPR byla americké firmě vypočtena pokuta 8 milionů eur, tedy asi 191 milionů korun.
Zdroj: MacRumors, CNBC, Bleeping Computer
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Mikrofon svého počítače, tedy většinou notebooku, můžete využít pro mnoho činností. Pokud…
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Security Copilot je název nového bezpečnostního asistenta podobného ChatGPT, který využívá…
Téma ChatGPT rezonuje technologickým světem. Nyní byla v App Store zveřejněna aplikace,…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…