Menu

Lepší než OLED? Nová generace televizorů Sony s QD-OLED chce překonat vše, co jsme doposud znali

10.01.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Lepší než OLED? Nová generace televizorů Sony s QD-OLED chce překonat vše, co jsme doposud znali

Lepší než OLED? Nová generace televizorů Sony s QD-OLED chce překonat vše, co jsme doposud znali | foto: Nikita Kostrykin/Unsplash

Obrazovky s technologií OLED získávají silnou konkurenci. Sony na veletrhu CES představila první televizory s nově vyvinutými displeji QD-OLED. Podle výrobce jednoznačně překonávají předchozí kvalitu OLED.

V rámci veletrhu CES představila společnost Sony prémiové televizory řady Master s novou technologií obrazovky.

Displeje označované jako quantum dot OLED, zkráceně QD-OLED, se v podstatě skládají z modrého panelu OLED, na kterém jsou umístěny vrstvy červených a zelených nanokrystalů, takzvaných kvantových bodů. Modré světlo z diod OLED stimuluje kvantové tečky k vyzařování, a ty následně emitují intenzivní červené a zelené světlo. Tento efekt také patří k už osvědčené technologii v LCD displejích. Díky tomu by displeje QD-OLED měly konvenční OLED jednoznačně překonat v intenzitě barev a jasu.

sony

Díky nové technologii OLED s kvantovými body je údajně obraz televizorů Sony Master ještě intenzivnější. Samotný QD-OLED displej je velmi pravděpodobně z dílny Samsung Displays. Sony to ale neřekla. | Zdroj: Sony

Protože už podle informací Sony displeje nepotřebují další vrstvy barevných filtrů, rozptylují světlo rovnoměrně do všech stran. Na rozdíl od obrazovek z tekutých krystalů s kvantovými body nedochází k zeslabení barev a kontrastu při pohledu ze strany. Teplovodivá vrstva na zadní straně displeje by měla zabránit efektu vypalování. Není sice úplně vyloučen, ale je naděje, že by panely měly mít delší životnost.

O výrobci panelů QD-OLED společnost Sony mlčí. Pravděpodobně ale pocházejí z továren Samsung Displays. Už od loňského podzimu se objevují zprávy o tom, že displeje QD-OLED byly uvedeny na trh. Je ale zajímavé, že samotný Samsung doposud žádný televizor s touto novou technologií displejů nepředstavil.

Sony použije QD-OLED displeje ve svých špičkových modelech 4K Sony XR-55A95K (s úhlopříčkou 55 palců) a Sony XR-65A95K (65 palců). Informace o cenách a termínech uvedení na evropských trh budou zveřejněny později.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Osle

  Reakce na Karel: Je zajímavé že já mám všude Japan

  Reagovat na komentář

  Vyhlášená značka nerovná se vždy kvalita, bohužel

  Reakce na Karel: Obecně je situace dnes taková, že značka neznamená automaticky kvalitu. U každého výrobku je v současné době si zjistit, jaké jsou na něj reference. Není to tak vzácný jev, kdy výrobek vyhlášené značky zcela propadne, zatímco výrobek neznámé značky ho převýší.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Milan.: Vy jste špatnej Panasonic je jeden z nejlepších.

  Reagovat na komentář

  SONY

  Ha, ha, zařízení SONY provozují od 70 let minulého století (desítky zařízení) a zatím nic lepšího vynalezeno nebylo. Neříkám, že Panasonic je špatnej.

  Reagovat na komentář

  Mám stejné zkušenosti.

  Reagovat na komentář

  Sony nikdy více

  Značka s s výrobky, které mají největší kazovost. SONY – nikdy více. Zlatý Panasonic. Je vidět, že kvalitní výrobky umíme dělat líp než Číňani. (Sony je sice japonská značka, ale vyráběná v Číně)

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení