Menu

Lepší než originál: Microsoft přidal do Windows druhý správce úloh

24.01.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Lepší než originál: Microsoft přidal do Windows druhý správce úloh

Lepší než originál: Microsoft přidal do Windows druhý správce úloh | foto: Stephen Dawson/Unsplash

Microsoft pracuje na novém správci úloh pro Windows 11, který by měl být implementovaný jako aplikace. Cílem je nabídnout uživatelům vizuálně přitažlivější a snadněji použitelný nástroj.

Co ale zůstává před mnoha uživateli skryto: systémy Windows 10 a 11 už druhého správce obsahují. Je součástí herního panelu Xbox a disponuje také elegantním tmavým režimem.

Zejména v systému Windows 11 se Microsoft naplno vrhl na přepracování vizuálního vzhledu a mnoho nástrojů předělal. Správce úloh ale mezi ně nepatří. V nejnovějších sestavách systému v kanálu Insider ale zkoumaví uživatelé objevili aplikaci správce úloh, která zcela mění vzhled nástroje, který už je dlouhá léta nedílnou součástí Windows. Ve stylu moderních aplikací je i nový správce úloh vybaven tmavým režimem.

Aplikace ale není ještě připravena a její uvolnění do produkční verze je zatím v nedohlednu. Každopádně, pokud byste chtěli používat druhý správce úloh, ani není nutné přihlašovat se do programu Insider a instalovat zde uvolňované verze systému. Jak ve Windows 10, tak i ve verzi 11 totiž druhý Správce už k dispozici je a možná o něm mnoho uživatelů neví. Je součástí herního panelu Xbox.

Název napovídá, že tento nástroj je určen pro hráče. Ale i když do této skupiny nepatříte, můžete si užitečné překryvné funkce vyzkoušet. Panel obsahuje širokou škálu nástrojů od pořizování snímků obrazovky, až po připojení ke službě Spotify. Z našeho pohledu je ale vrcholem nabídky efektní Správce úloh. Herní panel lze otevřít velmi jednoduše, a to kombinací kláves [Windows]+[G].

Použití Správce úloh, který je ve Windows skrytý

xboxgamebar-1

Pomocí skrytého správce úlohu můžete rychle ukončovat běžící procesy. | Zdroj: Windows 10/Xbox Game Bar

Microsoft na herním panelu aktivně pracuje a neustále uživatelům poskytuje nové funkce, které lze stáhnout z platformy Microsoft Store. Jeho skvělou součástí je alternativní Správce úloh, který se může zobrazit jako modul panelu Xbox Game Bar. Stačí kliknout na ikonu »Zdroje informací« na hlavní ovládací liště. Správce úloh zobrazuje nejen aktivní programy, ale také systémové procesy, zatížení paměti RAM, CPU a GPU, a také možnost jednoduše proces ukončit kliknutím myší.

Stejně jako i ostatní součásti herního panelu je i tento modul proveden v elegantním minimalistickém designu a je k dispozici také ve tmavém provedení. Pokud je pro vás běžný správce úloh příliš staromódní nebo vám vadí absence tmavého režimu, jde o vynikající alternativu.

Tip: pokud chcete mít správce úloh trvale zobrazený, připněte si jej pomocí malé ikony »Připnout«. V porovnání s plnohodnotným správcem úloh nabízí jeho varianta v Xbox Game Baru méně funkcí. Pokud byste si jich přáli více, můžete použít ještě další možnost. Tou je Process Explorer od Marka Russinoviche, https://download.sysinternals.com/files/ProcessExplorer.zip.

Xbox Game Bar: ovládací panel s monitorem procesů, nástrojem pro streaming obrazovky a dalšími funkcemi

xboxgamebar-2

Do herního panelu lze integrovat i kalkulačku a další moduly. Bohatý výběr lze najít v položce »Nabídky widgetů«. | Zdroj: Windows 10/Xbox Game Bar

Navzdory svému názvu je Xbox Game Bar mnohem více, než herní ovládací panel. Kompaktní aplikace je spíš sadou ovládacích a zobrazovacích prvků, které mají svůj význam nejen ve hrách. Integrovány jsou také různé služby sociálních médií a streamingu, jako je Xbox Social, Twitter anebo Spotify. Na panelu je také modul pro nastavení zvuku, monitor výkonu a rychlý nástroj pro snímky obrazovky nebo pořizování obrazovkových videí.

Uživatelé, kterým by přiložené komponenty stále nestačily, mají možnost herní panel rozšířit pomocí obchodu s widgety. Součástí jsou specifické nástroje od výrobců hardwaru, jakými jsou například Razer nebo Corsair, ale v nabídce jsou i jednoduché nástroje. Dodatečně lze například instalovat modul kalkulačky a k dispozici je také widget pro prohlížeč.

Skrytý talent

Uživatele, kteří Xbox Game Bar ještě nevyzkoušeli, může překvapit svou praktičností a nabídkou. Zobrazení v překryvném režimu je rychlé, stylové a nabízí mnoho užitečných nástrojů pro každodenní používání počítače. Správce úloh, který je jeho součástí, není žádný zázrak, ale vypadá dobře, zobrazuje aktuální spotřebu běžících procesů a umožňuje rychle ukončit programy. Základní funkce jsou tedy k dispozici.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Hnus

  HnuS at uz tahnou do plynu stim svim w11

  Reagovat na komentář

  Elegantní

  U slova elegantní jsem přestal číst.
  Dávám přednost strohosti a funkčnosti.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení