Menu

Lepší než Threema nebo Telegram? Nová komunikační aplikace ze Švýcarska

26.05.2021 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Lepší než Threema nebo Telegram? Nová komunikační aplikace ze Švýcarska

Lepší než Threema nebo Telegram? Nová komunikační aplikace ze Švýcarska | foto: Anastasia Gepp/Pixabay

Trh s messengery je stále otevřenější různým alternativám. Zdá se ale, že dokonalé řešení, zahrnující všechny vlastnosti, v současné době neexistuje. Švýcarská společnost TeleGuard to nyní chce napravit a ve své platformě nabídnout souhrn nejlepších funkcí.

WhatsApp je bezpochyby mezi komunikačními aplikacemi stále jedničkou, ačkoli se už nějakou dobu ví, že je poměrně problematický, pokud jde o ochranu osobních údajů. V podobě Telegramu, Threemy a Signalu jsou k dispozici známé alternativy, ale žádná z nich není v tuto chvíli dokonalá. Telegram je hodně slabý z hlediska šifrování, Threema není k dispozici zdarma a Signal lze používat pouze v propojení s telefonním číslem.

Bezplatná aplikace TeleGuard ze Švýcarska se snaží kombinovat nejlepší funkce z různých aplikací. Messenger je bezpečně šifrovaný, bezplatný a k registraci nevyžaduje telefonní číslo ani e-mail. Stačí aplikaci vyzkoušet a zjistit, zda by mohla být pro vás vhodnou alternativou.

teleguard-logo

TeleGuard – aplikace pro Android 1.4.1

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná aplikace pro Android je messenger, který klade velký důraz na anonymitu.

Ke stažení na Google Play
teleguard-logo

Aplikace TeleGuard pro iPhone 1.4.1

CHIP hodnotí Dobrý

Švýcarský messenger pro iPhone se zaměřením na soukromí a bezpečnost.

Ke stažení na App Store

 

TeleGuard: bez přihlášení a telefonního čísla

teleguard1

Stejně jako u jiných messengerů si i v prostředí TeleGuardu rychle vytvoříte vlastní profil. | Zdroj: TeleGuard

Po stažení aplikace do smartphone stačí při prvním spuštění zadat uživatelské jméno a individuální ID TeleGuardu se přiřadí automaticky. Kromě ručního zadání tohoto identifikátoru lze nové kontakty přidávat také prostřednictvím QR kódu. Klepněte na symbol QR na obou zařízeních a vyfoťte obrazovku druhého uživatele. Poté už spolu můžete chatovat.

Funkce volání a videohovorů lze spustit pomocí ikon sluchátka telefonu nebo fotoaparátu, umístěných v horní části okna aplikace. Stejně jako u všech moderních messengerů lze obrázky, videa a dokumenty snadno odesílat jako přílohy a na zařízení příjemce je ukládat. Klepnutím a podržením mikrofonu vedle textového pole můžete jako obvykle také nahrávat hlasové zprávy.

Tlačítko pro emodži v aplikaci TeleGuard zobrazuje pouze velmi staromódní emotikony, které si možná pamatujete z doby ICQ nebo MSN. Je to docela pěkné pro retro pocit, ale lepší je jednoduše používat emotikony z klávesnice smartphonu. Nabídne větší výběr.

TeleGuard: skupinové chaty, kluby a nastavení

teleguard2

Přehled nastavení, emotikonů a detaily profilu ve službě TeleGuard. | Zdroj: TeleGuard

V nabídce v pravém horním rohu najdete všechna nastavení a možnost vytvářet vlastní skupinové chaty nebo se připojit ke klubům. Rozdíl je v tom, že ve skupinových chatech se mohou do konverzací zapojit všichni členové rovným dílem, v klubu může příspěvky zveřejňovat pouze majitel. Odběratelé pak mají možnost pouze reagovat symbolem dle vlastní volby.

Vzhledem k tomu, že všechny servery jsou umístěny ve Švýcarsku, není provozovatel povinen nakládat s daty podle směrnic EU. Zároveň je ale TeleGuard v souladu s GDPR. Neměly by tedy nastat problémy například ve školském prostředí, kde učitelé posílají oznámení celé třídě nebo podporují digitální výměnu mezi žáky. Platná pravidla ochrany osobních údajů by neměla být narušena.

Na rozdíl od Telegramu má TeleGuard komunitní pravidla pro kluby. Před vytvořením vlastního klubu je třeba s nimi souhlasit. Vývojář tím chce zabránit šíření nenávistných projevů, nezákonného obsahu nebo šikany ve veřejných klubech.

V současné době není možné zvát členy přímo do klubů a není k dispozici ani funkce vyhledávání. Proto se doporučuje při nasazení např. do školních tříd použít spíš běžné skupinové chaty.

TeleGuard: vymazání účtu

Ti, kterým se aplikace nelíbí a chtějí s ní skončit, si samozřejmě přejí svůj účet u společnosti TeleGuard smazat. Chcete-li tak učinit, jednoduše odinstalujte aplikaci ze smartphonu. Na serverech nejsou kromě anonymního ID TeleGuard uloženy žádné osobní údaje.

Pokud si ale chcete aplikaci nainstalovat do jiného zařízení, měli byste si zapsat ID TeleGuard a prostřednictvím nastavení vytvořit zálohu. V opačném případě budou všechny vaše konverzace navždy ztraceny. Po prvním otevření aplikace klepněte na tlačítko "Použít stávající ID" a zadejte heslo ze zálohy.

Příliš málo uživatelů

Celkově vypadá TeleGuard slibně. Z dobré ochrany údajů by mohli těžit zejména učitelé a studenti. Jediná věc, která potřebuje trochu vylepšit, je funkce klubů, protože nelze snadno vyhledávat kluby ani zvát členy. Jako u každého nového messengeru je největším problémem to, že k přechodu musíte přesvědčit i své kontakty. V současné době má TeleGuard stále velmi malou uživatelskou základnu, což může mnohé odradit. Stejný problém měl až do nedávna Signal, dokud aplikace nezískala masivnější provoz v důsledku nových podmínek WhatsAppu a přechodu mnoha uživatelů. Proč nevyzkoušet obě a nerozhodnout se, která se vám líbí víc?

Alternativní komunikátory ke stažení

telegram-logo

Telegram - aplikace pro Android 7.5

CHIP hodnotí Dobrý

Bezpečný klon WhatsAppu: Telegram je messenger s důrazem na zachování bezpečnosti. Funkce jsou podobné, jako v případě WhatsAppu.

Ke stažení na Google Play
threema-logo

Threema – aplikace pro Android

CHIP hodnotí Velmi dobrá

S pomocí komunikační platformy Threema můžete díky šifrování bezpečně komunikovat se svými kolegy a přáteli.

Ke stažení na Google Play
signal-logo

Signal - aplikace pro soukromé zasílání zpráv

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Alternativa rozšířeného komunikátoru WhatsApp s pokročilou technologií ochrany osobních údajů.

Ke stažení na Google Play
whatsapp-logo

WhatsApp - Aplikace pro Android

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Oblíbený online komunikátor pro zařízení na mobilní platformě Android. Hlasové hovory, chat, video chat, sdílení souborů a další spousta komunikačních funkcí.

Ke stažení na Google Play
icq-logo

ICQ New 10.0 Build 40117

CHIP hodnotí Dobrý

Skutečná verze ke stažení v nové podobě: s ICQ New přichází známý messenger ve zcela přepracované verzi.

Ke stažení na Google Play

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Jako uživatel Telegramu musim říct, že jen podle vzhledu tahle aplikace má daleko od Telegramu a funkcí, Telegram šifruje zprávy dobře a v přihlášení přes telefonní číslo, které je nejbezpečnější nevidím problém.Tohle vypadá hodně slabě a typuji že udajné nevýhody ostatních aplikací jsou jen lákadlo.

  Reagovat na komentář

  Nekomprimované fotky a videa

  Zajímalo by mě jestli TeleGuard komprimuje odeslané fotky a videa? Vyzkoušel jsem Messenger, WhatsApp, Viber, Signal ale jediný komunikátor přes který můžete odeslat nekomprimované fotky a videa je Telegram. V Telegramu máte možnost před odesláním fotek a videí na výběr jestli je chcete odeslat komprimované a nebo nekomprimované ale pokud vám na nějakém videu záleží aby to k něčemu vypadalo tak je to super věc a ne jako když odešlete video přes Messenger nebo WhatsApp a ta kvalita je prostě příšerná. Dřív jsem to chápal že je to kvůli datům ale přeci jenom doba trochu pokročila a většina z nás už má dat docela dost a kdyby né tak se dá v Telegramu nastavit limit kolik dat vám může stáhnout video pokud je moc veliké a zbytek se dostahuje přes WiFi. Telegram samozřejmě má nějaké mínusy ale tahle funkce je všechny převáží a dokud se nebudou dát posílat nekomprimovaný fotky a videa a na jiných komunikátorech tak zůstanu u Telegramu

  Reagovat na komentář

  Komu patrí?

  Zaujímalo by ma, kto je za tým.
  Aby to nebolo lepidlo, na ktoré sa chytia hlúpe muchy.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.