Menu

LTE může rušit TV příjem

08.09.2014 15:57 | Josef Mika + Přidat komentář
LTE může rušit TV příjem

LTE může rušit TV příjem | foto: CHIP

Na přelomu let 2013/2014 uspořádal Český telekomunikační úřad aukci kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz. LTE „ukouslo“ část pásma dříve vyhrazeného pro DVB-T vysílání, konkrétně 61. až 69. kanál, tedy frekvence nad 800 MHz.

Operátoři budou muset do pěti let pokrýt LTE signálem 98 % území ČR. Výstavba sítí LTE začala v letošním prvním pololetí a současně došlo k zahájení zkušebního provozu, v jehož rámci se ověřuje, zda nedochází k rušení příjmu DVB-T, především v okolí základnových stanic v pásmu 800 MHz. Jak ukazují zkušenosti z tuzemského i zahraničního provozu, k tomuto rušení dochází jen vzácně. Přesto existuje možnost, že se vzrůstajícím provozem v pásmu LTE bude případů rušení TV příjmu docházet častěji. Rušen může být hlavně multiplex 3 vysílající na kanálu 59 a 60, které téměř sousedí s kmitočty využívanými sítěmi LTE 800 MHz.

K vyřešení těchto jevů slouží povinný dvouměsíční provoz každé základnové stanice uváděné do provozu v pásmu 800 MHz. K rušení TV signálu může docházet jen do vzdálenosti cca 500 m od základnové stanice, v místech kde je TV signál slabý, při použití antény s širokopásmovým zesilovačem a v oblastech příjmu vyšších TV kanálů 60 a 59 (kmitočty 774 MHz až 790 MHz). Rušení se projevuje většinou kostičkováním nebo zamrznutím obrazu, krátkodobými výpadky nebo zkreslením zvuku, v některých případech ztrátou obrazu nebo selháním programu při přepnutí na jinou programovou pozici.

Pokud uživatelé zjistí, že v jejich blízkosti byla právě spuštěna síť LTE a obrazovka jim začala „kostičkovat“, je vhodné se obrátit na Český telekomunikační úřad. Ten provede měření na místě a rozhodne o oprávněnosti stížnosti. Pokud je stížnost oprávněná, dojde k úhradě nákladů na odstranění rušení ze strany mobilního operátora.

Kontakty na ČTÚ:

Harmonogram spouštění základových stanic LTE je v aktualizované podobě k dispozici na webu http://start-lte.ctu.cz. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení