Menu

Malware Joker zase řádí v Google Play: napadené aplikace musíte ihned smazat

12.07.2022 09:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Malware Joker zase řádí v Google Play: napadené aplikace musíte ihned smazat

Malware Joker zase řádí v Google Play: napadené aplikace musíte ihned smazat | foto: LexScope / Unsplash

Svět mobilní bezpečnosti sice není tak starý jako v odvětví počítačů, i zde ale máme nebezpečné stálice, které se v pravidelných intervalech vrací. Na mysli máme kupříkladu malware Joker, který opět napadl víc jak 100 tisíc uživatelů telefonů s Androidem.

Dle analýzy na webu Pradeo z úterý 5. července je obávaný malware Joker zpět. Jedná se o tzv. fleeceware, který se na vás přisaje jako klíště a bez vašeho vědomí se přihlašuje k odběru placených služeb – nebo rovnou odesílá skryté SMSky přes placené brány. Cílem tohoto červa tedy není obohatit se na úkor své oběti, ale prachsprostě škodit.

Malware Joker znovu řádí

Fleeceware Joker se objevil znovu v obchodě s aplikacemi Google Play, jak uvádí Pradeo. Kyberbezpečnostní experti jej objevili ve čtyřech aplikacích, z nichž jedna měla dokonce přes 50 tisíc stažení. Jedná se o tyto aplikace:

  • Smart SMS Messages – vývojář Deng Zong, přes 50 tisíc stažení
  • Quick Text SMS – vývojář Edgar McNish, přes 10 tisíc stažení
  • Blood Pressure Monitor – vývojář Teressa Roberts, přes 10 tisíc stažení
  • Voice Languages Translator – vývojář Michael Cotton, přes 10 tisíc stažení 

Jednotlivé aplikace vypadají podvodně již od samotného začátku. Pravděpodobně jde o nastrčené programy, jejichž hlavním cílem je rozšířit ve vašem telefonu malware. První dvě aplikace totiž připomínají WhatsApp nebo jiný SMSkový klient, zatímco poslední si rozhodně můžete splést s Překladačem Google. Rovněž generická jména vývojářů působí minimálně podivně.

Pokud naleznete na svém telefonu jednu z těchto aplikací, okamžitě ji smažte, radí odborníci. Je dost možné, že malware se již kompletně rozšířil, ale třeba ne. V každém případě je na místě zvýšená obezřetnost, protože i do licencovaných obchodů s aplikacemi čas od času pronikne obdobná hrozba. Stahujte vždy originální aplikace, čtěte si uživatelské recenze a kontrolujte i počet stažení (u oblíbených služeb většinou hovoříme o milionech stažení).

Zdroj: Pradeo, The Sun

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení