Menu
CHIP Speedtest

Máte je v mobilu? Okamžitě se jich zbavte: aplikace pro Android infikované adwarem

23.10.2019 12:00 | Jiří Palyza
Máte je v mobilu? Okamžitě se jich zbavte: aplikace pro Android infikované adwarem

Při svém průzkumu britská bezpečnostní firma našla celkem 15 aplikací pro Android nakažených adwarem, které byly dostupné ke stažení z obchodu Google Play. Uživatelé, kteří je mají na svých mobilech, by je měli co nejrychleji odstranit.

Bezpečnostní experti z britské společnosti Sophos ve své zprávě identifikovali celkem patnáct aplikací pro Android, které bez upozornění uživatelů nahrávají na jejich mobily nevyžádané reklamy. Všechny aplikace byly přístupné v obchodě Google Play a podle odborníků byly instalovány na přibližně 1,3 milionu mobilních telefonů. Z tohoto počtu se zhruba jeden milion týkal jediné konkrétní aplikace.

Některé aplikace jsou obzvlášť drzé. U škodlivých aplikací je stále obtížnější se jich následně po instalaci a nějaké době používání zbavit. Zacházejí tak daleko, že se na smartphonu skrývají pod jinými jmény, takže je uživatel nemůže jen tak snadno vymazat.

Jak uvedl Sophos, některé z aplikací jsou v obchodě Play k dispozici už mnoho měsíců (některé od ledna 2019). Přestože jsou v komentářích u postižených aplikací stovky negativních příspěvků od rozzuřených uživatelů, je překvapivé, že Google zatím tyto aplikace evidentně nekontroloval a následně hned neodstranil.

Škodlivé aplikace pro Android: pro uživatele je komplikované je smazat

androidadware1

Těchto 15 aplikací je postiženo: pokud je máte nainstalované, měli byste se pokusit je odstranit co nejdříve.

Postup škodlivých aplikací je vždy podobný: ihned po instalaci se na smartphonu objeví upozornění "Tato aplikace není kompatibilní s vaším zařízením" načež dojde k jejímu kolapsu. Poté budete přesměrováni na mapovou službu Google Maps. To působí dojmem, že je problém se službami Google a nikoliv s aktuálně instalovanou aplikací.

Ikona aplikace je pak obvykle v přehledu aplikací rychle skryta, což uživateli komplikuje její nalezení při potřebě jejího odstranění. Některé aplikace dokonce zacházejí tak daleko, že ikony jsou v nastavení úplně skryté. Pokud si to uživatelé neuvědomí, aplikace tam zůstane "potmě" nepovšimnuta a bude reklamy přehrávat donekonečna.

Ještě rafinovanější je postup maskování pod jinými ikonami. Mnoho prověřovaných aplikací vytvořilo další ikony a názvy aplikací, které byly také skryté v systémovém nastavení. Bylo tak pro uživatele zcela nemožné odstranit ze smartphonu konkrétní aplikaci včetně všech odnoží.

Za zvlášť nebezpečnou považuje Sophos aplikaci "Flash On Call & Messages" především proto, že tvořila většinu z počtu stažení adware aplikací: přibližně jeden milion. I tato aplikace použila trik s přesměrováním na Google Maps a následnou bombardáží uživatele nepříjemnými reklamami.

Android: tyto aplikace byste měli okamžitě vymazat ze svých telefonů

 • Flash On Calls & Messages
 • Rent QR Code
 • Image Magic
 • Generate Elves
 • SavExpense
 • QR Artifact
 • Find Your Phone
 • Scavenger–speed
 • Auto Cut Out Pro
 • Background Cut Out
 • Photo Background
 • ImageProcessing
 • Background Cut Out
 • Auto Cut Out
 • Auto Cut Out 2019

Bezpečnostní programy nabývají na důležitosti i ve smartphonech

V roce 2016 byl poprvé naměřen vyšší provoz mobilního internetu v porovnání s ostatním internetovým provozem. Tento vývoj pokračuje dodnes a s příchodem sítí 5G se rozdíl pravděpodobně ještě zvýší. Čím více ale budou mobilní zařízení v centru pozornosti uživatelů, tím více se o ně budou zajímat i kybernetičtí zločinci prostřednictvím podvodných programů. Množství potenciálního publika holt roste každým dnem.

O to důležitější bude chránit proti škodlivým infekcím i smartphony. Je dobré myslet na instalaci bezpečnostního programu, kterých je zdarma k dispozici celá řada. Můžeme zmínit např. Avast Mobile Security, Sophos Mobile Security nebo WeSecure Antivirus Free.

Avast Mobile Security velmi dobrý
Bezpečnostní aplikace s komplexní ochranou před potenciálními hrozbami. Také blokuje nevyžádané a obtěžující hovory.  stáhněte si
Sophos Mobile Security - Aplikace pro Android 9.0.2992 dobrý 
Sophos Mobile Security chrání vaše zařízení Android před krádeží škodlivého softwaru a dat.  stáhněte si

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení