Menu

Máte málo místa na obrazovce? Využijte tablet, mobil nebo notebook jako další monitor

28.01.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Máte málo místa na obrazovce? Využijte tablet, mobil nebo notebook jako další monitor

Máte málo místa na obrazovce? Využijte tablet, mobil nebo notebook jako další monitor | foto: Kirill Martynov/Unsplash

Zjišťujete, že by se vám čas od času hodil druhý monitor, ale nechcete za něj utrácet anebo už není kam dát. Pomocí bezplatného nástroje Spacedesk můžete k počítači připojit tablet, smartphone nebo dokonce notebook.

Máte příliš malý monitor na to, abyste na něm mohli mít otevřeno více oken najednou, anebo si potřebujete důkladně prostudovat tabulku v Excelu, ale okno zabírá celou obrazovku. V mnoha kancelářích i domácnostech už často nestačí jediný monitor a mnoho uživatelů má na stole dvě i více obrazovek. To ale bývá drahé, a také náročné na prostor.

Pokud celou věc nechcete řešit hardwarově, nabízí se software. Pomocí bezplatného nástroje Spacedesk můžete jako druhý monitor používat nejrůznější zařízení. Nezáleží na tom, zda jde o MacBook, tablet s Androidem, nebo dokonce smartphone. Operační systém není podstatný. Zvlášť praktické je, že software je vybaven podporou dotykové obrazovky a lze jej velmi snadno používat prostřednictvím prohlížeče.

Spacedesk: jak si rozšířit plochu Windows na MacBook nebo tablet

spacedesk-1

Program Spacedesk umí rozšířit pracovní plochu Windows i na smartphone. | Zdroj: Spacedesk

Připojení je velmi jednoduché. Nainstalujete si software do počítače a spustíte webovou aplikaci Spacedesk HTML5 Viewer v zařízení, ke kterému se chcete připojit. Přenos funguje pouze prostřednictvím místní sítě, takže obě zařízení musejí být připojena ke stejnému Wi-Fi hotspotu, nebo být ve stejné síti LAN. V prostředí webové aplikace pak stačí zadat IP adresu počítače a nástroj jej propojí s tabletem, MacBookem nebo smartphonem. Pro sekundární zařízení, které používáte jako monitor, je software také k dispozici ke stažení.

Pro bastlíře je Spacedesk vybaven dalšími užitečnými nastaveními: můžete například využít ovládací prvek, kterým měníte mezi poměry vysokého rozlišení a pomalejšího připojení, anebo rychlého připojení a nízkého rozlišení. Pro rozšířený desktop lze také nastavit počet barev a obecné rozlišení obrazovky. Spacedesk také podporuje dotykové obrazovky, takže můžete ušetřit za drahý grafický tablet.

Rozšíření plochy Windows na další zařízení: praktický nápad

Pomocí Apple Sidecar mohou uživatelé zařízení ze světa Apple používat iPad jako druhou obrazovku prostředí macOS. Jakmile to jednou zkusíte, budete příjemně překvapeni, jak snadno se vše nastavuje. Spacedesk jde v této myšlence ještě dál. Namísto zaměření na jediný operační systém a jeden typ tabletu software nabízí možnost připojit k počítači libovolné zařízení. Výhodou je, že můžete používat všechna zařízení, která už vlastníte, ať už jde o chytrý telefon, tablet, nebo třeba starý notebook. Díky tomu se Spacedesk může stát všestranným nástrojem pro všechny uživatele, kteří rádi pracují s více displeji.

Pokud byste si chtěli program vyzkoušet, vše potřebné najdete na stránce https://www.spacedesk.net/.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení