Menu

Microsoft se rozhodl: brzy bude možné vyhodit nadbytečné aplikace

07.02.2020 06:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Microsoft se rozhodl: brzy bude možné vyhodit nadbytečné aplikace

Microsoft se rozhodl: brzy bude možné vyhodit nadbytečné aplikace | foto: CHIP

Windows 10 obsahují mnoho instalovaných programů, které jsou jeho součástí, ale které nemusí každý uživatel potřebovat. To by se nyní mělo změnit.

Poznámkový blok, WordPad nebo Malování se v budoucnu stanou volitelnými součástmi. Uživatelé si je tak budou moci nahradit alternativami dle svého vlastního výběru. Windows 10 nejsou zrovna přeborníky v minimalismu. V každé nové instalaci je zahrnuta celá řada programů. Na jednu stranu je to výhoda, protože Microsoft nabízí aplikace kompatibilní s většinou běžných typů souborů, ale pokud o ně uživatel nemá zájem, jejich odstranění je pracné.

IT server Bleepingcomputer nyní zveřejnil informaci o volitelnosti automatických součástí Windows. Tři nástroje, Poznámkový blok, WordPad a Malování jsou v aktuální sestavě Windows 10 Insider Build 19551 uvedeny jako volitelné součásti. Přestože jsou programy dodávány stále jako standardní, lze je pomocí nastavení snadno odstranit. To je už možné u programu Malování 3D, který lze v případě potřeby znovu načíst prostřednictvím Microsoft Store, ale dalších komponent, jako např. WordPadu nebo Poznámkového bloku se lze zbavit pouze nepřímo.

windowsinsider-logo

Windows Insider Program

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Microsoft poskytuje zajímavý náhled na vývojové fáze další verze systému Windows. Všechny downloady lze získat prostřednictvím programu Windows Insider Program.

Stáhněte si

Nahrazení Poznámkového bloku a WordPadu: možné od Windows 2004

windowsoptionalapps1

Mnoho součástí systému Windows 10 bude v dalších verzích volitelných.

Kromě programu Poznámkový blok a WordPad se v budoucnu stanou volitelné pravděpodobně i další součásti, např. Windows Hello. Odebráním volitelných programů ale uživatelé neušetří příliš paměti. Všechny programy zabírají jen několik MB.

Větší výhodou je to, že po vyjmutí nežádoucích programů je lze snadno nahradit jinými alternativami. Doposud se jiné programy, kterými uživatelé nahrazují standardní součásti Windows, nastavují prostřednictvím registru, protože windowsovské komponenty jsou v systému hluboce zakořeněny. Taková operace se doporučuje pouze zkušeným uživatelům a je docela těžkopádná. Pokud by se však programy jako např. Poznámkový blok staly volitelnými, bude relativně snadné je odinstalovat a nahradit výkonnějšími alternativami, jakými jsou např. Notepad++ nebo Atom.

notepad-logo

Notepad++ 7.8.4

CHIP hodnotí Dobrý

Notepad++ je malý textový editor, který odstraňuje mnoho omezení programu Poznámkový blok.

Stáhněte si
notepad-logo(1)

Notepad++ 7.8.4 Portable

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Přenositelná verze textového editoru bez nutnosti instalace.

Stáhněte si

Dobré rozhodnutí pro profesionální uživatele

Běžní uživatelé Windows 10 se o volitelné součásti operačního systému pravděpodobně nebudou příliš zajímat. Inovace je ale skvělá pro odborníky a profesionální uživatele. Ušetří nutnost procházet registrem, pokud si budou chtít vyměnit standardní aplikace vyměnit za jiné, které jim poskytnou mnohem více pohodlí a nástrojů pro efektivní práci.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení