Menu

Microsoft se zbavuje hesel: co to znamená pro uživatele

17.09.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Microsoft se zbavuje hesel: co to znamená pro uživatele

Microsoft se zbavuje hesel: co to znamená pro uživatele | foto: Andrew M/Unsplash

Microsoft přináší uživatelům Windows, Outlooku a dalších aplikací velké vylepšení. V budoucnu se už soukromí uživatelé nebudou muset přihlašovat pomocí hesla. Jak to funguje a jaké to má výhody.

Redmondská společnost chce, aby se do budoucna způsob používání hesel stal zastaralý a překonaný. Na stránce podpory support.microsoft.com se v příspěvku "Going passwordless is the next generation of account security. Simple. Fast. Secure." zmiňuje o možnosti dalšího požadavku na přihlášení. Do budoucna by tak mělo jít odstranit své vlastní heslo z Windows, Outlooku nebo OneDrive a místo toho použít aplikaci autentizátoru, Windows Hello, bezpečnostní klíče, ale také ověření pomocí e-mailu anebo SMS.

Uživatelé si tak už nebudou muset pamatovat heslo, ale budou jednoduše vyzváni k zadání krátkého kódu, který se zobrazí prostřednictvím příslušné možnosti. Uživatelé produktů Microsoftu už tak nemohou své heslo zapomenout a řešit problém přihlášení do účtu. Pokud ovšem dojde ke ztrátě příslušného způsobu ověření, přístup také nebude možný.

Microsoft: jak heslo odstranit

authenticator

Uživatelé do budoucna nebudou muset k přihlášení do svého účtu používat hesla. | Zdroj: Microsoft Authenticator

Nová funkce bude postupně uvolňována všem zákazníkům od 5. října 2021. Pokud budete chtít novou možnost používat, je dobré si předem stáhnout aplikaci Authenticator. Ta je k dispozici pro smartphony na platformách Android i iOS, a pro internetový prohlížeč. Jakmile je funkce aktivována, můžete v účtu Microsoft v možnostech zabezpečení aktivovat »Účet bez hesla«. Nabídka vás poté provede procesem nastavení.

V jeho průběhu bude potřeba novou možnost ověřit a propojit. Poté už můžete zapomenout doposud používané heslo a nadále používat nově nastavenou možnost ověření při přihlášení. Používání hesla lze ale kdykoliv znovu aktivovat. Microsoft zdůrazňuje, že nové metody ověření jsou mnohem bezpečnější, než starý způsob používání hesel. Ty je možné ukrást a zneužít při některé z forem hackerských útoků.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  „keď prídeš o mobil, alebo ti padne systém, prehliadač a pod., tak ti to už nepomôže, lebo sa nijak neprihlásiš.“ … … … nie nie,heslo mozes pouzit furt … akurat pribudne nova volitelna funkcia ,kde miesto hesla budes opisovat niejaky kod,ktory ti vyskoci v okienku na obrazovku,co je tiez celkom otravne…najlepsia cesta by bola pouzit jedno heslo na vsetko vo forme otlacku prsta,ale nie ulozeneho v zariadeni,ale zasifrovaneho niekde na nete,napr v cloude ,ale toto je este len hudba buducnosti … bude to asi takto: chcem si pozriet napr svoje emaily,pri prihlaseni do schranky bude pod okienkom pre heslo napisane,zadajte heslo,alebo pouzite otlacok prsta ,pouzijem teda otlacok prsta a som v schranke…alebo v banke,alebo na diskusnom fore atp

  Reagovat na komentář

  Bla-bla-bla

  Toto píšu: „Pokud budete chtít novou možnost používat, je dobré si předem stáhnout aplikaci Authenticator. Ta je k dispozici pro smartphony na platformách Android i iOS, a pro internetový prohlížeč“
  T.z. heslo nebude potrebné, ale zato ďalšia aplikácia niekde v mobile. A keď prídeš o mobil, alebo ti padne systém, prehliadač a pod., tak ti to už nepomôže, lebo sa nijak neprihlásiš.

  Reagovat na komentář

  Nevýhodou

  tohoto způsobu samozřejmě je, že se tím posílí sběr dat o uživatelích v rukou Mrkvosoftu. Přibude lidí, kteří odezdají MS své biometrické údaje v míře, jaká donedávna byla běžná pouze v databázích zločinců. A přibude i lidí, kteří propojí s MS (a tím mu odezdají další své údaje) i své mobily.
  Komické na tom je, že v korporátní sféře to bude asi lákat nejvíce a zároveň zde bude význam těžby dat z velkých mimoamerických firem pro potřebu MS a jeho US zákazníků nejzajímavější.
  Tedy bezpečnější nevím, asi jak pro koho, pro zákazníky stěží.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení