Menu

Microsoft skončí s podporou Windows 8.1: jaké oznámení bychom neměli ignorovat

25.07.2022 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Microsoft skončí s podporou Windows 8.1: jaké oznámení bychom neměli ignorovat

Microsoft skončí s podporou Windows 8.1: jaké oznámení bychom neměli ignorovat | foto: Sharad Bhat/Unsplash

Většina uživatelů v současnosti používá Windows 10. Stále ale existuje v podstatě už zbytečná předchozí verze, pro kterou Microsoft stále poskytuje aktualizace: Windows 8.1. Blíží se ale konec její podpory.

Přestože je systém Windows 11 k dispozici zcela zdarma prostřednictvím aktualizace, většina uživatelů s jeho instalací nespěchá a zůstává u desítek. Na mnoha počítačích dokonce stále běží systém Windows 7, přestože od začátku roku 2020 už není podporován.

Často se ale zapomíná na to, že stále existuje Windows 8.1. Přestože už dlouho pro něj nebyly žádné nové funkce, Microsoft poskytuje pravidelné bezpečnostní aktualizace. Nyní to ale v Redmondu už myslí vážně a prostřednictvím oznámení na obrazovku výrazně informují o ukončení podpory Windows 8.1 k 10. lednu 2023. Pokud patříte k uživatelům této starší verze systému, oznámení byste neměli ignorovat.

twitterxeno

| Zdroj: Twitter/Xeno (@xeno)

Windows 8.1: byť je systém už starý, nabízí velkou hodnotu

windows8

| Zdroj: Microsoft

Systém Windows 8.1 byl uveden na trh v roce 2013 jako bezplatná aktualizace Windows 8. Šlo v podstatě o servisní balíček, který měl po roce existence odstranit největší nedostatky systému Windows 8. Jak se totiž v té době ukázalo, mnoho uživatelů odmítlo novou úvodní obrazovku Windows 8. Ve verzi 8.1 bylo opět možné začít přímo na ploše. Vrátilo se také tlačítko Start, ale klasické Start menu už ne. Ani Windows 8.1 to už nedokázal napravit.

Jak potvrzuje Microsoft, uživatele Windows 8.1 nenechá na holičkách. Ti, kdo ještě systém používají, mohou zcela zdarma přejít na Windows 11 – i když pomocí malé objížďky. Nejprve je nutné využít bezplatný upgrade z Windows 8.1 na Windows 10. V praxi je to možné provést pomocí nástrojů Windows 10 Update Assistant nebo Nástroje na vytváření médií (Media Creation Tool). Nezapomeňte si ale předtím vytvořit zálohu. Po úspěšném upgradu na Windows 10 je možné provést bezplatnou aktualizaci na Windows 11, pokud disponujete kompatibilním hardwarem.

Nyní je ještě dost času na instalaci

Konec podpory bezmála deset let starého systému Windows se blíží. Je ale dost času prozkoumat, jaké jsou možnosti a co by vám do budoucna nejlépe vyhovovalo. Přechod na Windows 10 by měl být ve většině případů možný. Pokud už používáte starší hardware, který není kompatibilní s Windows 11, jako vhodné alternativy se nabízí například některá z linuxových distribucí. Z nich můžeme doporučit oblíbený Linux Manjaro, který nedávno obdržel aktualizaci na nejnovější verzi, případně pro slabší počítač například Linux Lite.

Také by se dal vyzkoušet ChromeOS Flex, který lze podobně jako Linux spustit z bootovatelného USB flash disku a vyzkoušet si v live módu bez zásahu do stávající instalace.

Zdroj: TwitterSupport.microsoft.com

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení