Menu

V popularitě si s Ubuntu nezadá: Linux Manjaro je k dispozici ve verzi 20

28.04.2020 09:15 | Jiří Palyza + Přidat komentář
V popularitě si s Ubuntu nezadá: Linux Manjaro je k dispozici ve verzi 20

V popularitě si s Ubuntu nezadá: Linux Manjaro je k dispozici ve verzi 20 | foto: CHIP

Manjaro Linux je jednou z nejpopulárnějších linuxových distribucí a nyní vychází ve verzi 20. Aktualizace slibuje nové funkce a některé úpravy vzhledu. Distribuce má bohatou softwarovou výbavu a je dostupná s mnoha desktopy.

Kdo přemýšlí o odchodu ze světa Windows, má k výběru možnosti zvolit si platformu Apple nebo některou z bohaté nabídky linuxových distribucí. Jednou z nejoblíbenějších je Linux Manjaro, a to jak u začátečníků, tak i mezi profíky. K výběru je celá řada desktopů.

Vizuální provedení XCFE je v Manjaro 20 nyní k dispozici ve verzi 4.14. Vývojáři se zaměřili především zlepšení uživatelského prostředí plochy a správce oken. K tomu také přispívá už od verze 19 známé nové téma Matcha. Kromě toho nyní lze uložit několik profilů konfigurace zobrazení.

Verze KDE nabízí prostřednictvím tématu Breath2 přepracovanou optiku, která je k dispozici ve světlém i tmavém provedení. Jsou k dispozici také nové profily konzoly a nové skiny pro terminál Yakuake. Kromě toho byl v textovém editoru Kate přidán další barevný režim a menu rozšiřuje zjednodušená varianta Plasma.

Stáhněte si: Manjaro Linux

manjaro-logo

Manjaro Linux (XFCE Edition) 20.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Manjaro je bezplatná distribuce Linuxu, která je založena na známém „Arch Linuxu“, ale je uživatelsky přívětivější. Lehký desktop XFCE je vysoce výkonný a lze jej individuálně dobře konfigurovat.

Stáhněte si
manjaro-logo

Manjaro Linux (KDE Edition) 20.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Manjaro je Linux vhodný pro začátečníky, který je k dispozici v mnoha provedeních desktopů. Zde je ke stažení varianta KDE.

Stáhněte si

 

Výhody
vhodný pro začátečníky ve světě Linuxu
důležité programy jsou součástí systému
různá provedení desktopu
Nevýhody
málo inovací oproti zavedeným linuxovým distribucím

Stále s novými funkcemi

manjaro20-1

Instalace je v pořádku, při nastavení mohou nastat drobné problémy s ovladači.

Manjaro používá model průběžného uvolňování verzí, tzv. rolling release modell. V praxi to znamená, že přidávání nových funkcí se neomezuje pouze na hlavní milníky aktualizací, ale jsou do distribuce průběžně začleňovány.

Velkých updatovacích akcí ze strany uživatele se není třeba obávat, za všechny updaty je zodpovědný integrovaný správce instalované sady. Instalační program obsahuje kromě automatické detekce hardwaru také ovladače a kodeky, při jejich úspěšné instalaci můžete bez větších dodělávek začít hned pracovat.

Dobrá softwarová výbava

Programové vybavení Linuxu Manjaro je bohaté a nijak uživatele neomezuje. V základní instalaci už dostanete vše, co byste od linuxové distribuce očekávali. Běžným uživatelům softwarová výbava postačí a další software by už nemuseli potřebovat. Samozřejmě to ale neznamená, že nelze dále dovybavit svou instalaci spoustou nástrojů. Obecně patří přizpůsobitelnost k silným stránkám systému Manjaro.

Průvodce instalací Manjaro 20.0

Další adept, který stojí za pokus

Uživatelé, kteří hledají alternativu k Windows, ale i ti, kdo nejsou spokojeni se zavedenými distribucemi Linuxu, mohou určitě Manjaro Linux vyzkoušet. Grafická instalace včetně detekce hardwaru a integrovaných ovladačů je dobrým základem pro začátek práce se systémem, postaveným na Arch Linuxu. Distribuce také disponuje bohatou programovou výbavou a je dostupná v mnoha různých desktopových verzích.

mohlo by vás také zajímat: líbivý čínský linux deepin získává nový vzhled

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení