Menu

Místo nové verze Androidu poukaz: výrobce smartphonů zákazníky zklamal

06.12.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Místo nové verze Androidu poukaz: výrobce smartphonů zákazníky zklamal

Místo nové verze Androidu poukaz: výrobce smartphonů zákazníky zklamal | foto: Pawel Czerwinski/Unsplash

Každý uživatel, který si koupí nový smartphone také doufá, že bude dostávat co nejdéle aktualizace operačního systému. V tomto ohledu nyní Nokia porušuje svůj vlastní slib. Jako kompenzaci uživatelé obdrží poukaz na nákup nového zařízení.

Neustále se diskutuje o tom, po jakou dobu od data vydání by smartphony měly dostávat aktualizace operačního systému. Výrobce HMD Global slíbil pro telefon Nokia 9 PureView, který byl uveden v únoru 2019, dvě velké aktualizace Androidu. Zařízení bylo vybaveno Androidem 9 a aktualizace na verzi 10 přišla na konci roku 2019.

HMD Global ale na svých stránkách (https://www.nokia.com/phones/cs_cz/nokia-9-upgrade) oznámil, že žádné další významné aktualizace už nebudou. Píše o tom ve svém příspěvku "Exkluzivní nabídka pro majitele telefonu Nokia 9 PureView". Jako důvod Finové uvádějí problémy s kompatibilitou fotoaparátu, které "vedly ke zhoršení zkušeností uživatelů, a které nesplňují vysoké standardy výrobce". Aktualizace zabezpečení ale budou k dispozici i nadále.

Uživatelé Nokie získají jako kompenzaci poukaz

nokiaticket

Pro telefon Nokia 9 PureView už nebude k dispozici aktualizace na systém Android 11. Místo toho uživatelé obdrží poukaz na 50% slevu na nákup nového smartphonu. | Zdroj: FMR/Unsplash

Jako kompenzaci nyní majitelé obdrží poukaz v hodnotě 50 % slevy na nákup telefonu Nokia XR20 nebo jiného přístroje z řady X. Uživatelé tak budou moci přejít na Android 11. Sleva se vypočítává na základě doporučené maloobchodní ceny. Ta v současnosti činí přibližně 12.000 Kč v závislosti na výbavě konkrétního modelu.

Pro uplatnění slevy musejí majitelé zařízení PureView 9 na webových stránkách zadat svou e-mailovou adresu a IMEI číslo svého zařízení. Jakmile bude nárok na slevu potvrzen, dostanou uživatelé možnost zakoupit nové zařízení s odpovídající sníženou cenou. Stávající telefon PureView si mohou ponechat i nadále.

Chybějící aktualizace Androidu u společnosti Nokia: nepříjemné pro zákazníky i výrobce

Celkově je tato situace pro všechny zúčastněné strany všechno, jen ne optimální. Uživatelé se nyní musejí rozhodnout, zda jim Android 10 stačí, nebo zda chtějí opět utratit za nové zařízení. Ovšem v tomto případě o mnoho dříve, než možná původně plánovali.

Pro společnost HMD Global je tato situace velmi nepříjemná a navzdory nabídce poukazů pravděpodobně poškodí její image. Zejména v posledních letech se situace na trhu se smartphony výrazně zlepšila a pro jednotlivá zařízení jsou nyní aktualizace poskytovány mnohem déle. V EU se už také projednává související legislativa. V těchto dnech se diskutuje o povinných bezpečnostních aktualizacích po dobu pěti let a funkčních aktualizacích v délce tři roky.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení