Tip: vyzkoušejte si Chat s umělou inteligencí na Bingu
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Mobilní uživatelé: bezpečnostní riziko pro firmy | foto: CHIP
Společnost McAfee zveřejnila studii Mobility and Security: Dazzling Opportunities, Profound Challenges (Mobilita a bezpečnost: Oslnivé příležitosti, vážné výzvy). Zpráva vypracovaná na základě celosvětového průzkumu se zaměřuje na konzumerizaci IT a dopad tohoto trendu na zabezpečení. Analýza mobilních technologií ve firemním prostředí se soustředí na dvě hlediska: perspektivu IT profesionálů a na běžné zaměstnance, kteří používají v pracovním prostředí mobilní zařízení.
Pavel Hanko, Territory Manager ČR a SR říká: „Výzkum zjistil, že 63 % mobilních zařízeních připojovaných k firemní síti lidé současně používají i pro soukromé účely, i když konkrétní čísla se liší podle jednotlivých kategorií (notebooky, netbooky, smartphony, tablety, přenosná paměťová média...); mnoho z nich však nezná politiku své firmy a zásady, které používání těchto zařízení podrobněji upravují.“
Závislost na mobilních zařízeních je už dnes značná a stále se zvyšuje (za poslední rok u 7 z 10 zkoumaných firem). Téměř polovina organizací v průzkumu uvedla, že na ně velmi spoléhá. Zdaleka se již nejedná pouze o notebooky. Spolu s konzumerizací IT nyní ve firmách existuje velmi heterogenní prostředí mobilních platforem, a to i v případě samotných smartphonů – BlackBerry se již nedá pokládat za standard.
• IT profesionálové i koncoví uživatelé vnímají jako největší bezpečnostní riziko ztrátu nebo krádež mobilního zařízení – 4 z 10 organizací zaznamenaly ztrátu nebo krádež mobilních zařízení, přičemž polovina z těchto zařízení obsahovala kritická podniková data. Více než třetina incidentů znamenala pro dotčenou firmu finanční ztráty (tj. jiné, než byla cena samotného zařízení). Dvě třetiny organizací ovšem v důsledku ztráty mobilního zařízení vylepšilo svou bezpečnostní politiku.
• Rizikové chování a slabé zabezpečení jsou běžné – Ačkoliv je potřeba zmírňování bezpečnostních rizik souvisejících s používání mobilních zařízení uznávána, pouze méně než polovina uživatelů zálohuje data ze svých přístrojů častěji než jen jednou týdně. Polovina lidí má v mobilním zařízení uložena citlivá data, například hesla, PIN nebo další údaje o platební kartě. 1 ze 3 uživatelů ukládá na mobilní zařízení i citlivá firemní data. Obecně se tak na mobilních zařízeních vyskytuje pestrá směs informací, osobní i pracovní kontakty, osobní fotografie, firemní prezentace, ale i třeba firemní plány, informace o nákupech a prodejích.
• Rozpor mezi deklarovanou firemní politikou a realitou – 95 % organizací má zavedeny politiky vztahující se k používání mobilních zařízení, ale pouze třetina zaměstnanců je s nimi podrobněji seznámena. Firmy mají problém svoji politiku vynutit. Nicméně mnohdy je i samotná firemní politika velmi volná: 4 z 10 organizací nijak neomezují počet zařízení, která uživatelé mohou připojovat (respektive synchronizovat). Stejně tak 4 z 10 firem nijak neomezuje přístup k webu z mobilních zařízení, stahování obsahu ani instalaci nových aplikací.
Plná verze studie je (v angličtině) k dispozici na webu: http://www.mcafee.com/us/resources/reports/rp-cylab-mobile-security.pdf.
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Téměř každá domácnost má minimálně jeden televizor. V milionech obývacích pokojů je ale…
Majitelé některých externích SSD disků nedávno přišli z ničeho nic o data. Vlastníte-li…
Znaky jako symbol srdce nebo smajlík jsou oblíbené zejména v chatovacích aplikacích. Poradíme…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…
Jihokorejská úspěšná společnost se pochlubila novou technologií pro displeje chytrých…
EU připravuje možnost okamžitých zahraničních plateb. Pokud navrhovaná změna projde i v…