Menu
CHIP Speedtest

Infikovaná Android aplikace s více než 100 milionem stažení

29.08.2019 10:59 | Pavel Trousil
Infikovaná Android aplikace s více než 100 milionem stažení

Oblíbená aplikace pro skenování dokumentů CamScanner byla po objevení trojského koně vyřazena z Obchodu Play. Pokud ji máte nainstalovanou, měli byste ji smazat. Ukážeme vám, jaká preventivní opatření byste měli jako uživatelé této aplikace podniknout.

Aplikaci CamScanner pro Android používaly miliony uživatelů pro ukládání dokumentů do formátu PDF. Tato praktická aplikace totiž jako jedna z prvních udělala ze smartphonu jakýsi mobilní skener. Mezitím ji sice předstihli konkurenti, ale v Obchodě Play získala hodnocení 4,6 hvězdiček s celkovým počtem 1,5 milionu hodnocení a stáhlo si ji více než 100 milionů uživatelů. Ale s tím už je konec. Vzhledem k tomu, že bezpečnostní experti z Kaspersky v ní objevili trojského koně, Google na to musel rychle zareagovat a proto ji z Obchodu Play odstranil.

malware-ga-1-nahled

Neznamená to však automaticky, že se aplikace CamScanner smaže i ze zařízení, na kterých je nainstalovaná. Uživatelé by si proto měli tuto aplikaci sami ze zařízení odinstalovat a místo ní si stáhnout jinou podobně fungující, jako je například Adobe Scan. Trojský kůň, který se do CamScanneru dostal, nejen že otravuje reklamami, ale může na infikovaná zařízení stáhnout další malware a dokonce usnadnit okradení uživatele.

 malware-ga-2-nahled

Dlouhá léta byl přitom CamScanner nenápadnou a seriózní aplikací, ale od některé ze starších verzí už byla infikována trojským koněm. Ten pak lze v zařízeních infikovaných tímto malwarem libovolně využít - ať už pro přehrávání reklamy, nebo pro nucení uživatele zaplatit předplatné. Podle společnosti Kaspersky byl malware pravděpodobně už v poslední verzi odstraněn, ale infikované verze mohou být stále v oběhu.

Z tohoto příběhu si můžeme vzít ponaučení, že jakákoli aplikace - dokonce i aplikace z oficiálního obchodu, která má dobrou pověst a miliony pozitivních recenzí - se může přes noc stát nebezpečným malwarem,“ varují výzkumní pracovníci zabývající se bezpečností ve společnosti Kaspersky. Doporučujeme proto všem uživatelům systému Android, aby včas rozpoznali tyto hrozby pomocí dobré antivirové aplikace.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení