Menu
CHIP Speedtest

Rychle aktualizujte WhatsApp: ošklivá zranitelnost jej může zcela odstavit

20.12.2019 07:55 | Jiří Palyza
Rychle aktualizujte WhatsApp: ošklivá zranitelnost jej může zcela odstavit

Chyba zabezpečení, objevená v oblíbené komunikační aplikaci WhatsApp, může způsobit její totální kolaps a následnou nepoužitelnost.

Potenciálně jsou ohroženy starší verze aplikací pro Android i iOS. V nedávno zveřejněné studii publikovali specialisté kybernetické bezpečnosti z firmy Check Point informace o závažné zranitelnosti v oblíbeném messengeru WhatsApp. Zranitelnost, kterou lze poměrně snadno zneužít, se opět týká obrázků GIF. Už dříve byly zveřejněny informace o zneužívání GIF formátu pro infiltraci škodlivého kódu do mobilních telefonů, který způsobil možnost sledování konverzace vedené prostřednictvím WhatsApp. Nyní objevená zranitelnost se týká skupinových zpráv, přesněji funkce citace skupinových konverzací.

Uživatelé, jejichž mobily se staly obětmi útoku na zmíněnou zranitelnost, už nemohli WhatsApp spustit. Po opětovné instalaci sice bylo možné chatovat, ale ne bez ztráty dat.

Při aktualizaci je dobré provést kontrolu používané verze

whatappupdate1

Jakmile je WhatsApp infikován škodlivým kódem, lze jej použít až po nové instalaci.

Jak se specialisté zmiňují ve svém blogovém příspěvku ke zveřejněné studii, zranitelnost byla objevena v srpnu tohoto roku a předána přímo vývojářům aplikace WhatsApp. Dobrou zprávou je, že programátoři byli schopni chybu opravit a všechny verze aplikace vyšší než 2.19.246 jsou před napadením a následným kolapsem chráněny. Naopak to ovšem znamená, že pokud je WhatsApp starší než 2.19.120 (iOS) nebo 2.19.360 (Android), měli byste aplikaci pokud možno co nejrychleji aktualizovat.

Zejména pokud máte ve svém mobilním telefonu deaktivované automatické aktualizace aplikací a messenger aktualizovali jen zřídka, je dobré zkontrolovat, kterou verzi používáte a v případě potřeby ji hned updatovat.

whatsapp-logo
WhatsApp Messenger - Aplikace pro Android 2.19.368    
S aplikací pro Android „WhatsApp Messenger“ můžete zdarma chatovat s ostatními uživateli smartphonu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání

Komerční sdělení