Menu
CHIP Speedtest

Smartphony v Evropě: Apple třetí, nejvíce rostou Samsung a Xiaomi

14.08.2019 07:00 | Jiří Palyza
Smartphony v Evropě: Apple třetí, nejvíce rostou Samsung a Xiaomi

Samsung a Xiaomi vykazují v současnosti největší nárůsty prodejů v oblasti chytrých telefonů. Výrobce iPhonu, Apple, je v celkovém žebříčku na třetí pozici s výraznými ztrátami.

Díky rozšiřování levných čínských značek smartphonů ztrácel Samsung v posledních letech svůj tržní podíl v mnoha částech světa. Nicméně zdá se, že alespoň v Evropě se podařilo tento negativní trend zastavit. Ve druhém čtvrtletí 2019 Samsung zaznamenal velký nárůst a získal tak značný podíl na trhu. Ba co víc, jde o nejlepší jeho výsledek za posledních pět let. Podle nejnovějších statistik opanuje 40% tržní podíl, vyjádřeno v kusech: podařilo se dodat evropským distributorům k prodeji přes 18,3 milionů smartphonů, z toho 12 milionů modelové řady Galaxy A. V porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostly dodávky o 20 %.

Samsung a Xiaomi na horních příčkách trhu s chytrými telefony

Canalys vidí příčinu úspěchu Samsungu především v modelech řady Galaxy A a v politických problémech společnosti Huawei. Bestsellery Samsungu jsou modely Galaxy A10, A20e, A40 a A50.

canalys

Z tabulky je patrný růstový trend společností Samsung a Xiaomi. Zdroj: Canalys

Prodejním hitem čtvrtletí se stal model Galaxy A50 s 3,2 miliony prodaných kusů, následoval Galaxy A40 s 2,2 miliony kusů.

Huawei si sice udržela druhé místo, ale její celkové dodávky klesly o 16 % na 8,5 milionu kusů. Apple se musel spokojit se třetí pozicí a jeho pokles činil 17 % s celkově dodanými 6,4 miliony kusů.

Největším skokanem ve sledovaném období se stala společnost Xiaomi. Její dodávky narostly o 48 %. S tržním podílem 6,5 % je sice v celkovém srovnání až na čtvrté pozici, ale pokud se podaří udržet růstový trend, mnohé se ještě může změnit.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení