Menu

Uživatelé iPhonů jsou v nebezpečí: stalkeři zneužívají bezpečnostní díru v aktualizaci Windows

15.05.2023 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé iPhonů jsou v nebezpečí: stalkeři zneužívají bezpečnostní díru v aktualizaci Windows

Uživatelé iPhonů jsou v nebezpečí: stalkeři zneužívají bezpečnostní díru v aktualizaci Windows | foto: Taylor Grote/Unsplash

Možná si řeknete, co má společného Windows Update s iPhony. Přesto je možné, že zneužitím bezpečnostní zranitelnosti Windows lze špehovat telefony od Apple.

Nedávný výzkum společnosti Certo odhalil, že funkce, kterou obsahuje čerstvě uvolněná aktualizace Windows 11, také může neúmyslně otevřít zadní vrátka pro sledování zařízení se systémem iOS.

Nebezpečí je ukryto v aplikaci Windows Phone Link (Propojit telefon), která byla nedávno vylepšena tak, aby umožňovala majitelům zařízení s iOS jeho propojení s počítačem. Tato funkce neúmyslně vytvořila cestu pro potenciální zneužití a poskytuje novou možnost zneužití pro kyberšikanu, konkrétně stalking.

Analýzy ukazují, že neoprávněná osoba, která má přístup k iPhonu oběti, může zařízení připojit k vlastnímu počítači s Windows, nebo dokonce jen k vlastnímu účtu Microsoft. Jde to pomocí funkce Phone Link.

Tímto způsobem lze zobrazit iMessages, historii hovorů a obsah oznámení bez vědomí a potvrzení uživatele iPhonu.

Až doposud byl Phone Link od Microsoftu k dispozici pouze pro zařízení se systémem Android. Nyní je ale podporován i iOS od Apple.

Stalking majitele iPhonu prostřednictvím zadních vrátek

iphonestalking

Hacknutí iPhonu a jeho zneužití pro stalking majitele je možné prostřednictvím bezpečnostní mezery v aktualizaci Windows. | Zdroj: Michal Biernat/Unsplash

Aplikace Phone Link je vyvíjena po mnoho let a umožňuje propojit mobil s počítačem prostřednictvím Wi-Fi. Jde o zcela legitimní aplikaci pro příjem a odesílání textu, realizaci hovorů a další činnosti, které se dají provozovat z PC propojeného s mobilem.

V dubnu byla služba rozšířena i pro platformu iOS, což byl vcelku vítaný krok pro další integraci napříč platformami. Nicméně objevená zranitelnost hází na novinku stín potenciálního rizika zneužití.

Zvlášť znepokojivé je, že na iPhonu nijak nepoznáte, že jsou data a informace sdíleny s počítačem se systémem Windows. Jediný způsob, jak to zkontrolovat, je zjistit, ke kterým zařízením Bluetooth jste připojeni a prověřit, jaké informace s takovým zařízením sdílíte.

Jak lze zneužití propojení Phone Linkem zabránit:

1. v zařízení s iOS jděte do nastavení Bluetooth (Nastavení/Bluetooth) a části Moje zařízení.

2. Prověřte všechna zařízení, které nepoznáváte a která jste si nepřipojovali. Obzvlášť pozor si dejte na zařízení, která mají povolené zobrazení oznámení a sdílení systémových oznámení.

3. Odpojte konkrétní podezřelé zařízení a vymažte ze seznamu nabídky.

Pokud Bluetooth nepoužíváte, vypněte jej. Tím zcela zabráníte potenciálnímu útoku.

Jak je Phone Link zneužíván?

Aplikaci Phone Link Certo vyhodnotil jako kybernetickou hrozbu. Společnost uvádí, že v posledních týdnech obdržela několik oznámení o zneužívání propojení ke špehování iPhonů.

Ukazuje se, že potenciál Phone Linku pro zneužití stalkingu je velmi vysoký. Tuto aplikaci je velmi snadné nastavit na cizím iPhonu. Poté ani není zřejmé, že by docházelo k předávání dat z iPhonu.

Vynalézaví kyberšmíráci samozřejmě sledovací propojení s Windows 11 maskují a používají nenápadný název pro propojené zařízení Bluetooth, jako například "Apple Air Pods". Tím chtějí vzbudit ještě menší podezření.

Zdroj: Certo

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Směšné

  To je směšné, to není žádná díra. Musí být splněna podmínka „neoprávněná osoba, která má přístup k iPhonu oběti“, což ale není problém Microsoftu, ale majitele iPhonu, že umožnil přístup neznámé osobě ke svému telefonu. Celé je to nesmysl, to je stejné jako napsat, že někdo objevil díru v placení mobilem, kterou mohou zneužít neoprávněné osoby mající přístup k mobilu.

  Reagovat na komentář

  Čí triko vlastně?

  Tak tohle je ale jednoznacne chyba zabezpeceni na strane iOS. Apka Win dela, to co ma, ale v iOS neni nastaveno nejake zabezpeceni, aby byl pristup autorizovan a nemohl si ho vynutit nikdo cizi …

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení